עריקאת: "פרס מתערב בפוליטיקה הפלסטינית"

ברשות זועמים על דבריו של נשיא המדינה כי ישראל תהיה מוכנה לשיחות עם חמאס. "ישראל לא תחליט מי יהיה הנציג בשם העם הפלסטיני", אמר עריקאת, ראש צוות המשא ומתן

אסף גבור ואריק בנדר | 1/1/2013 8:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
למרות הביקורת החריפה כלפיו על כך שקרא להסכם שלום מיידי, המשיך גם אתמול נשיא המדינה שמעון פרס להתבטא בנושאים מדיניים שנויים במחלוקת. בקבלת פנים שערך לראשי העדות הנוצריות בישראל, לכבוד השנה האזרחית החדשה, התייחס פרס לאפשרות שישראל תנהל משא ומתן עם חמאס.

- פרס: נדבר עם חמאס אם יקבלו את תנאי הקוורטט

דבריו הובילו לביקורת לא רק מצד גורמים בישראל אלא גם מהרשות הפלסטינית. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאאב עריקאת, האשים אמש את פרס כי "הוא מתערב בפוליטיקה הפלסטינית ומחליט מי יהיה בר שיח ומי לא".
 
סאיב עריקאת.
סאיב עריקאת. צילום ארכיון: אי-אף-פי

בשיחה עם מעריב אמר עריקאת כי המלצותיו של פרס, שלפיהן ישראל צריכה לדבר עם חמאס, מהוות התערבות בפוליטיקה הפנים-פלסטינית. "כאשר הסכם השלום ייחתם הוא ייחתם בין נבחרי העם הישראלי ונבחרי העם הפלסטיני", אמר עריקאת. "העם הפלסטיני לא מחליט מי ייבחר על ידי הישראלים, וישראל לא תחליט מי יהיה הנציג בשם העם הפלסטיני".

עריקאת ביקש לנצל את ההזדמנות להתייחס גם לדברים שנשמעו על ידי גורמים מטעם ישראל, ובראשם אביגדור ליברמן, כי בישראל מצפים בכיליון עיניים ללכתו של אבו מאזן. "הדברים שאומרים בליכוד על הנהגה פלסטינית חלופית הם דיבורי בחירות, שלא צריך להתרגש מהם", אמר עריקאת. "אנחנו מכירים את מערכת הבחירות בישראל ומבינים שפוליטיקאים אומרים דברים כדי להרוויח הון פוליטי. לגבי ליברמן, אנחנו יודעים שהוא אדם קיצוני וזה לא חדש".

פרס אמר אתמול כי ישראל תהיה מוכנה לדבר עם חמאס רק אם יקבל את תנאי הקוורטט, כלומר הפסקת הטרור, הכרה במדינת ישראל והכרה בהסכמים שישראל חתמה עם הרשות הפלסטינית. "חמאס ועזה צריכים להחליט איזה סוג של יחסים הם רוצים", אמר הנשיא. "יחסים של יריות או של בנייה. אם הם רוצים לבנות, ישראל תשמח לראות אותם מצליחים. זה לא נותן לנו שום סיפוק לראות אותם סובלים".

המתקפה נגד דבריו של פרס נמשכה גם אתמול. הפעם היה זה תורו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ששואף בעצמו להיבחר לנשיא המדינה לאחר שפרס יסיים את כהונתו.ריבלין אמר כי על פרס אסור להתבטא בנושאים מדיניים שנויים במחלוקת: "הנשיא לא יכול להתריס כלפי ממשלה נבחרת במדינת ישראל. כשפרס מתייחס לנושא הפלסטיני בשעה שהם מנסים להימנע ממשא ומתן ישיר, מחפשים קיצורי דרך ומבקשים ללכת לאו"ם להשיג הישגים ללא משא ומתן איתנו, כשהוא מחזיק בעמדתו של אבו מאזן, עמדתו יכולה להיחשב כהתרסה כלפי הממשלה", הוא אמר. "עם כל הכבוד
לאישיותו, למנהיגותו ולהנהגתו של פרס, הוא כנשיא לא יכול להתערב כשבעוד כמה שבועות הוא יצטרך להחליט על מי להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים