גנבי הרכב מציגים: כך מכניסים מכוניות לעזה

המשטרה חשפה שיטה להברחת כלי רכב לרצועה: גונבים את המכוניות בארץ, מפרקים אותן בשטחי הרשות, ומכניסים אותן דרך מעברי הגבול לעזה כ"חלקי חילוף משומשים", שם הן מורכבות מחדש ונמכרות לבעליהן החדשים

אבי אשכנזי | 2/1/2013 12:56 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: עזה,רכב,גניבות
ישראל מטילה מגבלות על יבוא ויצוא של סחורות מרצועת עזה, ובכלל זה על יבוא כלי רכב חדשים לרצועת עזה, אלא שמתברר שעולם הפשע נחלץ לעזרת תושבי עזה ומצא דרך מקורית כיצד לעקוף את המגבלה באמצעות "פטנט" ישראלי-פלסטיני: כנופיות גנבי רכב גונבות כלי רכב חדשים בישראל, מעבירות אותם לשטחי הרשות הפלסטינית ביו"ש - שם הם מפורקים ונשלחים באריזות למחסן אריזה לחלקי חילוף השוכן בשטח ישראל.

מהמחסן מועברים כלי הרכב המפורקים תחת ההגדרה "חלקי חילוף משומשים לרכב" דרך מעבר כרם שלום לרצועת עזה. שם, על פי הערכות חוקרי המשטרה, מורכבים שוב הרכבים ועולים על הכביש כרכבים חדשים לכל דבר.
פירוק רכבים
פירוק רכבים צילום: דוברות המשטרה


"בשבועות האחרונים אנחנו מתחקים אחר התופעה הזו, שתופסת תאוצה", מסביר גורם באגף החקירות של המשטרה. "קיימות מגבלות ברורות מאוד באשר להעברת סחורות לעזה, ובמיוחד העברת חלקי חילוף לכלי רכב.

"מה שמותר להעביר הם כלי רכב שעברו תאונה קשה או שהורדו מהכביש. אלא שממידע שהצטבר אלינו עולה כי בין חלקי החילוף המועברים לעזה ישנם כלי רכב שלמים שפורקו והם מועברים כחלקי חילוף משומשים שעומדים בקטגוריה של כלי רכב שעברו תאונה קשה או שהורדו מהכביש, למרות שבפועל הם לא עומדים בשתי הקטגוריות האלה. על פי הבנתנו, החלקים מועברים כדי להרכיב מחדש את כלי הרכב ולשווקם כמכוניות חדשות ברצועה", הוסיף הגורם.

בעקבות הצטברות של מידע מודיעיני על שיטת "העוקץ" הישראלית-פלסטינית דברים החלו באגף החקירות בפעילות אינטנסיבית בעניין ושלשום פשטו שוטרי יחידת "אתגר" על מחסן במושב ברכיה שבדרום, ששימש על פי החשד נקודת אחסון ואריזה לחלפים המגיעים משטחי הרשות הפלסטינית ומיועדים לרצועת עזה. במהלך החיפוש אותרו עשרות תיבות עץ שבתוכן חלקי רכב חדשים החשודים כגנובים.

חלק ניכר מהחלקים נמצא במצב חדש, כזה שאין עילה לפרקו על פי ההיתר שקובע החוק.
בשלב מסויים הצליחו הבלשים אחרי שפתחו חלק מתיבות המשלוח להרכיב כלי רכב באופן כמעט מלא מאותן תיבות. מדובר במכונית מסוג "קיה ספורטאז"' שעל פי החשד נגנבה מישראל, הועברה לשטחים, שם פורקה, והועברה למחסן במושב לקראת המשלוח לעזה.

בעל המחסן וכן פלסטיני החשוד ששימש כמתווך וסוחר בהעברת כלי הרכב הגנובים והמפורקים, נעצרו לחקירה. בעל המחסן שוחרר לאחר זמן ואילו החשוד השני הובא לבית המשפט בראשון לציון, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו.

במשטרה מצביעים על כך שהעברת כלי הרכב המפורקים

מבוצעת מתחת לאפן של הרשויות האחראיות על הכנסת הסחורות לרצועת עזה והתרת המגבלות עליהן. חלקי הרכב נארזו בתיבות המשלוח והועמסו על המשאיות שעברו דרך מעבר כרם שלום, כשעל תעודות המשלוח צוין כי מדובר בחלקי חילוף לכלי רכב ישנים או כאלה שעברו תאונות.
אריזת רכבים לפני המשלוח לעזה.
אריזת רכבים לפני המשלוח לעזה. צילום: דוברות המשטרה

למרות שבפועל - חלק גדול מחלקי החילוף היו בעצם כלי רכב חדשים שפורקו לקראת הרכבתם מחדש ברצועה. "במחסן עצמו מצאנו מאות חלקים של כלי רכב ואנחנו מעריכים שחלקם הגדול היה גנוב", סיכם גורם במשטרה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים