הבית הלבן במסר הרגעה לירושלים: הייגל אינו אנטי-ישראלי

בוושינגטון פחדו כי נתניהו ינסה לטרפד את מינויו של שר ההגנה החדש, שידוע בדעותיו הקיצוניות כלפי ישראל. החשש העיקרי היה כי רה"מ יפעיל לחץ באמצעות אוהדי ישראל בקונגרס – שלא יאשרו את המינוי בסנאט

אלי ברדנשטיין | 7/1/2013 23:54 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הבית הלבן העביר בימים האחרונים לראשי הארגונים היהודים בארה"ב מסרי הרגעה ברורים לגבי החלטתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, למנות את צ'אק הייגל לשר ההגנה. זאת מתוך הבנה שהמסרים יועברו לירושלים.

מסר מוושינגטון: הייגל אינו אנטי-יהודי. לאון פאנטה וצ'אק הייגל במעמד המינוי
מסר מוושינגטון: הייגל אינו אנטי-יהודי. לאון פאנטה וצ'אק הייגל במעמד המינוי צילום: אי-אף-פי
המסרים הועברו לאחר שראשי הארגונים פנו לבית הלבן בסדרה של ראיות המוכיחות שעמדותיו של הייגל ביחס לישראל בעייתיות מאוד. במסרים שהועברו, הדגיש הבית הלבן כי הייגל אינו אנטי ישראלי וכי חלק מהפרסומים אודותיו היו לא נכונים.

כמו כן, ציינו בבית הלבן שאין לישראל מה לחשוש מהייגל וכי "הוא ימלא אחר המדיניות של הנשיא אובמה" ולא ינקוט במדיניות משלו.

המסר האמריקאי הועבר בין היתר על רקע החשש שנתניהו עשוי באמצעות אוהדי ישראל בקונגרס בוושינגטון לטרפד את אישור מינויו של הייגל בסנאט או להקשות מאוד על מינויו.

מוקדם יותר הערב (ב') מינה נשיא ארצות הברית ברק אובמה את צ'אק הייגל לכהן כשר ההגנה החדש במקומו של לאון פאנטה. "הייגל הוא המנהיג שחיילנו ראויים לו", אמר אובמה.

במהלך נאום בחדר המזרחי בבית הלבן, הודיע הנשיא רשמית על בחירתו בהייגל. זאת על אף הביקורת הרבה שנשמעה כלפי השקפת עולמו בנושאים כגון האיום האיראני ומדינת ישראל.

למרות ההכרזה,

ייתכן ואובמה יתקשה לאשר את המינוי בסנאט. הנשיא שיבח את עמדותיו העצמאיות של הייגל, ששימש כסנאטור מדינת נברסקה, "כבוגר מלחמת וייטנאם הוא מבין כי מלחמה אינה דבר מופשט". למרות זאת,

הייגל, רפובליקן מתון, זוכה לתמיכתם של עמיתיו לסנאט לשעבר אך באותה העת להתנגדות אחרים שמאשימים אותו בעדינות יתר בנושא האיראני ובחוסר תמיכתו במדינת ישראל.

ההתבטאויות השנויות במחלוקת

מאז עלה שמו כמועמד לתפקיד, ספג הייגל ביקורת מצד גורמים שונים בשל התבטאויותיו מהעבר. בין מבקריו הבולטים היו ארגונים פרו-ישראליים, שהאשימו אותו בהתנגדות לסנקציות על איראן, ובעמדות מתונות כלפי חמאס וחזבאללה.

התבטאות נוספת של הייגל שעוררה ביקורת התייחסה למינויו של שגריר הומוסקסואל בלוקסמבורג בתקופת הנשיא קלינטון. הייגל רמז אז כי מי שהוא "הומוסקסואל מוצהר ובוטה" לא יוכל לייצג את הערכים האמריקאיים, וכי הדבר עלול לפגוע בתפקודו כשגריר - התבטאות עליה התנצל לאחרונה. בעבר הוא אף הביע התנגדות לביטול מדיניות "אל תשאל, אל תספר".

אובמה הדף את הביקורת על הייגל בראיון בשבוע שעבר. "שירתתי עם צ'אק הייגל, אני מכיר אותו. הוא פטריוט", אמר. "מדובר במי שעשה עבודה יוצאת דופן בסנאט, מי ששירת את הארץ הזו בגבורה בווייטנאם ומי שמכהן כעת בוועדה המייעצת שלי לענייני מודיעין ועושה עבודה יוצאת מהכלל".

על פי התייחסויותיו לנושא בעבר, ההערכה היא כי הייגל צפוי לתמוך בהסגת הכוחות האמריקאיים שנותרו באפגניסטן מהר ככל האפשר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים