וינשטיין מתעקש: עסקה עם קלון, ליברמן מתנגד

פגישתם של וינשטיין ופרקליטו של שר החוץ הסתיימה אתמול באי הסכמה. הגשת כתב האישום נגד ליברמן צפויה לזרז את גיבושו של הסדר טיעון בין הצדדים

חור אוריאל ניזרי | 18/12/2012 8:14 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
המגעים בין שר החוץ וממלא מקום ראש הממשלה המתפטר, אביגדור ליברמן, לבין הגורמים המשפטיים המטפלים בתיק השגריר, החלו אתמול בפגישה בין פרקליטו של שר החוץ היוצא, גיורא אדרת, לבין היועץ המשפטי לממשלה, ובסיומם הבהיר וינשטיין שהוא מתעקש על קלון בעוד מקורביו של ליברמן הבהירו כי הוא לא יסכים לעסקה שקלון יהיה בצדה.

זקוק להסדר מהיר. ליברמן
זקוק להסדר מהיר. ליברמן צילום: יוסי אלוני
לשני הצדדים ברור כי המצב המשפטי שאליו נקלע ליברמן עלול לסכן את מינויו לשר אחרי הבחירות, וכעת לא נראה כי ישנה אפשרות אחרת מלבד הסדר טיעון מהיר בתיק פרשת השגריר מבלארוס, שיצטרך להיסגר בימים הקרובים ולקבל את אישור בית המשפט.

אף שכתב האישום נגד ליברמן צפוי להיות מוגש בימים הקרובים, שני הצדדים עדיין יוכלו להגיע להסכמות לאחר הגשתו, וייתכן שהדבר אף יזרז את סגירת הסדר הטיעון.

הסדר הטיעון המהיר מסתמן כאופציה הסבירה ביותר שבה שני הצדדים יוכלו לקבל את מבוקשם. במסגרת ההסדר יקבל ליברמן שירות לתועלת הציבור אך ללא הרשעה, כלומר יידרש להתנדב כמה שעות בשירות הציבור, אך ההליך המשפטי יסתיים ללא הרשעה. בכך למעשה שני הצדדים יוצאים מנצחים: ליברמן יוכל לומר שהוא לא הורשע, והיועץ וינשטיין יוכל להגיד כי השיג את המקסימום שהחוק מאפשר בעבירות מעין אלו.

מאחר שווינשטיין לא יהיה מוכן לוותר על הקלון בהסדר טיעון, ואילו ליברמן חייב הסדר מהיר כדי שיוכל להתמנות לשר כבר לאחר הבחירות הקרובות - נראה כי זהו ההסדר האידיאלי. על פי החוק, הקלון מתקיים רק כאשר אדם הורשע בפועל, ולכן אם יצליח ליברמן להגיע להסדר טיעון מהיר ללא הרשעה אך עם קלון, עדיין יוכל להתמנות לשר ולחבר כנסת.

גם אם הסדר כזה יושג, יוגשו בוודאי עתירות בעניין וליברמן ייאלץ לעמוד במבחן בג"ץ. אלא שמאחר שהסדר הטיעון ייעשה עם היועץ המשפטי לממשלה, קשה להאמין שבית המשפט העליון יתערב בעניין. ההליך המשפטי של שירות לתועלת הציבור ללא הרשעה מתאפשר רק במקרים מסוימים שבהם

החוק מאפשר לבית המשפט לסיים הליך משפטי ללא הרשעה, אף שהנאשם אשם.

אי-הרשעה היא חריגה אך לנוכח עינוי הדין של ליברמן במשך שנים בפרשת "חברות הקש" אשר בה הוחלט לא להגיש נגדו כתב אישום, נראה כי האופציה הזו סבירה בהחלט.

אם ליברמן יחליט ללכת למשפט, הדבר עשוי להימשך כמה חודשים. ההליך המשפטי יחל בהקראה של כתב האישום, ולאחר מכן יחל השלב המשפטי שיעסוק בניסיון של הפרקליטות להוכיח לבית המשפט כי אכן ליברמן ביצע את העבירות המיוחסות לו. מאחר שההליך צפוי לארוך לפחות חצי שנה, הוא צפוי למנוע מליברמן להתמנות לשר ואף לחבר כנסת אף שלכאורה באופן חוקי אין לכך מניעה ברורה.

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים