במבצע בנק הפועלים: עסקים במאחזים לא חוקיים

הבנק יערוך השבוע יום עידוד לעסקים קטנים, ובמסגרתו משתתפים גם יקב, צימרים, מסגריה ומזנון הפועלים במאחזים ביהודה ושומרון. בשמאל מתחו ביקורת ובבנק השיבו: כל העסקים בישראל מוזמנים להצטרף

עמיחי אתאלי | 1/1/2013 8:28 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בסוף השבוע יערוך בנק הפועלים מבצע תמיכה בעסקים קטנים שבמסגרתו יוזמן הציבור לרכוש מהם מוצרים ושירותים שונים. בדיקת "מעריב" מגלה: לפחות ארבעה בתי עסק הממוקמים במאחזים בלתי חוקיים הומלצו על ידי הבנק וכלולים במבצע.
 
סניף בנק הפועלים.
סניף בנק הפועלים. צילום: רענן כהן
 
במסגרת המיזם של הבנק, שייערך בימים חמישי ושישי, ייקראו הצרכנים לתת עדיפות לרכישה באלפי בתי עסק קטנים כדי לעודד אותם ולסייע בהצלחתם. שני ארגוני מתנחלים, ועד מתיישבי שומרון וועד מתיישבי בנימין, שמו לב כי בין העסקים המומלצים כמעט ואין עסקים מההתנחלויות ביהודה ושומרון והם יצאו מיד בקמפיין שקרא לעסקים קטנים מההתנחלויות להצטרף. ואכן, בתוך זמן קצר נכנסו עשרות עסקים מאזור השומרון, בנימין וגוש עציון לרשימת המומלצים של הבנק.

אלא שבין העסקים הללו היו גם לפחות ארבעה עסקים הממוקמים במאחזים בלתי חוקיים: צימרים במאחז קידה שבבנימין, מסגרייה במאחז חוות גלעד, יקב במאחז גבעת הראל ושניצלייה במאחז עדי עד.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר אמש: "מעבר למאבקים האידיאולוגיים שאנחנו מנהלים, יש משהו בעידוד של עסקים קטנים ביהודה ושומרון שמעידים יותר מכל על ה' התנרמלות' ועל ההיאחזות הקבועה שלנו פה. עסקים של תיירות, חקלאות ומסחר הם ההוכחה הכי טובה ליכולתנו לקיים חיים שגרתיים ומלאים ושהגענו לגודל אוכלוסיה כזה שיכול לפרנס את כל עשרות העסקים האלו".
בשמאל מאשימים: עבירה מאורגנת על החוק

ארגוני שמאל ששמעו על כניסת העסקים הללו לפרויקט זעמו, והעבירו פנייה להנהלת הבנק ולצוות ההיגוי של הפרויקט בדרישה להוציאם ממנו. חבר הכנסת לשעבר מוסי רז, המשובץ כיום במקום השמיני ברשימת מרצ לכנסת ה-19, כתב להנהלת הבנק: "במסגרת יום העסקים הקטנים שאותו מפעיל הבנק השתלבו לפחות ארבעה עסקים שפועלים מתוך מאחזים בלתי חוקיים או כאלה שנבנו ומתקיימים ללא היתר מרשויות מדינת ישראל ברחבי יהודה ושומרון".

רז, שכיהן בעבר כמזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", פירט במכתבו את רשימת העסקים מהמאחזים

והוסיף: "אני קורא לבנק הפועלים להוציא את אותם עסקים מתוך הפרויקט החשוב הזה. אין שום סיבה שהבנק הגדול בישראל יעודד עבירה מאורגנת על החוק. המאחזים הלא חוקיים הללו הופכים עסקים קטנים לתעשייה גדולה ומאורגנת המממנת את מפעל המאחזים הלא חוקיים, ואל לו לבנק לעודד את התעשייה הזו. אני קורא להנהלת בנק הפועלים להוציא את העסקים הללו מן הרשימה לפני שיהיה מאוחר מדי".

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "לא התקבלה פנייה בנושא, כל העסקים הקטנים בישראל מוזמנים להצטרף ליום העסקים הקטנים".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים