דיווחים: יהודים טורקים סייעו לפשיטה במרמרה

על פי העיתון "יני שפאק" המקורב לארדואן, חמישה אזרחים טורקים נעצרו בחשד שהשתתפו בפשיטה על הספינה או בחקירת הפעילים

nrg מעריב | 17/12/2012 0:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
סוכנות הביון הממשלתית של טורקיה (MIT) זיהתה חמישה יהודים טורקים שהשתתפו בפשיטה על משט המרמרה במאי 2010, או שסייעו בחקירת הפעילים בנמל אשדוד ובמתקן בבאר שבע - כך דיווח בסוף השבוע העיתון "יני שפאק", עיתון אסלאמיסטי המקורב לראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן.

"החיילים דיברו טורקית". המרמרה לפני ההשתלטות צילום ארכיון: אי-פי
תחת הכותרת "רוצחים בקרבנו", דיווח העיתון כי סוכנות הביון החלה לחקור את מעורבות היהודים, אחרי שמשתתפי המשט העידו ששמעו חיילים ישראלים מדברים טורקית במהלך הפשיטה.

דובר מטעם הארגון האסלאמי IHH, שיזם את המשט, טען שלשום בראיון לעיתון הנפוץ "זאמאן" כי במהלך החקירה אישרו החיילים כי הם אזרחים טורקים, וסיפרו כי התבקשו להצטרף לפעולה בתור מתורגמנים. נוסף על כך, אחד מעמיתיו, עורך הדין גולדן סונמז, סיפר לעיתון כי הארגון קיבל לידיו צילומים וסרטי וידאו הקושרים את האזרחים הישראלים-טורקיים לאירוע. "מסרנו את כל המידע למשרד התובע", אמר.

לנוכח המידע, התבקשה סוכנות הביון לבדוק את זהותם של כל האזרחים הטורקים שנסעו לישראל בשבועיים שקדמו לפשיטה, או שחזרו לטורקיה בשבועיים שלאחריה. החקירה התמקדה באיסטנבול
ובאיזמיר, שתי ערים מרכזיות שבהן מרוכזים רוב יהודי טורקיה, אך עדיין לא הסתיימה. בעיתונות הטורקית העריכו כי מעורבים נוספים ייחשפו בקרוב.

עד כה העברו פרטיהם של חמשת החשודים, אך לא ברור אם נעצרו ואם הם נמצאים בטורקיה.
סגן יו"ר IHH, הוסיין אורוץ אמר כי שמותיהם יפורסמו במהלך הדיון הבא שאמור להתקיים במשפט המרמרה, ב-21 בפברואר, "ואז כולם יוכלו לגלות מיהם היהודים הטורקים ששירתו בצבא הישראלי והרגו את האזרחים הטורקים במאווי מרמרה".

משפט המרמרה נפתח באיסטנבול בשישה בנובמבר באיסטנבול. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני)

מרום, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין ומי ששימש ראש להק המודיעין בחיל האוויר, אבישי לוי, הואשמו כולם, בין היתר, ב"הסתה לרצח מפלצתי באמצעות עינויים". לנוכח האישומים החמורים, התביעה דרשה להטיל על כל אחד מהם תשעה מאסרי עולם מצטברים, כמספר הרוגי התקרית.

ישראל, מצדה, החליטה להתעלם מהמשפט, שמתנהל כמובן בהיעדרם של הקצינים, וציינה שמדובר במשפט ראווה שנועד לצורכי תעמולה בלבד ונעדר כל קשר לחוק או לצדק. 

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים