דצמבר רטוב: הכנרת עלתה ב-50 סנטימטר

החודש האחרון של 2012 שפע משקעים, בכמות גבוהה בהרבה מהממוצע. מאגרי מי התהום התמלאו, נחלי הצפון גאו ורק מפלס ים המלח ירד

דליה מזורי | 4/1/2013 14:35 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עוד מוקדם לדעת אם החורף הנוכחי הוא ברוך גשמים, אבל מסיכומי חודש דצמבר של רשות המים מסתמנת מגמה חיובית ומשמחת: כמויות המשקעים שירדו בחודש זה מסתכמות ב-133% ביחס לממוצע הרב שנתי לתקופה זו.

בנוסף, מפלס הכנרת עלה במהלך החודש ב-50 סנטימטרים והגיע בתחילת ינואר לרום של מינוס 211.90 מטרים.

מדובר בעליית חריגה לחודש דצמבר, שהיא הגבוהה ביותר שנרשמה מאז דצמבר 1994. מחצית מעליית הצטברה בשלוש יממות ברוכות גשם במיוחד, בין ה-20 ל-23 בחודש.

נפחי המים הזמינים הסתכמו ב-97 מילימטרים מעוקבים – פי שבעה לעומת הכמות המקבילה בשנה שעברה. גם כאן, מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז דצמבר 1994.
לראשונה: זרימה בנחלי דרום הרמה

הסיכומים ההידרולוגיים של רשות המים מציגים גם עליות במפלסי מי התהום (האקוויפרים): באגן ירקון תנינים נמדדו עליות מפלס בכל האגן: עלייה חדה בשיעור של 47 ס"מ נרשמה בצפון האגן, במרכזו נמדדה עלייה של 27 ס"מ ובדרום - עלייה של 15 ס"מ.

גם באקוויפר החוף נרשמו עליות במפלס המים, ובפרט בחלקו הצפוני, שעלה ב-12 ס"מ. באגן נעמן נמדדה עלייה של 58 ס"מ ובאגן כברי - של 107 ס"מ.

הגשמים העזים של החודש גרמו לכמה אירועי גאויות משמעותיים בנחלי הגליל המערבי ובאגן הכנרת והנחלים. הגאויות החריגות ביותר נרשמו ב-20-21

בדצמבר בנחלי הגליל המערבי: בצת, כזיב, בית העמק, שעל וגעתון. גם בנחלים בחוף כרמל ובנחלי מנשה נרשמה זרימה חזקה.

בנחלים שניר וחרמון ובנהר הירדן שבאגן ההיקוות של הכנרת נרשמו ספיקות נדירות לתקופה זו של השנה. גם נחל יהודיה ונחל משושים שבמרכז רמת הגולן ידעו החודש ספיקות גדולות של מים, והשנה זרמו לראשונה גם מים בנחלי דרום הרמה וסובב כנרת.

למרות החדשות הטובות בצפון ובמרכז, מפלס ים המלח הוסיף לצנוח גם בחודש דצמבר ורשם ירידה של 11 ס"מ. בתחילת ינואר הגיע הים לגובה מינוס 426.89 מטר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים