המשבר בהוראה: עשרות אלפי מורים מלמדים ללא הכשרה

נתונים של משרד החינוך חושפים כי רק כשליש מהמורים למתמטיקה ועשירית מהמורים ללשון בביה"ס היסודיים במגזר היהודי עברו הכשרה

עמרי מניב | 13/1/2013 8:01 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
שליש מהמורים למתמטיקה ורק עשירית מהמורים ללשון בבתי הספר היסודיים במגזר היהודי הוכשרו ללמד את המקצועות שהם מלמדים. בתיכונים של החינוך הממלכתי-דתי, רבע מהמורים לאזרחות
מורה בכיתה. לעיתים משובצים מורים לא מתאימים
מורה בכיתה. לעיתים משובצים מורים לא מתאימים צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
ושליש מהמורים להיסטוריה בבתי הספר העל יסודיים למדו תחומים אלו. אם מחפשים נקודות אור, אפשר למצוא אותן בקרב המורים לאנגלית ובחינוך במגזר הערבי.

הנתונים הקשים הובילו את משרד החינוך לשורה של צעדים במטרה לשנות את המצב. בין היתר יוכשרו מורים ותיקים לנושאים שהם מלמדים בפועל ויבוצע פיקוח הדוק יותר על שיבוץ מורים חדשים לתחומים המתאימים.

נתוני משרד החינוך לשנת הלימודים הקודמת מצביעים על כך שבמקומות רבים המורים לא מלמדים מקצועות שבהם הוכשרו. מהנתונים, המובאים בדוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי על מנת לעמוד בצרכים הקיימים, בתי הספר משבצים מורים לא מתאימים להוראת מקצועות מסוימים. בחינוך היסודי במגזר היהודי המצב הכי קשה: בתחום השפה העברית, 14% בלבד מהמורים בחינוך הממלכתי הוכשרו ללמד את המקצוע, בממלכתי-דתי 6 אחוזים וחינוך החרדי 8 אחוזים.

במתמטיקה המצב מעט טוב יותר: בחינוך הממלכתי 35% מהמורים הוכשרו ללמד את המקצוע, בחינוך הממלכתי-דתי 33% ובחינוך החרדי 18% בלבד. בחינוך הערבי, לעומת זאת, 64% מהמורים למתמטיקה הוכשרו ללמד את המקצוע. גם בתחום האנגלית המצב טוב: 83% מהמורים לאנגלית בחינוך הממלכתי ו75%- בממלכתי דתי הוכשרו לכך.

בחינוך העל יסודי המצב טוב יותר, אם כי רק בחלק מהתחומים. באנגלית ובמתמטיקה רוב גדול של המורים הוכשר כנדרש. עם זאת, בחינוך הממלכתי-דתי ובחינוך החרדי המצב אינו משביע רצון: רק רבע מהמורים לאזרחות וכשליש מהמורים להיסטוריה בבתי הספר העל יסודיים בחינוך הממלכתי-דתי הוכשרו ללמד מקצועות אלו, ואילו   בחינוך החרדי 4% בלבד מהמורים לאזרחות ושליש מהמורים להיסטוריה הוכשרו ללמד את המקצועות שהם מלמדים.

על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, מורים בחינוך היסודי נדרשים להיות בעלי תעודת הוראה המכשירה אותם להוראה בתחום מסוים ובגילאים ספציפיים. בחטיבות הביניים המורים נדרשים לתואר ראשון בתחום שהם מלמדים ובתיכונים הם חייבים להיות בעלי תואר שני או שלישי בתחום זה.

מספר יוזמות של משרד החינוך אמורות להביא לכך שאחוז גבוה יותר של מורים יקבלו הכשריה ללימוד המקצועות שהם מלמדים בפועל. המשרד החל לקיים בשנים האחרונות תוכניות להרחבה והסמכה של מורים המלמדים במערכת החינוך ואינם בעלי הכשרה מתאימה. כמו כן, נפתחו תוכניות להסבה להוראה של אקדמאים במקצועות נדרשים. אלו המתחייבים לעסוק בהוראה בתחום ההסבה זוכים להטבות רבות, שכוללות פטור משכר לימוד ומלגות. בנוסף, המשרד הגביר את הפיקוח והבקרה על שיבוץ מתאים של מורים חדשים.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''בארץ''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים