חמאס אסר על כתב מעריב לדווח לישראל

הארגון הוציא צו שלא מאפשר לעיתונאים להמשיך לסקר את החיים בעזה. מעריב, שביקש לשמוע את הסיפורים האנושיים בעזרת סמי עג'רמי, ייאלץ מעתה להסתפק בשביבי מידע מצונזרים

מתן דרורי | 27/12/2012 10:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסך הברזל בין הרצועה לישראל: כמה חודשים אחרי השתלטות חמאס על הרצועה בקיץ 2007, גייס nrg­מעריב לראשונה כתב פלסטיני בעזה. הרעיון היה להעביר תמונת מצב מלאה על החיים ברצועה עד כמה שניתן, ולהבין טוב יותר את הלך המחשבה של התושבים, שעל אף ההשלכות הקשות, בחרו בארגון קיצוני להנהיגם.

כתבות של עג'רמי:
- ביום שאחרי: בעזה שואלים "מה נעשה עכשיו?"
- דיווח מיוחד מעזה: ברצועה מתפללים לשקט
- דיווח מיוחד מעזה: כל עשר דקות הבית רועד

חמאס אסר על כתבים פלסטינים לסקר עבור התקשורת הישראלית
חמאס אסר על כתבים פלסטינים לסקר עבור התקשורת הישראלית צילום: אי-אף-פי
ההחלטה לקלוט דיווחים על הנעשה מכתב פלסטיני לא הייתה קלה, בייחוד בתקופות שבהן היו נפגעים מקרב חיילינו או בעורף הישראלי. היו בנו שחששו שהדיווחים של כתבנו ספואת כחלות, ומחליפו סמי עג'רמי, עלולים לגרום דה-מורליזציה בעורף, אפילו בצבא. היה חשש, ולא התביישנו בכך, משום שמעריב היה ועודו עיתון ציוני.

אבל הגענו להכרה שבניגוד לצד השני, החברה הישראלית פתוחה וחסונה דייה גם להכיל את נקודת המבט של הצד השני. הגענו להכרה שאם ברצוננו להתמודד היטב עם הצרה הזו שנקראת עזה, ואולי יום אחד לחיות עמה בשלום, מחובתנו לשמוע ולהעביר את הקולות של תושביה. לבסוף, הגענו להבנה שדיווח על הסבל שחווים תושבי הרצועה אינו ממעיט מערכו של הסבל שחווים אצלנו בעורף; שהדיווח רק מחדד את העליונות המוסרית שלנו על פני הצד השני, הגם שאינה מושלמת.

סמי עג'רמי, שאותו העסקנו בשנה וחצי האחרונות, מעולם לא הביע אהדה לישראל. הוא פלסטיני גאה שעם תחילת מבצע "עמוד ענן" עבר לצד המסוקר, כשבתו ביסאן איבדה שלוש מאצבעותיה במהלך הפצצה בצפון הרצועה. סמי השתדל לא לחלוק את דעותיו על חמאס יתר על המידה. ידענו שאף אם יש לו ביקורת, הוא לא יוכל, ככתב עזתי, לחלוק אותה עמנו על גבי עיתון ישראלי. ולא ציפינו זאת ממנו.

ואף שההתקשרות שלנו עמו הייתה מקצועית לחלוטין, אתמול (ד') כבר חששנו לדבר עמו. חששנו לדבר משום ששלשום בערב ממשלת חמאס בעזה החליטה לאסור על כתבים וצלמים לעבוד עם כלי התקשורת הישראליים בטענה שהם "עוינים", ואף אסרה עליהם להעניק להם ראיונות.

כדי שלא להעמידו במצב לא נעים, אפילו מסוכן, נמנענו מלדבר. אבל לפי דיווחים שדלינו, סמי וקומץ חבריו שעובדים עם התקשורת הישראלית לא קיבלו כל הודעה רשמית מצד הרשויות. כמה מהם שביקשו בכל זאת לברר את העניין נענו שאם יצפצפו על ההוראה החדשה, הם עלולים להסתבך, ואף נרמז להם שיהיו מואשמים בשיתוף פעולה עם ישראל. לא פחות.

נוסף להגבלה על הקשר עם ישראלים, מאיימים בחמאס לערוך בדיקות מקיפות לעיתונאים זרים המבקשים להיכנס לרצועה ולמנוע כניסה מאלה הנחשבים לעוינים. "נסעתי לעזה פעמים רבות", סיפרה אמש (ד') לעיתונאית זרה שהופתעה לשמוע על ההוראות החדשות. "דיברתי עם מי שרציתי ויכולתי לשאול שאלות נוקבות - כולל את בכירי חמאס - ולכתוב כתבות ביקורתיות. הם מעולם לא עשו לי בעיות כי רצו יחסים טובים עם המערב". עכשיו היא תצטרך לחשוב פעמיים ושלוש

לפני שתעז למתוח ביקורת. ואילו אנחנו, כך נראה, נצטרך להסתמך על טוויטר ועל פייסבוק. כפי שאנחנו עושים עם איראן.

מלבד ההוראה של ארגון החמאס לעיתונאים הפלסטינים שלא לעבוד מול העיתונות הישראלית דוברי חמאס ובכירים בארגון, נמנעים אף הם לשוחח עם כלי התקשורת הישראלים. יש לציין שחמאס נהגו לשתף פעולה באופן סדיר עם כלי התקשורת בישראל, וההחלטה ככל נובעת  ממסקנה שהגיעו בארגון לפיה העיתונות הישראלית - עויינת.

בהכנת הידיעה השתתף אסף גבור

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים