בעלי הפרעות קשב וריכוז יוכלו לשרת בקרבי

בעקבות עבודת מחקר מקיפה החליט צה"ל לשנות את היחס לבעלי הפרעות קשב וריכוז. בקרוב ייפתחו בפניהם כל היחידות הקרביות - שיריון, תותחנים, חי"ר ואפילו הסיירות המובחרות

אחיקם משה דוד | 13/1/2013 9:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אם אתם מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז (ADHD) וסירבו לגייס אתכם ליחידות קרביות, כדאי שתתחילו להתאמן: צה"ל משנה באופן דרמטי את היחס למועמדים לשירות ביטחון המאובחנים כבעלי
חיילים מתגייסים בבקו''ם (למצולמים אין קשר לכתבה). השילוב בצבא תלוי בחומרת ההפרעה
חיילים מתגייסים בבקו''ם (למצולמים אין קשר לכתבה). השילוב בצבא תלוי בחומרת ההפרעה ראובן קסטרו
הפרעות כאלה ופותח בפניהם את השירות ביחידות הקרביות.

יותר ויותר בני נוער מאובחנים בשנים האחרונות כבעלי הפרעות קשב וריכוז. עד עתה, מלש"ב )מיועד לשירות ביטחון( שהגיע לבקו"ם בצו הגיוס דיווח כי הוא מאובחן כבעל הפרעות קשב וריכוז, הפרופיל הרפואי שלו הורד ובאופן כמעט אוטומטי נדחה משירות קרבי, למעט מקרים יוצאי דופן.

במהלך השנים הגיעו פניות רבות אל אנשי הרפואה של צה"ל מצד צעירים שחלומם להתגייס לקרבי נגוז משום שאובחנו כבעלי הפרעות כאלה. לפני יותר משנה החלה בענף רת"ם (רפואה תעסוקתית ומיון רפואי) עבודה מקצועית ומקיפה בתחום, כדי לבחון את שינוי הנהלים המחמירים בספר הפרופילים הצבאי. העבודה על הפרויקט נמצאת על סף סיום והיא תוגש בקרוב לאישורו הסופי של קצין רפואה ראשי, תת-אלוף ד"ר איציק קרייס.

"עד עכשיו משל"בים בעלי הפרעות קשב וריכוז לא הגיעו ליחידות לוחמות בחי"ר וגם לא יחידות כמו שיריון ותותחנים," מסביר ראש ענף רת"ם, סגן-אלוף ד"ר יפעת ארליך. "זה היה תלוי בעיקר בחומרת ההפרעה ובאופן הטיפול בה. עכשיו, לאחר בחינה מקיפה, יתרחשו שינויים באופי השירות שלהם".

במסגרת הפרויקט בחנו ברת"ם את השינויים שנעשו בעולם הרפואה בתחום זה והחליטו כי הגיע הזמן לשנות. "צברנו ניסיון וידע בתחום ברמה העולמית," מסבירה ד"ר ארליך. "קביעות שהיו תקפות לפני שש שנים כבר לא חדשות ואנחנו נמצאים בשלבי הסיום של בחינת הנושא".

כבר בשנה הקרובה המצב צפוי להשתנות ויחידות כמו שיריון, תותחנים, חי"ר וגם חלק מהסיירות המובחרות יהיו פתוחות בפני אותו מתגייסים. למלש"ב המאובחן הרוצה להתגייס לקרבי תיערך בדיקה שתקבע את חומרת ההפרעה שלו והאם יש קשר בין כדורי הריטלין אותם   הוא נוטל, בהנחה שרוב המאובחנים אכן נוטלים כדורים, לבין היכולות הגופניות הנדרשות ממנו ביחידה הקרבית. כאן המקום לציין שכבר כיום צה"ל מספק ריטלין לחיילים הזקוקים לכך.

היחידות הקרביות אינן המקום הראשון שנפתח לשירות עבור בעלי הפרעות קשב וריכוז: לפני כשנה וחצי פורסם במעריב כי בעלי הפרעות האלה מבוקשים דווקא באמ"ן, בזכות כישורים שהוכיחו בשירות באגף המודיעין ויכולתם לראות ולנתח באופן שונה את תמונת המצב, דווקא בזכות ההפרעה שלהם.

בענף רת"ם מנסים לעשות כל שניתן כדי לאפשר לכמה שיותר צעירים לעבור שירות צבאי משמעותי שהם מבקשים ולאחרונה אף שונו נהלים לגבי מי שלקו בסרטן הדם ולא ניתן להם לשרת ביחידות קרביות ועתה מתאפשר להם לשרת בשיריון ובתותחנים.

"אחד הייעודים שלנו הוא לאפשר לכל מלש"ב לממש את זכותו וחובתו לשירות בעל משמעות בצה"ל," מסבירה ד"ר ארליך. "חיל רפואה רואה בזה ייעודו ופועל לממש זאת, בשילוב הצורך להגן על החייל בסוגי הפעילות השונים".
  
ahikam.moshedavid@maariv.co.il

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים