בליכוד ביקשו מצה"ל: "הפסיקו את פינוי המאחז"

הטענות כי ההחלטה על עצירת הפינוי נבעה משיקולים פוליטיים מקבלות חיזוק מדברים שאומר יו"ר הקואליציה אלקין למעריב: "פניתי למתאם פעולות הממשלה בשטחים והכוחות קיבלו הוראה להפסיק", הסביר והוסיף: "אני תמיד מנסה למנוע התנגשויות"

עמיחי אתאלי | 30/12/2012 7:51 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
במערכת הפוליטית, במערכת הביטחונית ובמשטרה תהו בסוף השבוע לגבי מניעת פינוי המאחז "עוז ציון" ביום שישי. אמש התברר ל-nrg מעריב כי מאחורי בלימת הפינוי עמד יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין מהליכוד, שהתקשר במהלך העימות בין כוחות המשטרה לפעילי הימין, לאלוף איתן דנגוט, מתאם פעולות הממשלה בשטחים וביקש ממנו למנוע את הפינוי עד לצאת השבת.

- בעקבות כישלון הפינוי: ביקורת קשה על מפקד חטיבת בנימין
- במוצ"ש: המתנחלים התפנו בשקט ממאחז עוז ציון
- מתנחלים תקפו לוחמי מג"ב שבאו לפנותם ופצעו חמישה

צעדת מתנחלים באיתמר
צעדת מתנחלים באיתמר צילום: ועד מתיישבי השומרון
אלקין הסביר לדנגוט כי לא מדובר במאחז שיהיה מיושב מעתה באופן קבוע והבהיר כי למיטב ידיעתו הצעירים אמורים לעזוב את המקום מרצונם. אמש אישר אלקין כי היה מעורב בעצירת הפינוי: "ככלל אני תמיד מנסה, עד כמה שאני יכול, למנוע התנגשויות", הוא אמר למעריב. "חשוב להדגיש שבכל מקרה שום דבר לא מצדיק פגיעה בשוטרים וחיילים, גם אם הם לא פועלים נכון ואני שמח שכך הסתיים העניין. יש על מה לשבח את הצבא שבסופו של דבר למרות התלהטות הרוחות הבין שבמעט התאפקות, אפשר למנוע אלימות ועימות מיותרים וגם חילול שבת".

ביום שישי הגיעו למאחז "עוז ציון" שבבנימין כ-300 פעילי ימין אשר משתייכים לתנועות "נחלה" ו"נוער למען ארץ ישראל" שמונהגות על ידי דניאלה וייס והרב משה לוינגר. הצעירים נוהגים להגיע אחת לכמה שבועות למקום המוגדר שטח צבאי סגור, לשבתות בהן מתארחים רבנים שונים המזוהים עם התנועות.

בשגרה מאויש מאחז עוז ציון בכמה נערים בודדים שמתגוררים בו בצריף עץ שכוחות הביטחון הורסים בכל כמה חודשים אך הנערים מקימים אותו מחדש. לקראת השבת הקרובה הפיצו פעילי התנועות מודעות בכל רחבי יהודה ושומרון וכן בישיבות תיכוניות רבות ולמעלה מ-200 בני נוער נרשמו והחלו להגיע למקום ביום שישי. הנערים שמחזיקים במקום באורח קבע בנו מראש אוהל ענק שבו יוכלו האורחים הרבים ללון.

שעות ספורות לפני כניסת השבת הגיעו למאחז כוחות משטרה שנודע מראש על האירוע הצפוי ובמקום החלו עימותים. שוטרי מג"ב ויס"מ שעלו למאחז קראו לצעירים לעזוב אותו אך נתקלו בסירוב. השוטרים ירו רימוני גז לעבר פעילי הימין הקיצוניים ובין הצדדים התפתח עימות שבמהלכו נעצר אחד הצעירים ושישה שוטרים נפצעו.

סגן ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אשר נחשב לאחד מראשי קבוצות הכוח של המתנחלים בליכוד, התקשר לאלקין וביקש ממנו להתערב בנעשה בשטח. בעבר פעלו יחד דגן ואלקין בוועדת המשנה לענייני יו"ש של ועדת החוץ והביטחון על מנת לקבוע נוהל מסודר שימנע פינוי מאחזים במהלך השבת.

אלקין פנה לאלוף דנגוט ולאחר סדרת התייעצויות טלפוניות שקיים דנגוט עם ראש המינהל האזרחי ועם גורמים שונים בפיקוד המרכז, הוחלט להפסיק את הפינוי ולחכות לצאת השבת. דנגוט ביקש מאלקין שיפעיל את השפעתו כך שהצעירים יעזבו מרצונם. ואכן בצאת השבת, לאחר ששמעו הרצאות מפי הרבנים שמואל אליהו ודב ליאור, עזבו כמעט כל הצעירים את המקום.

ממתאם פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי אכן התקבלה פניה מחבר הכנסת אלקין שלאחריה בירר האלוף דנגוט את הפרטים עם ראש המנהל האזרחי ועם הדרגים השונים בפיקוד המרכז ובהם מפקד אוגדת איו"ש ומפקד חטיבת בנימין. בסופו של הבירור הוחלט לדחות את הפינוי עד לצאת השבת.
פלאש 90
וידיאו: זאב אלקין בכנס פלאש 90
מרצ: "שבת שחורה לשלטון החוק"

יו"ר התנועה, ציפי לבני, תקפה אתמול את יו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, והטילה את האחריות על כישלון פינוי המאחז. "בנט והרבנים הקיצוניים הובילו אנשים לאותה גבעה בכוונת מכוון כדי ליצור חיכוך עם חיילי צה"ל ומצב של סירוב פקודה‭,"‬ אמרה באירוע "שבתרבות" בקריית מוצקין. "הקיצונים האלו הובילו לשם את האנשים ערב כניסת השבת בידיעה שהילדים שלנו, חיילי

צה"ל, יצטרכו לפנות אותם‭."‬

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מתחה ביקורת על אי פינוי המאחז. "השבת השחורה של שלטון החוק, בה לא פינו את המאחז עוז ציון, חייבת להגיע לקיצה‭,"‬ אמרה גלאון. "שוב הוכח שהתחרות הפרועה בימין הקיצוני, שגרמה לפציעתם של כוחות מג"ב, משפיעה לא רק על השלום והביטחון, אלא גם על הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל". ‬

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים