הולכים

הליכוד נחלש ל-37 מנדטים, העבודה עם 15 ולבית היהודי 14

בסקר אחרון לפני ההליכה לקלפי האיחוד בין הליכוד וישראל ביתנו הוא עדיין המהלך המנצח של הבחירות. הסכסוך בין לבני, לפיד ויחימוביץ' גורם לאובדן קולות במרכז. המרוויחות העיקריות: מרצ שמגיעה לשיא בסקרים ומופז שמגרד שלושה מנדטים

שלום ירושלמי | 17/1/2013 7:10 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

5 ימים לפני ההליכה לקלפי: סקר אחרון של "מאגר מוחות" למעריב שמתפרסם היום (ה'), רגע לפני הבחירות, קובע שהליכוד זוכה ל-37 מנדטים, ירידה של מנדט אחד מהסקר האחרון. העבודה נמצאת אף היא במגמת ירידה ועומדת על 15 מנדטים. הבית היהודי עם עליה של מנדט אחד לעומת הסקר הקודם- 14. ש"ס שומרת על כוחה עם 12 מנדטים. מבחינת יחסי הכוחות בין הגושים, גוש הימין עולה ל-72 מנדטים וגוש המרכז שמאל עם 48 מנדטים.

- הסקר הקודם: 25% מציבור הבוחרים עדיין מתלבט

על פי הסקר, מרצ מתחזקת ועולה ל-7 מנדטים, יש עתיד נשארת עם 8 מנדטים והתנועה נחלשת ל-5 מנדטים. עוד עולה כי יהדות התורה מקבלת 6 מנדטים. קדימה עוברת את אחוז החסימה ועומדת על 3 מנדטים. גם עוצמה לישראל, ע"פ הסקר נכנסת לכנסת עם 2 מנדטים.

דבר אחד ברור, רשימת "הליכוד-ביתנו" מאבדת מכוחה באופן שיטתי. בסקר שמתפרסם כאן הירידה היא מזערית, ל-37 מנדטים, אבל בסקרים אחרים הנסיגה של הליכוד דרמטית הרבה יותר. התופעה נוגדת את כל ההערכות המוקדמות על מה שיקרה לקראת הבחירות (המצביעים יחזרו הביתה), ומנחיתה סנוקרת לאסטרטגיה השאפתנית שבנה נתניהו, לפיה רוב בוחרי הימין יתנקזו בסוף הדרך לשדרה המרכזית ויצעדו מאחורי המפלגה הגדולה בגוש.

ברגע זה התהליך הפוך, והבריחה מהליכוד נמשכת. מי שקולט את הבוחרים הללו בשמחה הוא נפתלי בנט, מנהיג "הבית היהודי" שהפך לכוכב הבלתי מעורער של הבחירות הללו. גם העלייה של בנט בסקרים סיסטמטית, ועומדת היום על 14 מנדטים. בנט מדלג על פני כל המכשולים, שלפעמים גם הוא עצמו מניח לרגליו. אתמול, למשל, הוא התבדח ואמר "אני ושרה נתניהו היינו ביחד בקורס טרור". אלה דברים שאסור לומר, מר בנט, גם הסכסוך שלך עם הגברת הראשונה ידוע לכל.

נתניהו יכול לכעוס על עצמו ועל המטה המסוכסך שלו שלא מרים את השטח, אבל אין לו מה לדאוג. הוא יהיה ראש הממשלה ויעמוד בראש מפלגה שתוביל גוש ענק. לפי הסקר שלנו הגוש מכיל 72 מנדטים, ועומד בפער אדיר על גוש השמאל. למזלו של נתניהו, התנודות של המצביעים מתקיימות בעיקר בתוך הגושים, ואין מעבר דרמטי מימין לשמאל. אין בעצם שום מעבר.
האיחוד בין הליכוד וישראל ביתנו הוא עדיין המהלך המנצח של הבחירות הללו, כנראה.

בגוש המרכז-שמאל הפיצול נמשך. שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה ממשיכים לאבד מנדטים. מה קורה כאן? דווקא בשבוע כזה שבו התבשרנו על גירעון של 39 מיליארד שקל בתקציב המדינה ועל הגזירות הקשות והמסים שבדרך, יחימוביץ' הייתה אמורה לזנק למעלה. האם ההכרזה של יחימוביץ' שלא תשב בממשלת נתניהו בכל מקרה גורעת ממנה קולות? האם ניסיון האיחוד הכושל של מפלגות המרכז-שמאל פגע בעבודה? אולי שני הדברים גם יחד.

גם לבני מאבדת מכוחה בשבוע קריטי, שהיה צריך להיות השבוע הגדול שלה. אחרי הדברים הקשים שאמר הנשיא אובמה על נתניהו "מוג הלב", שתוקע לדעתו את התהליך המדיני ומסכן את עתידה של מדינת היהודים, היא הייתה אמורה להתחזק, אך זה לא קרה. לבני הציגה ביום שני תוכנית מדינית אלטרנטיבית, אבל הבוחרים לא רצו להצטרף לשורות "התנועה". ואולי גם הם נתונים תחת הרושם של אותו סיפור איחוד כושל, שבסופו הטיחו יחימוביץ' ולפיד האשמות קשות בלבני.

יאיר לפיד שומר על כוחו, 8 מנדטים, אבל פעם היו לו יותר. שתי מפלגות קוטפות את הפירות מן הסכסוך המשולש הזה. הראשונה היא מרצ שעולה בשני מנדטים ומגיעה לשבעה, אולי מכיוון שהיא מצליחה לשמור על כבודה ועל ניקיונה. זהו שיא המנדטים שאליו הגיעה מרצ בסקרים. גם קדימה חוטפת שלושה מנדטים מהיריבות שלה במרכז. שאול מופז יכול לשחרר אנחת רווחה. אף אחד לא דורך עליו יותר.

הסקר נערך בקרב 569 משיבים (מתוך 1,980) נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה. טעות הדגימה היא עד 4.5%.
סקר אחרון לפני הבחירות
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''פוליטי/מדיני''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים