דאגה בצה"ל מתופעת "הלוחמים הרוקדים"

מה שהתחיל בסרטון משעשע שצולם לפני יותר משנתיים בקסבה בחברון הפך לתופעה של ממש, המטרידה את הפיקוד הבכיר בצה"ל. בשנה האחרונה יותר ויותר לוחמים מצטלמים כשהם רוקדים זה לצד זה במהלך אימון או פעילות מבצעית, ומעלים את הסרטונים המושקעים לרשת. גורם צבאי: "הסרטים פוגעים בתדמית צה"ל"

אחיקם משה דוד | 2/1/2013 12:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: ריקודים
זה החל כגימיק חד פעמי והפך בשנה האחרונה לתופעה השוטפת את היחידות הקרביות בצה"ל ומדאיגה מאוד את הצבא: יותר ויותר לוחמים מעלים לרשת סרטונים בהם הם נראים רוקדים ושרים במהלך הפעילות הצבאית, ללא אישור המפקדים כמובן.

לפני שנתיים וחצי סערו הרוחות בצה"ל למראה סרטון וידאו שהועלה לרשת, בו נראים שישה חיילים מגדוד 50 של הנח"ל רוקדים בלב הקסבה בחברון את "שיר המקפלות" ("טיק טוק"). תמונות החיילים, שהחליטו להשתעשע במהלך פעילות מבצעית, הסעירו את הרשת והפכו לאטרקציה עולמית. בצה"ל לא אהבו את הסרטון, בלשון המעטה, והזמינו את החיילים לבירור.
לאחרונה מתברר כי לוחמי צה"ל ביחידות רבות מתעלמים מהאיסור הצבאי המוחלט לצלם סרטונים מהסוג הזה - ובשנה האחרונה הועלו לרשת האינטרנט הפקות מושקעות במיוחד בהם נראים לוחמים רוקדים לצלילי שירים מוכרים.

סרטוני הריקודים של היחידות קרביות הפכו לפרויקט של ממש: החיילים מתכוננים ומתאמנים זמן רב לפני הצילומים, וחלקם אף מספרים כי נערכת תחרות סמויה בין היחידות מי תעלה הפקה יותר מושקעת.

שיטוט קצר באתר יוטיוב מבהיר עד כמה התופעה התגברה בשנה האחרונה. הסרטונים מצולמים במקומות שונים בארץ, במהלך אימון, מעל גבי טנקים או ליד מחסומים ביהודה ושומרון. בחלק מהסרטונים ישנן רמיזות מיניות, אך רובם המוחלט הם קטעים תמימים לחלוטין בהם החיילים רוקדים בצורה מתואמת להפליא. העלאת הסרטים לרשת נעשית כמובן באופן עצמאי וללא ידיעת הקצינים ומחלקת ביטחון המידע של צה"ל.

באחד הסרטונים המושקעים במיוחד שהועלו לרשת בחודש אוגוסט האחרון, לדוגמה, מככבים חיילי שיריון. בסרטון נראים שני טנקים של היחידה המוצבים במקום לא ידוע. לפתע מגיח חייל המחופש לאריה מבין הטנקים, והחגיגה מתחילה - מכל עבר צצים חיילים שרוקדים בצורה מתואמת את ריקוד ה"Tacata" הברזילאי. החיילים רוקדים על הטנקים ומסביבם לבושים בסרבלים או בבגדים אזרחיים, חלקם נצמדים אחד לשני מאחור, חלק משילים את בגדיהם וביניהם מפזז לו החייל עטוי תחפושת האריה.

סרטון אחר, שגם בו מככבים חיילי שריון, נפתח בתמונה של טנקים בלב אזור מדברי על רקע מה שנשמע כקול המואזין. החיילים מגיחים מתוך הטנקים ברובים שלופים אך לפתע נעצרים ומתחילים לרקוד לצלילי הלהיט ai se eu te pego. גם בצנחנים צילמו סרטון בו רוקדים חיילים לצלילי השיר.

 בסרטון שהועלה לרשת בחודש אוגוסט נראים מספר חיילים, כנראה מחטיבת גולני, כשהם מפזזים לצלילי השיר call me maybe, כנראה במהלך אימון. הסרטון נפתח כשאחד החיילים בודק את חבריו העומדים דום בשורה אחת, ושניות אחר כך הוא מצטרף אליהם בריקוד סוער ומשעשע.
בסרטון אחר, שצולם באזור יהודה ושומרון, נראים חיילי יחידה קרבית לא מזוהה במהלך סיור בשטח. לאחר כמה שניות, עוצרים החיילים את הסיור ומתחילים לרקוד בצורה מתואמת כשפניהם מוסווים, כנראה על מנת שלא יזוהו על ידי מפקדיהם, וכשהם עם אפוד, נשק וציוד מלא.

אגב, גם חיילי המילואים לא פספסו את ההזדמנות ליצור סרטון משלהם. במהלך מבצע "עמוד ענן" ארגנו מספר מילואימניקים ריקוד משותף בתוך הבסיס לצלילי הלהיט "גנגנאם סטייל". ברשת קיימות מספר סרטונים בהם רוקדים חיילים ישראלים לצלילי השיר.
גורם צבאי התייחס אמש לתופעה ואמר כי "המדיניות היא לא לאפשר העלאת תכנים צבאיים מכל סוג שהוא משום שהחיילים חושפים את הצבא לבעיות, גם מבחינה תדמיתית אבל בעיקר בגלל בעיות של ביטחון מידע. לחיילים שמצלמים זה אולי נראה משעשע ומצחיק אבל הם לא יודעים איזה דברים או אמצעים אסור להם לחשוף. יש מדיניות מאד מחמירה בצבא לגבי העלאת תכנים לרשת של מחלקת ביטחון מידע".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים