חשיפה: אוצרות הר הבית מוטלים בתלי אשפה

למרות פסיקת בג"ץ, ממשיכים אנשי הווקף לחפור בהר הבית באופן הרסני וללא ליווי של חוקרים, להשליך עפר המכיל מאות ממצאים ארכיאולוגיים. בעבר נמצאו בשפכים חותמת מימי הבית הראשון, אריחי ריצוף מתקופת הבית השני ועוד

דליה מזורי | 24/12/2012 10:41 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שוב משליכים לזבל עתיקות מהר הבית: כלים מכניים פעלו אתמול בהר הבית, פגעו בממצאים ארכיאולוגיים ושלחו משאיות אשר פינו ערמות עפר המכילות ממצאים קדומים מתקופת בית המקדש למזבלות ירושלים.

תלוליות עפר גדולות נערמות בשנים האחרונות באזור החורשה המזרחית בהר הבית עקב פסיקת בג"ץ מספטמבר ‭,2004‬ שאסרה לפנות עפר מההר מבלי שתיערך בדיקה ארכיאולוגית מקדימה.

המשטרה מקפידה מאוד על איסור פינוי העפר, אך אינה מייחסת חשיבות לעבודות שנעשות בתלוליות, ושעלולות לפגוע בממצאים הטמונים בהן. צחי דבירה (צווייג‭,(‬ ארכיאולוג שחוקר את הממצאים בהר הבית ומנהל את מיזם סינון העפר מהר הבית לצד ד"ר גבריאל ברקאי, סיפר כי למרות פסיקת בג"ץ הוצאו אתמול מהר הבית ערמות עפר שלא נבדק, ויחד עמן הושלכו למזבלה ממצאים עתיקים.
 בעפר שהושלך לנחל קדרון בעבר, אומר דבירה, נתגלו עשרות אלפי ממצאים ובהם טביעות חותם מימי הבית הראשון, אריחי ריצוף צבעוניים מתקופת בית שני, מטבעות זהב עתיקות ומסמרי פרסה וראשי חץ של האבירים הטמפלרים, ששיכנו את סוסיהם באורוות שלמה.

לטענת המשטרה, פינוי העפר נעשה בתיאום עם רשות העתיקות, אולם לפי דבירה במקום לא היו פקחי רשות העתיקות, ונציג הרשויות היחיד שהיה שם היה שוטר שהשגיח אבל לא הבין את חשיבות העניין.

ברשות העתיקות טענו כי החומרים שפונו היו פסולת בניין, שהצטברה אחרי שיפוצים שנערכו במתחם אך לדברי דבירה, עובדי הווקף ניצלו היתר שניתן להם לפינוי פסולת בניין וגזם כדי לפנות גם את העפר שנאסר לפנותו ללא בדיקה ארכיאולוגית."משנת 2010 ועד היום חלה הידרדרות חמורה ברמת הפיקוח הארכיאולוגי של המדינה", אומר דבירה. "העברתי לרשות העתיקות מידע על עשרות שקים מלאים בפריטים ארכיאולוגיים שנמצאים בהר הבית בתחילת חודש אוגוסט, והדברים הובאו לידיעת המשטרה, אך עדיין לא נעשתה כל פעולה ממשית להוציא את הפריטים ולשמר אותם.

"עד ליום זה השקים עדיין שם. העובדה שאיש אינו מצליח לעצור את פעולות הווקף ההרסניות מעוררת תמיהות רבות על תפקודה של הממשלה בנושא‭,"‬ הוא אומר.

יצחק דבירה
בניגוד לעמדת בגץ. פינוי התכולה מהר הבית, אתמול יצחק דבירה
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים