יועמ"ש לממשלה: יש לפנות את המאחז מסיבות חוקיות וביטחוניות

הטבעת מתהדקת: כוחות הביטחון סגרו את איזור המאחז הבלתי חוקי והוא מוכרז כשטח צבאי סגור. נתניהו הורה לפנות את המאחז במהירות האפשרית: "נוצרו מוקדי חיכוך בעייתיים, שצפוי כי הם עתידים להיות מלווים בהפרות סדר קשות"

אבי אשכנזי וחור אוריאל ניזרי | 12/1/2013 22:30 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: E-1,פינוי מאחז
המאבק על השטח שמוגדר E1 מתחמם. רה"מ בנימין נתניהו הורה לכוחות הביטחון לפנות לאלתר את ההתקהלות הפלסטינית בשטח שבין מעלה אדומים לירושלים.
השטח ב-E1. ראש הממשלה רוצה לפנות אותו במהרה
השטח ב-E1. ראש הממשלה רוצה לפנות אותו במהרה AP


לשם כך פנתה הערב המדינה לבג"צ בבקשה לבטל את צו הביניים שהוציא בג"צ ומעכב את הפינוי. עד להחלטת בג"צ בתשובה לפניית המדינה הורה ראש הממשלה לסגור את דרכי הגישה למקום כדי למנוע התקהלויות, ובשלב זה הוא מוכרז כשטח צבאי סגור. 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר את תשובתו לבג"ץ ובה הוא קורא להסיר את הצו הארעי שהוציא בית המשפט העליון נגד פינוי המאחז זאת בין היתר מסיבות ביטחוניות.

המשמעות של תשובה זו לבג"ץ, לאור החלטתו הקודמת של השופט ניל הנדל לפיה אין לפנות את המאחז אלא רק אם יתעורר צורך ביטחוני, הינה כי הצבא והמשטרה יכולים באופן עקרוני לפנות את המאחז גם ללא החלטה נוספת של בית המשפט העליון בעניין.
צילום: איי-פי
המאחז הפלסטיני בE1 צילום: איי-פי
המשטרה מוכנה לפינוי כבר משעות הלילה

בתשובה נכתב כי 'עפ"י הערכתם המקצועית של גורמי הביטחון וכוחות המשטרה, הותרת האנשים בשטח והותרת האוהלים על כנם, בשים לב לרגישות השטח הקונקרטי, יוצרת מוקדי חיכוך בעייתיים ביותר, שצפוי כי הם עתידים להיות מלווים בהפרות סדר קשות ונרחבות.

"הדברים נאמרים הן על פי ניסיון העבר, הן על פי מודיעין עדכני. לדעת גורמי הביטחון והמשטרה קיים חשש ממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי מהותרת האוהלים ומבני השירותים בשטח. בעניין זה ראו תצהירו של מפקד מחוז ש"י".

עוד נכתב בעתירה כי "עמדת גורם בטחוני נוסף מובאת בחוות דעת סודית המצורפת במעטפה סגורה, ככל שבית המשפט הנכבד ימצא לנכון לעיין בה. עמדה זו מצביעה על צורך בטחוני דחוף בפינוי האנשים והאוהלים מן השטח. בכוונת המשיבים לפעול בדחיפות למימוש הסמכות המסורה להם מכוח הצו בדבר שטח צבאי סגור ולפנות את כלל האנשים מהמתחם.

"פינוי דחוף זה נדרש מטעמים של צורך בטחוני דחוף ומניעת פגיעה חמורה בסדר הציבורי. עוד נציין כי המשיבים מתעתדים לפנות גם את האוהלים המצויים על אדמות מדינה מכוח הצו

בדבר סילוק פולשים.

"ואולם, טרם הסרת האוהלים מתעתדים המשיבים להשלים בדיקה מדויקת של מיקום האהלים ביחס להכרזה על אדמות המדינה. בדיקה זו תושלם מחר ועם השלמתה תוגש בקשה דחופה נפרדת לביטול הצו הארעי ביחס לאהלים המצויים על אדמות מדינה".

בינתיים השלימה המשטרה את היערכותה לקראת הפינוי של המאחז. מאות שוטרים פרושים בסמוך למאחז וממתינים להוראה לפשוט על המקום ולבצע את הפינוי. כבר משעות הערב המוקדמות העביר הדרג המדיני למשטרה הנחיה להיערך לפינוי באופן מיידי. בעקבות כך הזרימה המשטרה כוחות גדולים למאחז, ובכלל זה כוחות מג"ב, כוחות יס"מ וצוותים של יחידות מיוחדות.

ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ניסים מור ומפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, אישרו עקרונית את תכנית הפעולה לפינוי המאחז, כפי שהציגו קצינים בכירים במחוז ש"י. "אנחנו ממתינים כרגע להחלטה של בג"צ ושל המשפטי לממשלה בנושא. ברגע שנקבל את ההנחיה לפעול אנחנו ערוכים לבצע את המשימה. ההחלטה סביב E1 הגיעה לפתחה של המשטרה ואנחנו ערוכים לבצע את המשימה באופן מיידי".

AP
כוחות הביטחון בשטח E1. הפלסטינים מבטיחים שהפינוי לא יעבור בשקט AP
עשראווי ניסתה להגיע, אך נחסמה ע"י כוחות הביטחון

כזכור, בג"ץ הוציא צו ארעי בו הוא אוסר על פינוי הפלסטינאים שהקימו מאחז באזור E-1. החלטת בג"ץ הגיע לאחר שהוגשה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ אתמול (ו') עתירה, למתן צו על תנאי וצו ביניים, באמצעות ארבע פלסטינאים נגד פינויים מהמאחז הבלתי חוקי לכאורה שהוקם בסוף השבוע וכעת ממתינים לתשובת המדינה.

השטח E1 שבו הוקם המאחז הפלסטינאי כאמור, הוא שטח שבו ישראל תכננה לבנות יחידות דיור, זאת לאור החלטת האו"ם להכיר בפלסטינאים כמדינה משקיפה באו"ם, העותרים, מפיד אבו גנאם, עלי אבו אלהווא, מוחמד סייאד וחאלד אבו סביתאן, בקשו מבג"ץ כי ימנע מהמשטרה וכוחות הביטחון לפנות אותם מהמאחז שהקימו באדמת א-טור, מזרחית לכפר אלזעיים.

שופט העליון ניל הנדל קבע כי "לאחר עיון בעתירה הנני נותן צו ארעי לפי האמור בסעיף א' – מניעת פינוי ו/או הריסת אוהלים שנבנו על ידי העותרים באדמת א-טור, מזרחית לכפר אלזעיים. זאת, אלא אם יתקיים צורך בטחוני דחוף".

במקום הוקמו כ-25 אוהלים מאז יום שישי וההתארגנות זכתה לברכות מצד בכירים פלסטיניים. סאאיב עריקאת טען כי "תנועת באב אל שהמס מנסה להציל את פתרון שתי המדינות בזמן שישראל רוצה לבנות כאן התנחלויות ולערער את העיקרון של שתי מדינות לשני עמים. במקום ישנם כ-200 פעילים, אשר ינסו להתנגד ברגע שיחל הפינוי".

כזכור, המאבק על שטח E1 הוא בעיקר בשל העובדה כי הוא חוצה את הגדה המערבית וימנע עפ"י הפלסטינים, רצף טריטוריאלי שלא יאפשר להם להקים מדינה. כזכור, הצעד של ישראל גרם למחאה גדולה מאוד בעולם והגיע לאחר ההכרה של הפלסטיניים כמדינה משקיפה באו"ם.

גם חנאן עשראווי, אשר ניסתה להגיע למקום, אך הדבר נמנע ממנה, התבטאה בנושא ואמר: "זהו כלי יצירתי ולגיטימי. זה לא עימות אלים והם בסה"כ רוצים להגן על האדמה הפלסטינית. אגב, חלק מהפעילים פונו מהמקום עקב כוויות קור בשל מזג האוויר באיזור.

צילום: אי-אף-פי
מאחז הפלסטינים ב-E1 צילום: אי-אף-פי
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים