הולכים

סקר מעריב: גוש הימין שומר על כוחו, הליכוד מאבד מנדט

למרות הירידה ההדרגתית בכוחה של הליכוד-ביתנו, הפער בין הגושים נראה יציב ומבטיח לנתניהו את האפשרות להקים את הממשלה הבאה. ההפתעה האמיתית של הסקר: 41% מבוחרי הליכוד-ביתנו שינו דעתם לרעה על ליברמן בעקבות כתב האישום

שלום ירושלמי | 4/1/2013 11:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
כמו שאמרנו מזמן, הבחירות לכנסת ה-19 הסתיימו, גם לפי הסקר החדש של מעריב-מקור ראשון, שביצע עבור העיתון פרופ' יצחק כ"ץ, מנהל מכון מאגר מוחות. הפער בין הגושים יציב, ולא ניתן כנראה לצמצום עד יום הבחירות בעוד פחות משלושה שבועות.

הליכוד-ביתנו (36 מנדטים) שומר על מעמדו כמפלגה החזקה ביותר, למרות הירידה ההדרגתית בכוחו, מה שמבטיח לראש הממשלה נתניהו את האפשרות להקים גם את הממשלה הבאה.

הסקר של "מאגר מוחות" שנערך השבוע מלמד שוב שאין תזוזה בין הגושים, או שהתזוזה היא מינימלית. זוהי תופעה מעניינת שלא אפיינה את מערכות הבחירות הקודמות, שהיו בדרך כלל צמודות והוכרעו רק ברגע האחרון.

ציבור ענק במרכז ובשמאל לא הצליח, אולי בפעם הראשונה, להציג אלטרנטיבה ראויה לראש הממשלה מן הימין. זוהי תעודת עניות גם לחברה הישראלית, שמתהדרת תמיד בעושר ובאיכות ההנהגה שלה. התופעה הזו עוד תזמין מחקרים אחרי הבחירות.

מכיוון שכך, החריף אתמול ללא היכר המאבק בתוך הגושים בין מפלגות הימין ומפלגות המרכז והשמאל, ובין עצמן. הליכוד-ביתנו התנפל אתמול בצורה די פתטית על הבית היהודי של נפתלי בנט, שמכסחת לו באפן שיטתי את המנדטים.

השרים הבכירים של הליכוד החלו משעות הבוקר המוקדמות לתקוף את הרב הלל הורוביץ, אורית סטרוק או את הרב אלי בן דהן, אנשים שאולי לא שמעו מעולם את שמותיהם, ועכשיו הם נאלצים בפקודת ארתור פינקלשטיין ללמוד בדקדקנות את קורות החיים שלהם.  
סקר מעריב, 4.1.13

מהעבר השני, גם שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה יצאו למלחמה דומה. יחימוביץ' חיה עד היום בפנטזיה שהיא מסוגלת לגייס אליה קולות מן הליכוד. מכיוון שכך, היא שמרה על כבודו של ראש הממשלה נתניהו, לא פסלה ממש את האפשרות שתצטרף אליו ואפילו שגרה לציבור מסרים מדיניים ימניים פה ושם.זה לא עזר. העבודה הלכה והפסידה קולות בעיקר למפלגות במרכז-שמאל. אתמול החליטה יחימוביץ שנגמרו המשחקים והיא הראשונה שהודיעה (חוץ ממרצ והמפלגות הערביות) שלא תצטרף לממשלת נתניהו. הסקר נעשה לפני ההכרזה של יחימוביץ אתמול, כך שעדיין לא ברור האפקט על הבוחרים.

מעבר לנתונים הללו אין הפתעות מיוחדות. הסקר בדק את עמדות הציבור גם ביחס לכתב האישום שהוגש נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. 41 אחוזים מהציבור סבורים שהפרקליטות נהגה בהגינות בליברמן לאורך השנים, מה שאומר שהטענות שלו על רדיפה מתמדת ללא סיבה לא שכנעו.

עמדות מצביעי הליכוד ביחס לליברמן - סקר מעריב, 4.1.13
עמדות מצביעי הליכוד ביחס לליברמן - סקר מעריב, 4.1.13 
 
מה שכן, ההחלטה של הפרקליטות להגיש כתב אישום מתוקן חודש לפני הבחירות הצליחה לערער את אמון הציבור ברשויות החוק. רוב הציבור חושב שהפרקליטות ערבבה כאן שיקולים זרים וענייניים. מכיוון שכך קרוב ל-40 אחוזים מהציבור (49 אחוזים ממצביעי הליכוד-ביתנו) שולפים לפרקליטות המדינה כרטיס צהוב, ומחייבים למנות לה גוף בודק. זהו ממצא דרמטי, ללא ספק.

אבל הנתון המדהים באמת שעולה מהסקר נוגע לדעת הקהל על ליברמן עצמו. 31 אחוזים מהציבור טוענים שדעתם על ליברמן השתנתה לרעה. זה הגיוני. יחד עם זאת 41 אחוזים(!) מבוחרי הליכוד-ביתנו שינו את דעתם לרעה על ליברמן, האיש מספר שתיים ברשימה שלהם.

והנה עוד סיבה לבריחת הקולות מהליכוד-ביתנו, בעיקר למפלגתו של בנט, שנראית מהוגנת הרבה יותר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים