בעקבות כישלון הפינוי: ביקורת קשה על מפקד חטיבת בנימין

העימות שהתרחש ביום שישי במאחז עוז ציון ממשיך לעורר סערה. במשטרה מפנים את האשמה כלפי צה"ל והאחראי לאירוע: "המח"ט היה מהוסס, התברדק והתוצאה הייתה מביכה. באירוע כזה לא נערכים כאילו הולכים לפנות ארבע נערות מאיזה חדר באולפנה", אמר גורם בכיר במשטרה

אבי אשכנזי | 29/12/2012 21:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ביקורת קשה על מפקד חטיבת בנימין, אל"מ יוסי פינטו, שהחליט ביום שישי בצהריים להפסיק את פינוי מאחז עוז ציון מזרחית ליישוב בית אל, לאחר שכ-300-250 פעילי ימין ומתנחלים החלו להתעמת עם כוחות המשטרה וכוחות צה"ל. במהלך העימותים נפצעו שישה שוטרים, חמישה לוחמי מג"ב ושוטר יס"מ. בינתיים, במוצ"ש, התפנו הנערים מרצון.

במהלך הפינוי נקלעו הכוחות למצב שבו הם היו חסרים אל מול העוצמה שהפגינו פעילי הימין, לאחר שצה"ל לא נערך בהתאם להערכות המודיעין. בשלב מסוים, החליט המח"ט לסגת ולא לבצע את המשימה, כפי שהוגדרה. המח"ט ניהל מו"מ עם הרב דב ליאור, אחד המנהיגים "הרוחניים" של הבית היהודי, וסיכם אתו כי צה"ל יפנה את הכוחות מהמקום ויאפשר לכ-300 מתנחלים ופעילי הימין לשהות במקום במהלך כל השבת.

"בדרך כלל המח"ט פינטו הוא בסדר גמור, אבל הפעם הוא היה מהוסס, התברדק והתוצאה הייתה מביכה", אמר קצין במחוז ש"י של המשטרה.

הביקורת במשטרה על מה שהתרחש במאחז עוז ציון היא רבה והיא מופנית כלפי מח"ט בנימין, שהיה אחראי על הפינוי. "כל מה שהתרחש במקום הוא פשוט שערורייה, ברדק אחד אחד. האנשים שהגיעו לשם הגיעו מכל הארץ. היה מודיעין ומי שהיה אחראי המודיעין וההיערכות לקראת המבצע ובמבצע הוא צה"ל.
 עקב אפללו, סוכנות תצפיתי
חיילים במאחז עוז ציון ביום שישי. ביקורת על ההתנהלות עקב אפללו, סוכנות תצפיתי
"ברגע שניתנה פקודה, חייבים להשלים את המשימה"

"אנחנו העמדנו את הכוחות על פי דרישה של צה"ל. ברגע שידעו שמדובר במעל 150 מפגינים וכשהיה ברור שהם מבקשים לעלות על ההר, למאחז, כדי לבצע קבלת שבת, היו צריכים להיערך בהתאם ואם יש אילוצים של זמני כניסת שבת, אז יש כמה אפשרויות: ריכוז כח גדול יותר והצבת חסימות למניעת הגעה לשטח. באירוע כזה לא נערכים כאילו הולכים לפנות ארבע נערות מאיזה חדר באולפנה", אמר גורם בכיר במשטרה.

"בסופו של מהלך, לאחר שהיו לנו נפגעים, החליט המח"ט לבצע הידברות עם הרב ליאור. אין לנו בעיה עם הידברות. הידברות היא דבר חיובי, אבל הידברות עושים לפני תחילת הפינוי ולא כשהדברים מתחרבשים באמצע הפינוי. ברגע שניתנה פקודה לבצע את הפינוי צריכים לבצע אותה.

"אם לא ערוכים לבצע פינוי אז לא מבצעים אותו, אבל לא תוך כדי פינוי אתה מגלה שאתה לא ערוך ואז אתה מחפש דרך להפסיק את הפינוי. זה לא נראה טוב, זה לא נשמע טוב וזה לא שלטון חוק", אמר קצין בכיר במשטרה, והוסיף: "אני מבין שאנחנו נמצאים בתקופת בחירות ובתקופה רגישה, אבל אנחנו לא יכולים לפעול בצורה שכזו. אנחנו פעלנו ברגישות רבה. עלינו בלי אלות, בלי אמצעים לפיזור הפגנות. אנחנו יודעים את הרגישות, ולכן כל הפעילות הפיזית בוצעה רק במגע ידיים", אמר הקצין.

במשטרה אומרים כי כבר משעות הבוקר הם נערכו לקראת הגעתם של 150 עד 200 איש לגבעה המכונה "עוז ציון", מזרחית לבית אל. בעבר הגבעה פונתה לאחר שהוקם במקום מאחז בלתי חוקי. מאז נעשו ניסיונות לשוב וליישב את המקום. המידע סיפר על כך שפעילי ימין מבקשים להגיע למקום, לערוך סעודת שבת המונית וליישב את המקום על ידי הקמת מאחז חדש.

צה"ל ביקש ממג"ב איו"ש כוחות לפיזור הפגנות, שכללו לוחמים מכמה פלוגות של מג"ב איו"ש. בשלב הראשוני לא ביקשה חטיבת בנימין כוחות יס"מ של מחוז ש"י לאירוע וההערכה

הייתה כי כוחות מג"ב וצה"ל של חטיבת בנימין יוכלו להשתלט על האירוע ולהכיל אותו.

"בשעה שתיים אולי שתיים ורבע התחיל הפינוי. מהר מאוד הבין מח"ט הגזרה שהוא לא יוכל לעמוד במשימת הפינוי עד כניסת השבת, שזה כשעתיים וחצי לאחר תחילת הפקודה לפנות. בשלב הזה קיבלנו פנייה ממחוז ש"י להזרים כוחות לשטח.

"מיד הקפצנו שני צוותים של כוחות יס"מ למקום, אבל זמן קצר לאחר הגעת הכוחות, כשהעימותים היו בשיאם, יצר המח"ט קשר נעם הרב ליאור והגיע אתו לסיכומים שבהם הוחלט שאנחנו נפנה את הכוחות מהשטח ונאפשר לפעילות לשהות במקום.

"ההחלטה באה כאשר לכוחות שלנו היו מספר נפגעים, שוטר יס"מ שחטף מהלומת אגרוף מנער וכתוצאה מכך נפתחה השפה של השוטר והוא נזקק לטיפול בבית חולים. חמישה שוטרי מג"ב נפצעו מיידויי אבנים. שלוש ניידות משטרה, ובהן שני ג'יפים של מג"ב, ניזוקו לאחר שהפעילים ניקבו את הצמיגים", אמר קצין במחוז ש"י.

קצין במשטרה אמר: "ההחלטה להפסיק את הפינוי התקבלה כאשר הכוחות שלנו הצליחו להוריד יותר מחצי מפעילי הימין אל מתחת לגבעה. היה הרבה היסוס בהחלטות של המח"ט, הוא פשוט לא היה החלטי ונראה כי הוא נבהל מעצמו. כך לא מקבלים החלטות".

"באירוע שכזה מצופה שהמפקדים יבצעו הערכות מצב מקדימות וייקחו את כל הפרמטרים בחשבון, אבל לא יכול להיות שייתנו פקודה לבצע פינוי עם לוח זמנים מוגבל ורק לאחר שתינתן הפקודה יתחילו לבצע את הערכות המצב. ההתלבטות הייתה צריכה להתבצע לפני מתן הפקודה, לא אחריה. ברגע שניתנה הפקודה הכוחות חייבים להשלים את המשימה", הוסיף הקצין.

במשטרה אומרים כי במהלך האירוע נעצר הקטין שתקף את השוטר והוא נחקר בתחנת בנימין, ובמשטרה מתכוונים להמשיך בהליכים המשפטיים נגדו. מדובר צה"ל נמסר כי "הצבא פועל על פי סדרי עדיפויות הנגזרות מהערכות מצב".

אורי גליקמן
ביקורת על ההתנהלות. מאחז גבעת אסף, שסמוך לעוז ציון אורי גליקמן
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים