בלוף הבנייה

כדאי להטיל ספק בהכרזות של נתניהו על הקמת יחידות דיור ב-E1 שיתפוגגו אחרי הבחירות, כמו הצהרותיו על חיזוק ההתיישבות ביו"ש

נדב העצני | 26/12/2012 9:18 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
 קמפיין הבחירות של הליכוד התמקד באחרונה בניסיון לדרוך על גופתו הפוליטית של נפתלי בנט, ניסיון שבינתיים לא צלח. והנה, דווקא אתגר בנט דוחף את בנימין נתניהו ואנשיו לנהל מסע בחירות המתיימר להציג זקיפות קומה לאומית, שרובו ככולו בלוף.

מלל רב כבר נשפך על העיתוי המפוקפק של הכרזות הבנייה בירושלים, אבל לא הרבה נאמר על אמינות ההכרזות. נתניהו אמנם נתפס לוחש באוזני גורמי חוץ שלא באמת מדובר בבנייה אלא רק בביורוקרטיה שניתן לעצור בהמשך, אבל לא כולם מבינים עד כמה מדובר באחיזת עיניים. חשוב להזכיר: כל מחסום בפני בנייה שנתניהו מתיימר לשחרר היום - הוא הציב בעצמו במשך שנות שלטונו האחרונות. כך למשל, העובדה שהוועדות לתכנון ובנייה מקבלות עכשיו אישור להתכנס ולקדם תוכניות בנייה בירושלים מלמדת עד כמה ראש הממשלה הוא האחראי להפסקה המלאכותית של פעילות הגופים הסטטוטוריים הללו.
השטח E1 שמיועד לבניייה
השטח E1 שמיועד לבניייה צילום: פלאש 90
  
ספק אם עצירת פעילות הוועדות הינה חוקית, אבל נתניהו עשה יותר מזה. הוא מנע פרסום מכרזים   ממשלתיים בשכונות שמעבר לקו הירוק בירושלים, גם במקומות שבהם הושלמו הליכי התכנון והבנייה. כלומר, נתניהו עצמו הוא שמונע את הבנייה בבירה. ועוד תמיהה שהועלתה בצדק: ההכרזה על קידום הבנייה ב-E1- האזור שבין מעלה אדומים לירושלים - הגיעה כעונש לאבו מאזן. נתניהו אמנם מתאמץ להסביר שזוהי זכותנו וחובתנו האלמנטרית, אך ההחלטה התקבלה רק אחרי הפעלתנות הפלסטינית באו"ם.
  
 ועוד בעניין E1, מדובר בבנייה שהיא סם חיים לירושלים, גם במישור הלאומי וגם בכל הנוגע לאופק ההתפתחות הכמעט יחיד שיש לירושלים למשוך צעירים יצרניים. ואם כך, איך ייתכן שממשלת נתניהו לא בנתה ב-E1 בשנים האחרונות? האם ציפי לבני עצרה אותה? גורמים זרים, כמו גם לבני ואולמרט, יצאו בשצף-קצף נגד בנייה ב-E1 משום שהיא "עלולה" לגנוז את חלום המדינה הפלסטינית שתכלול רצף בין יהודה לשומרון ומשם להר הבית. לכן ממשלת נתניהו הייתה חייבת להציב את בניית E1 על ראש שמחתה בשנים האחרונות.
הייתה חייבת ולא עשתה.
  
ובכלל, אפילו גורם זר כמו דניס רוס הטיל ספק בשיטת נתניהו - להכריז בכל פעם הכרזות שווא של קוממיות, שבגללן אנחנו סופגים נזק מדיני כבד ולא מרוויחים דבר. הגיע הזמן שלא נתבלבל. גם ערב הבחירות הקודמות הזמין נתניהו את עמית סגל לבית אביו בירושלים והבטיח שם הבטחות דרמטיות בעד ההתיישבות ביו"ש. מיד אחרי יום הקלפי הוא נשא את נאום המדינה הפלסטינית והקפיא את הבנייה ביו"ש. לכן מנתניהו צריך לדרוש את כל הכסף מראש.

ישנם ברשימת הליכוד הרבה אנשי טובים ואידיאליסטים, לא פחות מאשר ברשימת בנט. אבל האנשים הטובים הללו מאפשרים לראש הממשלה להוביל אותם ואותנו באף. אם הם באמת רוצים לקדם את השקפת עולמם, עליהם לדרוש מראש הממשלה לאשר, עוד לפני הבחירות, את דוח אדמונד לוי, לפרסם אלפי מכרזים לבנייה ולקבוע בחוק שהממשלה לא יכולה להתערב בוועדות התכנון ובפעולות האכיפה נגד בנייה ערבית לא חוקית בירושלים ויו"ש. שנתניהו יוכיח עכשיו שהוא עושה ולא רק מכריז, כי אחרת הכל בלוף ואין מנוס מלהסיק את המסקנות בקלפי.
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

נדב העצני

צילום: .

תושב ירושלים. בעבר כתב וערך ב "העיר" וב"מעריב". מגיש תוכנית רדיו אישית ברשת ב'. בוגר משפטים, היסטוריה ומדעי המדינה

לכל הטורים של נדב העצני

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים