23 מדינות התגייסו לשקם את אושוויץ

בשל הגשמים העזים בפולין נמצאים מבנים במחנה אושוויץ-בירקנאו בסכנת קריסה; עמותה לשיקום האתר גייסה 99 מיליון יורו; בין התורמות: טורקיה

ניסן צור, מזרח אירופה | 14/1/2013 11:00 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לא פחות מ-23 מדינות הוכיחו כי חשוב להן לשמר את זיכרון השואה גם אם הדבר כרוך בהשקעה כספית. בתוך שלוש שנים תרמו אותן מדינות 99 מיליון יורו כדי לשקם את אתר מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.
נמצא בתהליכי שיקום, אתר מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.
נמצא בתהליכי שיקום, אתר מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. איי-פי


"אנחנו קרובים להשיג את המטרה - גיוס של 120 מיליון יורו", אומר מנכ"ל עמותת אושוויץ-בירקנאו, יאצק קסטלנייץ. את הסכום הגדול ביותר, 60 מיליון יורו, תרמה גרמניה. אחריה ארצות הברית- 15 מיליון דולר, פולין- 10 מיליון יורו, צרפת ואוסטריה - חמישה מיליון יורו כל אחת, בריטניה- 2.5 מיליון יורו וישראל - מיליון דולר.

קסטלנייץ מספר כי ישנן גם תרומות ממקורות לא צפויים. "מדינות כמו ניו זילנד ואוסטרליה, שרחוקות מכאן ולא ממש קשורות לשואה, תרמו לפרויקט", הוא אומר. "הייתה גם תרומה אישית של אחד מעשירי פולין, לשק צ'רנצקי, שתרם 100 אלף דולר, ואפילו טורקיה תרמה סכום סמלי של 50 אלף יורו". 
 
המחנה הגיע למצבו הקשה בגלל גשמים ושלגים שירדו בפולין בשנים האחרונות וגרמו נזקים כבדים לביתנים במחנה, וחלק גדול מהם נמצא בסכנת קריסה. בגלל החשש מפני אובדן המוצגים ההיסטוריים פנו ראשי מוזיאון אושוויץ לממשלת פולין בבקשה לסייע בגיוס כספים. זמן קצר לאחר מכן הוקמה העמותה שבראשה עומד קסטלנייץ. לאחר שהוכנה תוכנית שיפוצים מקיפה, פנו חברי העמותה לקהילייה הבינלאומית בניסיון לגייס את הכסף.

"הבעיה הגדולה יותר היא בירקנאו, שנמצא בין שני נהרות", מסביר קסטלנייץ. "בעונות גשומות הנהרות עולים על גדותיהם והאדמה מוצפת, וזה מה שגרם לביתנים להגיע לסף קריסה. לפני שלוש שנים החלטנו לצאת בקמפיין לגיוס כספים, וביוני האחרון התחלנו את עבודות השיפוצים במחנה, שאמורים לקחת 15 שנים.

אבל המומחים אמרו כי בגלל תנאי מזג האוויר הקשים, כבר בסיום השיפוצים נצטרך להתחיל שוב בשיפוץ את המבנים".

קסטלנייץ מספר כי לצורך גיוס 21 מיליון היורו הנותרים מנסים כעת חברי העמותה להפעיל לחץ על מדינות נוספות שלא תרמו לפרויקט, ובהן יפן, שראשיה עדיין לא הסכימו לתרום.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים