לראשונה אחרי 4 שנים: ירידה במוטיבציה לקרבי

למרות ההתגאות של צה"ל בעלייה בביקוש ליחידות שדה, מספר המתגייסים שביקשו לשרת ביחידות קרביות בנובמבר 2012 פחת ב‭3-‬ אחוזים לעומת מחזור הגיוס המקביל אשתקד. גורם צבאי: "זו אזהרה, לא נורה אדומה"

אחיקם משה דוד | 2/1/2013 8:19 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
בצה"ל מתגאים בשנים האחרונות בכל מחזור גיוס בעלייה
אזהרה, לא נורה אדומה. גיוס חיילים בבקום
אזהרה, לא נורה אדומה. גיוס חיילים בבקום צילום: ראובן קסטרו
במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות, אבל נתוני גיוס נובמבר 2012 מאשרים את המגמה המסתמנת בתקופה האחרונה בצבא: הנתונים משקפים ירידה משמעותית של שלושה אחוזים במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות בקרב החיילים הכשירים לכך לעומת מחזור הגיוס המקביל לכך ב‭.2011-‬

לאחר מלחמת לבנון השנייה היה הביקוש לשירות קרבי נמוך יחסית, אבל בשנים האחרונות התגאו בצה"ל בכך שהרצון לשירות קרבי לא מפסיק לעלות. בחודש נובמבר ‭,2008‬ למשל, עמד שיעור המועמדים לשירות ביטחון הכשירים בריאותית ומבקשים לשרת שירות קרבי על ‭65.7‬ אחוז, אולם מאז בכל מחזור גיוס בנובמבר חלה עלייה משמעותית.

כך למשל, במחזור הגיוס של נובמבר 2009 עמד הרצון לשירות קרבי על ‭73.7‬ אחוז - עלייה משמעותית של שישה אחוזים. שנה לאחר מכן, במחזור הגיוס של נובמבר ‭,'10‬ חלה עלייה קלה של חצי אחוז לרמה של 74.2 אחוז, ובשנה לאחר מכן הייתה עלייה משמעותית כאשר נתוני הגיוס לחודש נובמבר 2011 עמדו על ‭76.2‬ אחוז.

במחזור הגיוס של נובמבר ‭,2012‬ לעומת זאת, ניתן כבר לראות ירידה משמעותית באחוז המבקשים להתגייס לקרבי, לראשונה מאז ‭,2008‬ כאשר הרצון לשירות קרבי צנח בקרוב לשלושה אחוזים ועומד על ‭73.3‬ אחוז בלבד.

מדובר אמנם בעלייה קלה לעומת מחזורי הגיוס הקודמים בשנת ‭2012 -‬ בחודש אוגוסט האחרון עמד הביקוש לקרבי על ‭72.3‬ אחוז ובחודש מרס על ‭72.4‬ אחוז - אולם הנוהג הצבאי הוא דווקא להשוות את מחזורי הגיוס למחזורי הגיוס הקודמים, וכאן, כאמור, ישנה ירידה משמעותית.

זאת ועוד, נראה כי מסתמנת בשנה האחרונה ירידה גם במחזורי הגיוס האחרים. גיוס מרס 2012 עמד, כאמור, על ‭72.4‬ אחוז, לעומת מחזור הגיוס של מרס 2011 שבו המוטיבציה לגיוס לקרבי עמדה על ‭79.5‬ אחוז, כלומר בהשוואה למחזורי הגיוס המקבילים חלה ירידה משמעותית מאוד.

גם כאשר משווים את נתוני הגיוס של מחזור אוגוסט האחרון לחודש אוגוסט ‭,2011‬ מגלים כי מגמת הירידה ממשיכה. באוגוסט 2012 עמד הרצון לשירות קרבי על ‭72.3‬ אחוז, ואילו באוגוסט 2011 עמד על ‭73.3‬

אחוז.

לנוכח נתוני הגיוס האחרונים אמר גורם צבאי המעורה בנושא ל"מעריב‭:"‬ "זה לא מדליק נורה אדומה, אם כי זאת בהחלט אזהרה. בדרך כלל בתקופה בין מלחמות יש תנודות באחוז המבקשים שירות קרבי, אך אין ירידה קיצונית ואי אפשר להגיד שזה משבר‭."‬

תגובת דובר צה"ל: "אין מגמת ירידה במוטיבציה לקרבי. ‭76-72‬ אחוז בממוצע מהמתגייסים הכשירים ללחימה מביעים רצון לשרת בתפקידים אלו. אמירה גורפת על ירידה בשיעור המוטיבציה אינה משקפת את תמונת המצב‭."

ahikam77@gmail.com

צילום: איי-פי
לוחמי צה''ל בסיור באזור חברון צילום: איי-פי
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים