הולכים

"פרס מעורב ביוזמת איחוד השמאל"

כך טוענים שרים בכירים בליכוד, שאמרו כי "האזרח מספר 1 חצה את כל הקווים האדומים ואמר ליו"ר התנועה שאם יהיה גוש מאוחד תחת מנהיג אחד - הוא יטיל עליו את התפקיד". לשכת פרס: "הנשיא לא מתערב במערכת הבחירות"

שלום ירושלמי | 6/1/2013 7:38 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ציפי לבני נתנה ביום שישי בערב ב"אולפן שישי" בערוץ 2 הופעה מצוינת. זה היה שואו ממלכתי, נחרץ, מחבק, נטול אגו. "בואו נתאחד. בואו נשב יחד. בואו נחליט איך מנצחים את הקרב הזה עכשיו. ברגע שנעשה ישיבה משותפת יבואו איתנו", היא הכריזה בהתלהבות. היוזמה החדשה הייתה יכולה להיות אירוע מכונן, שובר תדמיות ומשנה סיכויים. מה שהופך אותה לחסרת ערך ממשי הוא העיתוי. הקריאה של לבני והתגובה של חבריה למהלך באו מאוחר מדי. העוגה, גברת לבני, כבר אפויה.

עוד בנושא:
- לבני קראה ליש עתיד ולעבודה להתאחד נגד נתניהו
- נתניהו: מתארגנים כדי להפיל אותי - אך הם לא יצליחו
- בעבודה תקפו: המהלך של לבני עוזר לנתניהו

שרים בכירים בליכוד: על מנהיג הגוש החוסם". נשיא המדינה שמעון פרס" title="שרים בכירים בליכוד: "פרס יטיל את הרכבת הממשלה
על מנהיג הגוש החוסם". נשיא המדינה שמעון פרס" />
שרים בכירים בליכוד: "פרס יטיל את הרכבת הממשלה
על מנהיג הגוש החוסם". נשיא המדינה שמעון פרס
 צילום: מארק ניימן, תקשורת לע''מ
בפני מפלגות המרכז והשמאל עמדו שתי אפשרויות. האחת, להתאחד לגוש מפלגתי אחד גדול, תחת מנהיג משותף, כמו הליכודביתנו, או כמו האיחוד שיזמו נתניהו ואריאל שרון לפני בחירות 1996 בין הליכוד, גשר וצומת. זה לא קרה הפעם. האפשרות השנייה היא ליצור היום גוש חוסם לנתניהו, כלומר להתאחד סביב 61 חברי כנסת שינטרלו את האפשרות של נתניהו להקים ממשלה. זה לא יכול לקרות. למרכז-שמאל יש לפי סקר מעריב האחרון בקושי 53 חברי כנסת, יחד עם הסיעות הערביות. ככה לא בונים חומת מגן מול ממשלת הימין.

ציפי לבני קלטה את האריתמטיקה הזו מזמן. במשך שבועות רבים, לפני שנסגרו הרשימות והוגשו לוועדת הבחירות, היא התרוצצה וניסתה להרים גוש חוסם אמיתי לנתניהו. היא ידעה שצריך לפני הכל מנהיג מוסכם ופופולרי. משום כך היא פנתה לנשיא המדינה שמעון פרס.

לבני הגיעה אליו מצוידת בסקרים שהזמינה, בתיאום עם ידידה הטוב חיים רמון. לפי הסקרים הללו, אילו פרס היה עומד בראש גוש מפלגות שכולל את העבודה, לפיד והתנועה של לבני, הוא היה זוכה ל-40 מנדטים פלוס.

שמעון פרס התלבט, כדרכו. מצד אחד הוא לא רוצה את נתניהו. מצד שני, הוא לא רוצה להתמודד מולו. מה עושים? פרס דחה את היוזמה הראשונה של לבני, אבל מנסה בכל כוחו להפיח רוח חיים ביוזמה החדשה שלה ולאחד את הכוחות עכשיו. לבני נפגשה עם פרס לפני שהלכה ל"אולפן שישי". לא ברור מה היה באותה שיחה. בליכוד חושדים שפרס אמר לה שאם יהיה גוש מאוחד תחת מנהיג אחד, הוא יטיל עליו את הקמת הממשלה הבאה. בלשכת הנשיא מכחישים. לבני לא מוכנה להגיב.

בכלל, מבחינת מקורבי נתניהו הנשיא חצה מזמן את כל הקווים האדומים. האזרח מספר אחת, מי שאמור להיות דמות ניטרלית, מורמת מעם, הפך לקמפיינר פעיל נגד נתניהו, תוקף את המדיניות שלו בכל הזדמנות ומציג תפיסות משלו מול העולם, הרשות הפלסטינית וחמאס. והנה עכשיו, טוענים בליכוד, החליט הנשיא להשתמש בסמכויות שלו בצורה מעוותת ולקבוע מי יהיה ראש הממשלה הבא, בניגוד לרצונו הטבעי של העם. אתמול נשמעו בצמרת הליכוד קולות בוטים במיוחד וחסרי תקדים נגד פרס. כינו אותו "הזקן התככן" וגם "חתרן בלתי נלאה, אפילו בגיל 90".
המים הקרים של לפיד

כך או כך, יחימוביץ' שלחה ללבני מסרון ביום שישי, במהלך השידור בערוץ 2, והזמינה אותה לפגישה אצלה בבית שהייתה אמורה להתקיים אתמול. לבני הודיעה שלא תגיע כי יש לה חוג בית בנס ציונה. אצל יחימוביץ' לא הבינו ממתי חוג בית דוחה פגישה מכוננת, אבל התרצו. יאיר לפיד אמר שישמח להיפגש, אבל שפך מים קרים על היוזמה כולה. בליכוד הוציאו הודעה ש"איך שתיים שלא מסוגלות לתאם ביניהן פגישה רוצות לנהל את המדינה".

בסוף החליטו לבני ויחימוביץ' להטיל איפול על מועד הפגישה. בכל מקרה, לא קשה לנחש את תוכן הדברים שיעלו בה.

ציפי לבני תבוא ותאמר: "שלי, הצעתי לך כבר שנרוץ יחד ואם נזכה בראשות הממשלה נעשה רוטציה. לא הסכמת, כי רצית את המקום הראשון ברשימה. אני מציעה לך דבר אחר. גוש חוסם הרי אי אפשר להקים, כי אין לנו מספיק מנדטים, אבל בואי ונחליט שאנחנו נישאר יחד, או בפנים או בחוץ. אם שלושתנו בחוץ, יחד עם לפיד, אנחנו גוש אופוזיציוני של 40 מנדטים. זה כבר מצב פוליטי מסובך מבחינת נתניהו".

יחימוביץ' תתפרץ בשמחה לדלת הפתוחה. "ציפי, אני כבר הודעתי שלא אכנס לממשלת נתניהו. ראיתי שיש לי צרות מול מרצ ובכלל, וכך החלטתי לעשות. אני לא

יכולה לזגזג שוב, אחרי שכולם ירדו עליי. בואי ונחליט שאנחנו נישאר בחוץ, וננסה לשכנע את לפיד. כל מהלך אחר הוא מבחינתי תבוסתנות מסוכנת".

לבני : "אם לפיד יסכים, סבבה. בינתיים אני שומעת ממנו זמירות אחרות. יש עוד בעיה אחת".

יחימוביץ': " מה? " לבני : "על מי נמליץ לנשיא שירכיב את הממשלה הבאה". יחימוביץ': " ברור שעליי.
אני בראש המפלגה הגדולה בגוש".

לבני : "מה פתאום. ברגע שאני ממליצה עלייך את שותה לי את כל המנדטים מהתנועה".

יחימוביץ': "וגם ההפך".

לבני: "יש לי רעיון שחשבתי עליו כל סוף השבוע. נעשה סקר בקרב המצביעים שלנו בגוש. מי שייבחר, הוא זה שנמליץ עליו".

יחימוביץ': " עזבי, לא נראה לי. כל העסק לא רציני". הצלע השלישית, יאיר לפיד, לא מתלהב ממילא מכל המהלך. אתמול היה קשה לעקוב אחרי ההודעות שהוציא בקצב של אחת לשעתיים.

בבוקר התארח לפיד באירוע "שבתרבות" בקריית ביאליק והודיע שאין בדברים דרמה גדולה. "אני לא אוהב שפועלים מלחץ", אמר לפיד למראיין, יוסי פישר. "אני לא אשב כגלגל חמישי בממשלה של חרדים וימין קיצוני כי אין בזה טעם. אני רוצה שהמיליארדים ילכו לחינוך ולדיור ליוצאי צבא".

הרווח של נתניהו

בצהריים הוציא לפיד הודעה קצת שונה. מי שלא רוצה להיות גלגל חמישי בממשלה לא מצטרף גם לגוש חוסם לממשלה. הוא לא רוצה להיות בחוץ, אבל הוא לא רוצה להיות לבד בפנים. "שוחחתי הבוקר עם יחימוביץ' ולבני ואמרתי להן שאשמח להיפגש איתן", סיפר לפיד. "יחד עם זאת, אין לי עניין להצטרף לשום גוש חוסם שכן איני נוהג להחרים אנשים ומפלגות. בפגישה אציע להן שגם במקרה הסביר שנתניהו יקים את הממשלה הבאה, נצטרף אליה יחד כדי שזו לא תהיה ממשלת חרדים וימין קיצוני".

בערב כבר שבר לפיד את השורה ודיבר על ממשלת אחדות עם נתניהו או במילים אחרות: "אני בממשלה גם אם אתן בחוץ". לפיד לא החמיץ הזדמנות לכסח את היוזמה של לבני, הזכיר את הפגישות הקודמות ביניהם, ורמז שהיא איחרה את הרכבת. "הצעתי ללבני להקים אופוזיציה לוחמנית וחזקה. היא חשבה שכל העם יעמוד מאחוריה", סיפר לפיד בלעג. סביר להניח שלפיד ידחה את היוזמה, גם אם תתקיים הפגישה המשולשת. הרושם הוא שלפיד רוצה להיות שר החינוך אצל נתניהו ולא גלגל שלישי באופוזיציה של יחימוביץ'.

ועל כל המהלך צופים בנימין נתניהו ואנשיו בשמחה. היוזמה החדשה והתחרות הפנימית בשמאל משרתות את המאבק הקשה שהם מנהלים נגד נפתלי בנט והבית היהודי. אם השמאל מתאחד, אומרים שם, חובה עלינו לקיים ליכודביתנו חזק מול האיום החדש. אם השמאל מתפרק, אנחנו צריכים להציג מולו גוש ימני חזק. אתמול כבר שלפו מהמחשבים במצודת זאב את הסיסמה שליוותה את המפלגה בקמפיין 2009: " ליכוד אחד גדול - מול כל השמאל". שבועיים לפני הבחירות, המערכת מתעוררת, גם אם ההכרעה כבר נפלה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים