לאחר 17 ימים: הסתיימה שביתת האחיות, שכרן יעלה ב-13 אחוזים

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הזעיקה הלילה את ראשי הוועדים כדי לאשר איתם את ההסכם המתגבש. פריצת הדרך החלה לאחר שהאוצר הסכים לשפר את הצעתו הקודמת באחוז אחד נוסף. התוספת החדשה לשכר תתפרש על פני ארבע שנים וחצי

ארי גלהר | 20/12/2012 7:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
17 ימים של שביתה הגיעו לסיום עם פריצת דרך במו"מ: הסתדרות האחיות ומשרד האוצר גיבשו בלילה (ה') הסדר חדש, אחרי שבעה עשר ימי שביתה. אמש בחצות, אחרי שעות ארוכות של דיונים בלשכתה של נשיאת בית דין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, עמדו הצדדים לחתום על הסכם. לדברי גורמים המעורבים במשא ומתן, פריצת הדרך חלה לאחר שאנשי האוצר הסכימו לשפר את הצעתם הקודמת באחוז אחד נוסף ל-13 אחוזים בסך הכל.

עוד על שביתת האחיות:
- האחיות מפגינות בירושלים
- שביתת האחיות: עדיין אין פיתרון באופק
- ביה"ד לעבודה לא נתן צו מניעה לשביתה

אילנה כהן והאחיות בתום הדיון, אמש
אילנה כהן והאחיות בתום הדיון, אמש צילום: פלאש 90
קצת לפני שעת חצות זימנה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן את ראשי ועדי האחיות לדיון על אישור ההסכם המתגבש. ראשי הוועדים הוקפצו מביתם לבית הדין והתכנסו בחדר צדדי, על מנת לאשר את ההסכם. במהלך הדיון נאלצה כהן לשכנע חלק מראשי הוועדים, שהתקשו לקבל ולהשלים עם ההחלטה.

על פי ההסכם יקבלו האחיות תוספת של 13 אחוזים במשך ארבע שנים וחצי, כאשר הדיפרנצליות תעמוד על אחוז אחד לטובת מה שתקבע ועדה מיוחדת שתוקם להחליט בנושא. על פי חישוב שבוצע בהסתדרות האחיות, השכר הממוצע שלהן יעלה בכ-1400 שקלים, על פי הפריסה הבאה: ביולי 2013 תוספת של 600 ₪, בינואר 2014 תוספת של עוד 400 ₪ ובינואר 2015 תוספת של עוד 400 שקלים.

משה בר סימן טוב, סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, היה הגורם המשמעותי שהוביל להסכם. גורם נוסף שניתן לרשום לזכותו את ההישג הוא השופטת נילי ארד, שהצליחה להביא את הצדדים לגבש הסכם שיקובל על כולם, לאחר עשרות שעות דיונים. ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק שהיה שותף בדיונים להשגת הפשרה, אמר אמש: "אנחנו שמחים על ההסכם ובטוחים שכלל המערכת - רופאים ואחיות - תתגייס לסגירת התורים והניתוחים שבוטלו עקב השביתה".

במהלך השביתה בוטלו מעל ל-9,000 ניתוחים, 1,000 צנתורים וכ-5,000 פרוצדורות רפואיות שונות. על פי ההערכות, השלמת הפער תדרוש התגייסות של הצוותים הרפואים במשך כמה חודשים. בתוך כך ביקר אתמול מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים וסיפר כי אנשי משרדו עמלים על דוח שעוסק במספר התקנים של האחיות בפגיות.
כהן: "למען עתיד המקצוע והחולים"

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה בתום הדיון כי "אני שמחה בשביל עם ישראל. ההסכם שנחתם למעשה מכיר במצוקה של מקצוע האחיות ומהווה עוד אמצעי חשוב לפתרון המחסור הקיים באחים ובאחיות בישראל. התוספות לבסיס השכר יהפכו את האחות למקצוע בעדיפות לאומית שיהיה מספיק אטרקטיבי למשוך אחיות חדשות ולשמר את האחיות הותיקות שעושות ימים כלילות למען החולים".

כהן ביקשה להודות לכל מי שתרם למאבק האחיות: "אני רוצה להודות לנשיאה נילי ארד, שנהגה ברגישות ובנחישות ופרסה את חסותה על המו"מ עד לפריצת דרך אמיתית. אני רוצה להודות ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסן קורן שניווט את המשא ומתן בתבונה וליו"ר ההסתדרות עופר עיני שפעל לאורך כל הדרך מאחורי הקלעים. וכמובן לאחים והאחיות

בבתי החולים, בקהילה ובבריאות הציבור שעמדו איתנות למען עתיד המקצוע ולמען החולים".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ברכה על ההסכם שנחתם הלילה עם האחיות ותקפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא פעל בנושא: "טוב שהסאגה הזו הגיעה לסיומה, אך חבל שהאחיות נאלצו לעבור מסכת מייגעת של תחנונים וסחבת. רה"מ היה רחוק מלהפגין מנהיגות בעניינן והוא בחר, כהרגלו, לעסוק בכל הנושאים הנוחים לו ולהתעלם במשך זמן ממושך מקריאותיהן", אמרה יחימוביץ'.

עוד הוסיפה: "האחיות לא נלחמו רק עבור עצמן, אלא עבור שירותי בריאות ציבוריים נורמאליים בישראל, אבל נתניהו לא מצא את המטרה הזו ראויה מספיק. ממשלה אחראית היא ממשלה המקשיבה למצוקות בשטח בזמן שהן מתרחשות ויודעת להביא לפתרונן בזמן".

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים