מבצע

למה המילואימניקים של עמוד ענן עדיין מגויסים?

עם פתיחת המבצע עזבו חיילי מילואים מגדוד צנחנים את המשפחה והעבודה וגויסו בצווי 8. 34 ימים אחרי, ולמרות ההכרזה על הפסקת אש בדרום, הם עדיין על מדים: "לא ראינו את הילדים יותר מחודש והעסקים קורסים, זה חסר היגיון"

אחיקם משה דוד | 18/12/2012 7:46 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מבצע "עמוד ענן" הסתיים כבר לפני חודש, השקט שב ליישובי הדרום ובכירי חמאס בעזה חזרו להסתובב ברחובות, אבל דבר אחד עדיין לא השתנה: חיילי המילואים מגדוד צנחנים שגויסו בצו שמונה עדיין נמצאים בשטח, כבר 34 ימים ברציפות. "שכחו אותנו במילואים ושכחנו איך נראה הבית", הם אמרו אתמול בחיוך עייף.

"חלק מהאנשים כבר מתחילים לכעוס". כינוס חיילי מילואים במהלך המבצע צילום: דובר צה"ל
ביום חמישי, 15 בנובמבר, קיבלו המילואימניקים של גדוד הצנחנים את הטלפון שבישר להם כי עליהם להתייצב. אף שהשנה הם כבר הספיקו לבצע שבועיים של אימון מפרך, כולם התייצבו ללא יוצא מן הכלל. לאחר אימון קצר הם הוצבו במוצב קטן בשומרון כדי להחליף גדוד סדיר שירד לגבול הרצועה ולהתכונן לכניסה קרקעית אפשרית.

אך הימים חלפו, המבצע הסתיים, והמילואימניקים, שהוקפצו בבהילות ועזבו הכל מאחוריהם, הבינו שמשהו כנראה השתבש. "אף אחד לא חשב שנישאר כאן כל כך הרבה זמן", סיפר אתמול אחד מהם. "כשאתה יוצא למילואים אתה בדרך כלל מכין מראש את הבוסים בעבודה, מארגן את החיים שלך כדי להספיק הכל. כאן פשוט שלפו אותנו באמצע לילה ומאז אנחנו כאן".

החיילים המותשים קיבלו אחריות על אזור צפון השומרון ובקעת הירדן, ולא רק שמילואימניקים אחרים לא החליפו אותם, כפי שהובטח להם על ידי מפקדיהם, אלא שגם חיילי הסדיר שהחליפו במוצב, וכבר סיימו מזמן את פעילותם במבצע, לא חזרו.

מפקד הגדוד כינס לאחרונה את החיילים, התנצל בפניהם והסביר כי אין ברירה, והם ייאלצו להמשיך את שירות המילואים עד סופו הרשמי מחר. "חשבנו שצוחקים עלינו בהתחלה", הם סיפרו, "הרי זה לא אמיתי שכל כך הרבה זמן נהיה כאן, אבל כמו שלמדנו בשירות הסדיר, בצבא אין היגיון. אמרו לנו כי אף אחד לא החליף אותנו כי זה 'הורס את גרף המילואים של צה"ל'. בגלל הגרף הזה לא ראיתי את הילדים שלי כבר יותר מחודש, אפילו לחופשה קצרה לא יצאנו. יש עצמאים שהעסקים שלהם קורסים, הניירת במשרד נערמת והבוסים של חלק מהאנשים פה מתחילים לכעוס. הם לא מבינים למה כל המילואימניקים כבר מזמן חזרו מעמוד ענן ורק אנחנו כאן עדיין".

אחד החיילים נדרש להתייצב

שבוע בלבד לאחר שהתחתן, ואת ירח הדבש שלו הוא עדיין מבלה על מדים. "שלא יחשבו בטעות שאנחנו מפונקים", אמר אתמול אחד מהם, "אנחנו אוהבים לעשות מילואים ובאים בכל פעם, אבל הפעם זה עבר את הגבול ואנשים כאן מסתובבים ולא מאמינים שאנחנו עוד כאן. אני מקווה שהילדים עוד זוכרים איך אני נראה. אתה יודע מה, לפחות נקבל ביום המילואים מענק גדול ונפנק אותם ואת האישה".

מדובר צה"ל נמסר כי "עם סיום מבצע עמוד ענן וכניסת הפסקת האש לתוקפה, שוחררו אנשי המילואים המדוברים לחופשה בבית. מיד לאחריה, גויסו בשנית רק משרתי המילואים שתוכננו לקחת חלק בתעסוקה המבצעית אשר נקבעה מראש כחלק משמירה על הביטחון השוטף ביהודה ושומרון".

ahikam.moshedavid@maariv.co.il

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים