ראש השב"כ: אבו מאזן רוצה הסדר, לשקול מחוות כלפיו

לאחר הביקורת החריפה שהטיחו בכירים ישראלים ביו"ר הרשות, אמר ראש הממשלה בכנס שגרירי ישראל כי הוא מעוניין לחדש את המו"מ עמו לאחר הבחירות, ויורם כהן שיבח את מנגנוני הביטחון הפלסטינים. נתניהו עקץ את עמידרור: "אותי אפשר לשאול הכל"

אלי ברדנשטיין | 3/1/2013 0:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לאחר תקופה בה ספג יו"ר הרשות הפלסטינית ביקורת חריפה מבכירים ישראלים, שטענו כי הוא אינו פרטנר לשלום, אתמול (ה') נשמעו הדברים אחרת - ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מעוניין לחדש את המשא ומתן עמו ללא תנאים מוקדמים מיד לאחר הבחירות, בעוד ראש השב"כ, יורם כהן, שיבח את אבו מאזן ואמר כי הוא מעוניין בהסדר, וכי ייתכן שעל ישראל לבצע מחוות כלפיו.

ראש השב''כ יורם כהן בפתח ביתו
ראש השב''כ יורם כהן בפתח ביתו צילום: פלאש 90
"אבו מאזן רוצה הסדר, אבל כמובן בתנאים שלו", אמר כהן בכנס שגרירי ישראל שננעל אתמול. לדבריו, יו"ר הרשות מעוניין לחדש את המשא ומתן מהנקודה בה הופסקו מגעיו עם אהוד אולמרט. ראש השב"כ הוסיף כי היו"ר שולט בכוחות הבטחון הפלסטיניים, שעושים עבודה טובה ומשתפים פעולה עם ישראל. 

כהן הוסיף כי אבו מאזן חושש להיראות בעיני הפלסטינים כ"משת"פ" של ישראל, ועל כן חשוב לו במיוחד לקבל מישראל "תמורות" במהלך המשא ומתן. לדבריו, יש לשקול היענות לבקשותיו של יו"ר הרשות, בהן שחרור אסירים, העברת נשק והמשך העברת כספי המסים הפלסטינים, אחרת "חמאס יזנב בו".

השגרירים קיבלו בסיפוק את דבריו של כהן, שעמדו בניגוד חד למסרים שנשמעו במהלך כהונתו של אביגדור ליברמן, שהתייחס אל יו"ר הרשות בביטול, תקף אותו פעמים רבות ואף טען כי הוא המכשול לשלום. "בא הקץ לאותם דיונים מעוותים ומשוללי הגיון שכינס ליברמן על אבו מאזן", אמר אתמול אחד השגרירים.

כהן התייחס בדבריו גם לפעולות "תג מחיר", ואמר כי הן נועדו להרתיע את הממשלה מפינוי התנחלויות. לדבריו, הפגיעה במקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות מכוונות להציג את ישראל כמדינה שאינה מסוגלת להגן על המיעוטים החיים בה, מתוך הנחה כי הממשלה תירתע מפינוי מאחזים כדי לא להצטייר כך בעיני הקהילה הבינלאומית. הוא הוסיף כי קשה לתפוס את מבצעי הפעולות משום שבדרך כלל מדובר בקטינים שאינם מאורגנים בהיררכיה מסודרת.

המפגש אתמול נערך כמה ימים בלבד לאחר התקרית בה נזף יועץ ראש הממשלה, יעקב עמידרור, בשגרירים ששאלו אותו שאלות ביקורתיות לגבי מדיניות הממשלה. נתניהו עקץ את עמידרור כשאמר לשגרירים "אני שמח להיות אתכם לאחר ששלחתי אליכם את להקת החימום, ואותי אתם יכולים לשאול כל שאלה שאתם רוצים". נתניהו התקבל באירוע על ידי סגן השר דני אילון, שבעבר היה חבר בצוות המדיני שלו, והפגין

כלפיו חמימות.

בתוך כך, על רקע נזיפת עמידרור, הפיץ היום הוועד המדיני של עובדי המשרד מכתב ששלח לפני כמעט שלושים שנה מנכ"ל משרד החוץ דאז, דייב קמחי, לעובדי המשרד. קמחי ציטט אז דברים שאמר לורנס איגלברגר, מי ששימש תת שר החוץ האמריקאי, שהדגיש את חשיבותו של ה"אומץ" עבור דיפלומט ואמר כי עליו להגיד לממונים עליו את האמת, גם אם זה עלול לפגוע בקריירה שלו.

צילום: פלאש 90
נתניהו ודני אילון בכנס השגרירים, אתמול צילום: פלאש 90
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים