פרשת

לשכת ברק: אשכנזי פגע בערכי צה"ל

בלשכת שר הביטחון קראו לחקור פלילית את ממצאי דוח המבקר על פרשת הרפז. ארז וינר, האחראי העיקרי בדוח, טען: ישנן שאלות לא פתורות

אחיקם משה דוד | 6/1/2013 16:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אל"מ ארז וינר, עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי והאדם אליו הופנתה מרבית הביקורת בדוח המבקר על פרשת הרפז, הגיב לדברים בחריפות ודחה את הביקורת שהוטחה בו: "הדוח מותיר את הפגר וצחנתו במרכז הקריה בתל אביב ואינו עונה על שאלות יסוד".
ארז וינר. הדוח לא עונה על שאלות יסוד
ארז וינר. הדוח לא עונה על שאלות יסוד צילום: רענן כהן
 

"קראתי בעיון את דוח מבקר המדינה שנמסר לרשותי ואני תמה נוכח חוסר ההלימה הבולט בין אלפי שעות העבודה שהושקעו בביקורת, מאות העדים והמסמכים הרבים, לבין התוצאה הסופית המוגשת לציבור. יש פער מהותי בין עוביו של הדו"ח לאיכותו", אמר.

וינר אמר כי הוא שילם ועודו משלם מחיר אישי ומקצועי כבד על התפקיד שמילא כעוזרו של אשכנזי ועל נסיונותיו להגן עליו מפני התנכלויות לשכת שר הביטחון, כלשונו.

"את מידת נאמנותי לצה"ל, לערכיו ולמוסד הרמטכ"ל, לא יוכל איש לשלול ממני. אני גאה על התפקיד שבצעתי, על האופן בו בצעתי אותו ועל כך שהייתי לעזר לרמטכ"ל ולמטה הכללי של צה"ל בתקופה משמעותית".

וינר, כאמור, הציג מספר שאלות עליהן הדוח, לדבריו, אינו משיב:

-בשליחות מי פעל בועז הרפז ומי היו שותפיו?
-מניין שאב את הידע שלו באשר לנושאים מסביבתו הקרובה והאינטימית של שר הבטחון, כולל דברים שידע טרם התרחשותם?
-מי כתב את המסמך שכונה בתקשורת "מסמך הרפז" ותכניו הוכחו כנכונים כולם?
-כיצד הושמדו ההקלטות בלשכת שר הבטחון, מה שיצר פער ביכולת החקירה וחוסר שוויון בבדיקת הצדדים המעורבים?
-הסיבה מאחרי רצף ההתקפות של לשכת שר הבטחון נגד הרמטכ"ל דאז. המבקר הכיר במרבית הפרטים וציין אותם בדו"ח, אך סירב לקרוא לנער בשמו.

"התעלמות מבדיקת נקודות מרכזיות אלה, שומטת את הקרקע מתחת הדו"ח. בכוונתי לפעול בכל דרך שתדרש, להוצאת האמת כולה לאור", הוסיף וינר. עוד ציין, כי בדוח ישנן מסקנות אישיות שיכולות להשתנות מקצה לקצה כשתושלם בדיקתן. הוא הוסיף כי פנה בשבוע שעבר לבג"ץ בעתירה לחייב את המבקר להמשיך ולבדוק את הסוגיות שהעלה.

"התנהלות לשכת אשכנזי - עבריינית"

מלשכת שר הביטחון נמסרה תגובה חריפה לא פחות לדוח, המגדירה את התנהלות לשכת אשכנזי "עבריינית". "גבי אשכנזי פגע בערכי צה"ל וברוח צה"ל. התנהגותו של הרמטכ"ל לשעבר, כעולה מהדו"ח, מהווה כתם מוסרי וקלון ערכי שיש להוקיע ולעקור משורש".

ברק. דורש חקירה פלילית
ברק. דורש חקירה פלילית צילום: אדי ישראל

"הדוח מבהיר עד כמה מדובר בעניין חמור, פרשה מהקשות שידענו. מה שנדרש כעת זו חקירה פלילית וועדת חקירה ממלכתית", נמסר מלשכת ברק. "מהדוח עולה תמונת התנהגות, עבריינית לכאורה, של לשכת הרמטכ"ל. ארז וינר, בועז הרפז ואחרים היו, על פי עדותם, "חיילים" של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בכל התגלגלות הפרשה. הרמטכ"ל לשעבר, אשכנזי, הוא שעמד לדבריהם "בראש הפירמידה" של כל המתואר בדו"ח לגבי לשכת הרמטכ"ל".

בלשכת
ברק הגדירו את מעשיהם של אנשי אשכנזי "קשירת קשר לפגיעה בסדרי השלטון": "אין אף אדם שמכיר את צה"ל או שרת בו בתפקיד בכיר, שיאמין שוינר והרפז פעלו שלא בהוראת, הנחיית וידיעת הרמטכ"ל לשעבר, אשכנזי. מבקר המדינה והפצ"ר, דרשו מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית. יש לעשות זאת מיד".

את הביקורת שהועלתה ביחס לברק בדוח, הגדירו בלשכתו כעוסקת בתחום ה"נימוסים וההליכות".

אשכנזי: מברך על הדוח

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, אמר כי הוא מברך על פרסום דוח המבקר בעניין פרשת הרפז, הדוחה, לדבריו, את ההאשמות הקשות שהוטחו בו.

אשכנזי. מקבל את הביקורת
אשכנזי. מקבל את הביקורת צילום: ראובן קסטרו
 

באשר למסמך הרפז אמר אשכנזי כי הוא מקבל את הביקורת לפיה טעה בשיקול הדעת כאשר לא העביר את המסמך ליועץ המשפטי לממשלה לאחר קבלתו, וציין כי אמר זאת בעצמו בעבר.

אשכנזי ציין בהודעתו כי אכן הפנה את וינר אל הרפז, שפנה אליו בנושאים שונים ובהם תוכניות לכאורה על כוונת לשכת שר הביטחון לפעול נגדו. "רא"ל (מיל.) אשכנזי ביקש מאל"מ וינר לעמוד בקשר עם הרפז, במסגרת תפקידו של עוזר הרמטכ"ל לעמוד בקשר מול גורמים רבים ובאופן אישי ועצמאי. אשכנזי הודיע למבקר המדינה כי הוא נושא באחריות על הקשר בין אל"ם וינר להרפז, גם אם לעיתים גלשו השיחות לדברי רכילות מיותרים", כתב בתגובתו.

אשכנזי הביע צער על הביקורת הנמתחת על וינר, וציין כי מדובר ב"קצין ערכי ורב זכויות שתרם רבות לביטחון המדינה, אשר נאלץ להתמודד מתוקף תפקידו כעוזר הרמטכ"ל עם המציאות הקשה והעכורה שהתקיימה ביחסים עם לשכת שר הביטחון".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים