ביקורת בליכוד ביתנו: כל שבוע יורד לנו חצי מנדט לבנט

נתניהו צריך לדאוג? במפלגה מתלוננים על הירידה בסקרים ועל הקמפיין נגד בנט ובינתיים, הליכודניקים מחכים לליברמן. למרות הקריאות "היידה ביבי‭,"‬ הכוכב האמיתי בכנס הליכוד ביתנו אמש היה שר החוץ שהתפטר ושידר עסקים כרגיל (שלום ירושלמי)

שלום ירושלמי | 26/12/2012 8:27

לפני 16 שנה, בתחילת יוני ‭,1996‬ ישב אביגדור ליברמן
נתניהו עם שרית חדד בהשקת קמפיין הליכוד ביתנו, אתמול
נתניהו עם שרית חדד בהשקת קמפיין הליכוד ביתנו, אתמול צילום: ראובן קסטרו
בשורה שש מימין באולם בבנייני האומה ליד בתו הקטנה מיכל, ומעיניו זלגו דמעות. זו הייתה הפעם היחידה שראיתי אותו בוכה.

הליכוד ניצח אז את הבחירות, חצי שנה אחרי רצח רבין. צחי הנגבי הכריז על היריב שמעון פרס כ"ראש ממשלת הסקרים" ועל בנימין נתניהו כ"ראש ממשלת ישראל‭."‬ נתניהו עלה על הבמה עם רעייתו שרה, האולם עמד להתפוצץ מבפנים, מאות אנשים צבאו על הדלתות מבחוץ. אחדים התעלפו.

שנים רבות עברו מאז על הליכוד, על "ישראל ביתנו" וגם על משרדי יאח"ה. אמש הגיע ליברמן לאותו אולם לטקס השקת הקמפיין, אבל הפעם בפוזיציה שונה. על פי השלטים והכרזות שמילאו כל פינה באולם ומחוצה לו ליברמן הוא כבר שווה ערך לראש הממשלה. הקליפים שהוצגו מראים כבר את כותרות העיתונים ב‭23-‬ בינואר שמבשרים על ארבע שנות שלטון נוספות של הצמד.

או שלא. ליברמן מסובך בתיק השגריר. הוא כבר לא שר החוץ, וגם הסכנה שלא יהיה שר עדיין מרחפת. אז אתמול ליברמן לא בכה, אבל היו לו סיבות מצוינות להיות עצוב. מהחגיגה בבנייני האומה יצא ליברמן לחקירה משטרתית כדי שחלילה לא ירגיש שהוא בגן עדן. "לא נותנים לו שעה של נחת‭,"‬ התלוננו המקורבים.
צילום: ראובן קסטרו
אביגדור ליברמן נואם בפתיחת קמפיין הליכוד ביתנו, אתמול צילום: ראובן קסטרו
"קמפיין הסרבנות היה צריך לקבל התייחסות, אבל לא מראש הממשלה"‬

הליכודניקים, כמובן, לא מתרגשים מהמציאות החדשה-ישנה. מבחינתם החקירות, ההאזנות וכתבי האישום שבדרך הפכו מזמן לשמו הנרדף של ליברמן. זה לא מזיז להם. ליברמן התקבל בכבוד מלכים בבנייני האומה. עוד מעט והיה גונב את ההצגה לנתניהו.

אבל גם כך ההתלהבות על הבמה לא הקרינה על האולם עצמו. החיבור של הקהל משתי המפלגות המתאחדות לא הרים את התקרה. רוב גדול של הצופים היו עולים חדשים, אנשי ישראל ביתנו שרגילים לסטנדרטים של ליברמן.

הם שקטים, ממושמעים, לא פותחים את הפה, מקסימום מנופפים בנימוס בדגלי הפלסטיק שחילקו להם באוטובוס מיוקנעם. הקהל המסורתי של הליכוד נדחק ליציע, ומשם השמיע קריאות עידוד לנתניהו ושריו בנוסח "היידה ביבי‭,"‬ כמו פעם. כאשר עלו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת על הבמה, היה כבר חצי אולם ריק.

מאחורי הקלעים, השיחות והתדרוכים הושמעו קולות אחרים לחלוטין. בכירים בליכוד אמרו אתמול למעריב כי הקמפיין השלילי נגד נפתלי בנט והבית היהודי מתנהל בצורה שפוגעת באופן קשה בליכוד-ביתנו.

"קמפיין הסרבנות היה צריך לקבל התייחסות‭," ‬ הסבירו הבכירים, "אבל לא מראש הממשלה עצמו‭."‬ לדבריהם, העובדה שראש הממשלה דיבר בעצמו על הנושא, והקדיש לכך חלק משמעותי בראיונות הטלוויזיה

שהעניק, העצימה את בנט. "זה בעוכרנו‭,"‬ אמרו אמש גורמים במפלגה.

"הסקרים מראים שכל שבוע בנט לוקח חצי מנדט מהליכוד‭."‬ אותם גורמים ציינו כי את ההחלטה להתראיין בנושא קיבל נתניהו על דעת עצמו, וכי לא מעט שרים וח"כים במפלגה חושבים שמדובר בטעות. בעקבות הביקורת המוזכרת, וההבנה שההתקפה על בנט פוגעת בליכוד, הוחלט במפלגה להוריד משמעותית את מינון ההתקפות בנושא.

מה שכן, כולם הקשיבו היטב לנאומים של נתניהו וליברמן, גם אם לא היה בהם שום חידוש דרמטי. נתניהו תבע מהמצביעים כוח ועוד כוח כדי שיוכל להמשיך ולנהל את המאבק מול איראן, לבנות בירושלים, להביא הישגים במתמטיקה, לסלול כבישים חדשים ולדאוג למקומות עבודה.

"אני אומר לאזרחי ישראל - אל תבזבזו את הקול שלכם‭,"‬ אמר נתניהו. "זו תהיה טעות להצביע למפלגות סקטוריאליות שיחלישו את ישראל‭."‬

אמש, באירוע פתיחת הקמפיין, בחר נתניהו לרמוז דווקא על מפלגה אחרת מגוש הימין, והתייחס שוב לעובדה שבפעם הבאה תיק השיכון צפוי להישאר במפלגה ולא להיות מועבר לש"ס. "היום הוא רמז נגד ש"ס ולא נגד בנט, מתוך מטרה להראות שהוא נגד מפלגות קטנות באופן כללי ולא היה פה משהו אישי‭,"‬ הסבירו גורמים במפלגה.

בהכנת הידיעה השתתף זאב קם

צילום: ראובן קסטרו
ממריא בסקרים, מדאיג את הליכוד. נפתלי בנט צילום: ראובן קסטרו

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי בחירות

טוויטר