חשש: דוח גולדסטון 2 על מדיניות הבנייה ביו"ש

המועצה לזכויות אדם של האו"ם תפרסם בעוד כ-3 חודשים מסמך ביקורת על ישראל. במשרד החוץ מודאגים: הגינויים הבינלאומיים יביאו לצעדי ענישה נגדנו

אלי ברדנשטיין | 20/12/2012 8:22 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חשש מדוח גולדסטון 2: במשרד החוץ נערכים לקראת דוח לבדיקת הבנייה ביו"ש שיזמה המועצה לזכויות אדם של האו"ם ואשר צפוי להיות מוגש במרץ הקרוב. על רקע החלטת הממשלה לקדם את הליכי הבנייה בשטח ‭E1‬ שבין ירושלים למעלה אדומים, והכוונה לבנות כעשרת אלפים יחידות דיור ביהודה ושומרון, חוששים בירושלים כי הדוח יהיה קשה ויוביל למהלכים חריפים נגד ישראל.

- דוח גולדסטון הראשון

שגריר ישראל באו''ם רון פרושאור מדבר במועצת הבטחון אחרי תחילת מבצע עמוד ענן
שגריר ישראל באו''ם רון פרושאור מדבר במועצת הבטחון אחרי תחילת מבצע עמוד ענן צילום: אי-פי
בדיונים בין בכירים שהתקיימו בימים האחרונים בדרג הבכיר ביותר במשרד החוץ, נשמעו הערכות שונות למשמעות פרסום הדוח בעוד כשלושה חודשים.

בין האפשרויות שעלו בדיונים ניתן למצוא את אימוץ הדוח על ידי מועצת הביטחון של האו"ם, וכן צעדי ענישה כלפי ישראל או הקמת מנגנוני מעקב ופיקוח על הבנייה ביו"ש.

אפשרות אחרת שהועלתה היא שעצרת האו"ם תאמץ את הדוח והיא עלולה לבקש מבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג חוות דעת על הבנייה בהתנחלויות.
מוטה לרעת ישראל

המועצה לזכויות אדם של האו"ם הוקמה ב‭2006-‬ והחליפה את הנציבות לזכויות אדם. החלטותיה מתאפיינות בהיעדר אובייקטיביות ובפוליטיזציה שכוונה בעיקר נגד ישראל. ריצ'רד גולדסטון, שעמד בראש ועדת גולדסטון שהוקמה אף היא על ידי המועצה לזכויות אדם, פרסם מאמר שבו חזר בו מהאשמותיו כלפי ישראל, ואף טען שהמועצה מוטה לרעת ישראל. מאז הקמתה, 39 מתוך 91 ההחלטות שקיבלה עסקו בישראל.

במרס 2011 החליטה המועצה לזכויות אדם להקים ועדת חקירה בינלאומית שתחקור את "השלכות הבנייה הישראלית בהתנחלויות על זכויותיהם האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של הפלסטינים בשטחים הכבושים כולל במזרח ירושלים‭."‬ זו לשון ההחלטה. מאמציה של ישראל לסכל את ההחלטה, בעזרת ארה"ב, נכשלו, ושר החוץ אביגדור ליברמן

הורה לנתק את הקשרים בין ישראל למועצה. כמו כן החליטה ישראל לא לשתף פעולה עם הוועדה ולא לאפשר לה כניסה לישראל ולשטחי יו"ש.

בניגוד להתגייסות הממשל האמריקאי מול דוח גולדסטון, שביקר קשות את ישראל על מבצע "עופרת יצוקה" בעזה ב‭,2008-‬ הפעם הדוח עלול להוות פלטפורמה לצעדים קשים בלי שיזכו להתנגדות ידידותינו בעולם.

במשרד החוץ מביעים דאגה שהכעס בממשל ארה"ב ובמדינות חשובות באירופה כגון גרמניה על הודעת ישראל על ההרחבה המאסיבית של הבנייה בהתנחלויות עלול להשאיר את ישראל בודדה במערכה מול השלכות הדוח.

"זה בקלות יכול להפוך לדוח גולדסטון ‭,2‬ שיפגע קשות במעמד הבינלאומי של ישראל, רק שבניגוד לעבר, לא יהיה מי שיעזור לנו לעצור את הסחף‭,"‬ אומר פקיד בכיר.

מכינים טיעונים משפטיים

לשכת ראש הממשלה ומשרד החוץ כבר מכינים טיעונים משפטיים בניסיון להדוף את הדוח, לצד פעולות להסברת קידום הבנייה, לפיהם ההתקדמות בתוכניות הבנייה תלויה בהתנהגות הפלסטינים לאחר ההחלטה באו"ם ובשאלה היא הם יפנו בבקשה להצטרף לסוכנויות או"ם נוספות, בהן בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. עוד הוסבר כי הבנייה ב‭E1-‬ אינה פוגעת ברצף הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית העתידית .

נמנע גינוי במועצת הביטחון

ישראל מצויה בעיצומו של קרב דיפלומטי קשה. 14 מתוך 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם, כולל גרמניה, בריטניה, צרפת ופורטוגל, גינו אתמול את החלטות הבנייה שלה בירושלים וביהודה ושומרון. ארה"ב התנגדה לגינוי והצליחה למנוע פרסום הודעה משותפת של מועצת הביטחון בנדון. שגרירי 14 המדינות יצאו מאולם הדיונים אל נציגי התקשורת שהמתינו להם ומסרו את הודעת הגינוי. 

מנגד התייצב השגריר באו"ם רון פרושאור וניסה להסביר את ההחלטה לבנות בשטח ‭.E1‬ "תוכנית הבנייה נמצאת בשכונות שיהיו חלק מירושלים ובריבונות ישראל תחת כל הסכם עתידי עם הרשות הפלסטינית, אמר. "זו צביעות לקרוא לרצף טריטוריאלי פלסטיני ובאותה נשימה להתנגד לרצף טריטוריאלי יהודי בין מעלה אדומים לירושלים‭."‬

פרושאור הציג בדיון במועצת הביטחון מפה המוכיחה לדבריו מדוע הבנייה בשטח זה אינה פוגעת ברצץ הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית העתידית והוסיף: "ההתנחלויות אינן ומעולם לא היו המכשול העיקרי לשלום. המכשול האמיתי הוא דרישת השיבה של הפלסטינים, סירובם להכיר בישראל כמדינה יהודית והמשך הטרור וההסתה נגד ישראל‭."‬

בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים