נשיא צרפת יוזם מו"מ בין ישראל לרשות

הולנד: "לאחר הבחירות נציג את המהלך לחידוש שיחות השלום". וושינגטון צפויה גם היא להגביר את הלחץ על י-ם ואבו מאזן כבר נערך למהלך חד צדדי נוסף

גדעון קוץ, אלי ברדנשטיין וצח יוקד | 17/1/2013 7:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
הבליץ המדיני בדרך: בעולם נערכים למתקפה דיפלומטית על ישראל לאחר הבחירות, מתקפה שבה פתח אתמול נשיא צרפת.

עוד בחדשות:
- אלג'יריה: אל-קאעידה מחזיק עשרות זרים בשבי
- הכוח הרב-לאומי על גבול סוריה הועלה לכוננות עליונה

יוזם מו
יוזם מו"מ. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד צילום: אי-אף-פי
פרנסואה הולנד אמר אתמול ל-nrg מעריב כי "יוזמת שלום צרפתית במזרח התיכון, במטרה להביא את ישראל ואת הפלסטינים לשולחן המשא ומתן, צפויה אחרי הבחירות בישראל". הולנד אמר את הדברים במהלך קבלת פנים לנציגי התקשורת בארמון האליזה לרגל השנה החדשה.

מקורות בממשל הצרפתי הרחיבו ואמרו כי אמנם פעולתה של צרפת מתואמת עם הממשל הבריטי "בגלל קרבת העמדות בנושא בין שתי המדינות", אולם "אין כרגע על השולחן, בניגוד לידיעות שהתפרסמו, כל יוזמה משותפת צרפ תית-בריטית ואין כל ניסוח של יוזמה כזאת".

בממשל הצרפתי מצפים לראות איזו קואליציה יקים ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם ייבחר, וכיצד היא תשפיע על מדיניותו בנושא תהליך השלום. הממשל בצרפת סבור כי "2013 צריכה להיות שנת ההכרעה לגבי עתיד המשא ומתן לשלום באזור".

היוזמה החדשה צפויה להתבטא תחילה בהצהרה של שרי החוץ שתאושר על ידי פסגת ראשי מדינות האיחוד האירופי במארס. אירלנד, הדוחפת להפעיל לחצים על ישראל, היא היושב הראש התורן של האיחוד, אך אין עדיין הסכמה כלל אירופית לגבי האמצעים שיש להפעיל. בניגוד להצהרות לפני בחירתו של הולנד לנשיאות, נזהרים עכשיו הנשיא ומקורביו להביע תמיכה במחנה זה או אחר בבחירות בישראל. "לא נתערב בעינייניה הפנימיים של ישראל כפי שלא היינו רוצים שתתערב בענייננו, אנחנו מוכנים לעבוד עם כל מי שייבחר", הם אומרים.

גם דובר הבית הלבן טומי ויטור רמז על התערבות אמריקאית קרובה בתהליך המדיני, כאשר אמר אתמול כי "על שני הצדדים להיות רציניים ולחדש את השיחות במטרה להתמודד עם הנושאים הקשים שמפרידים ביניהם וליצור התקדמות משמעותית לעבר שלום בר-קיימא. אנחנו צריכים להתמקד בצעדים מועילים שיניעו את הצדדים לעבר שיחות ישירות וארצות הברית תמשיך לסייע לשני הצדדים במאצים הללו". ההערכה היא כי כעת מחכה אובמה עד אחרי הבחירות, כדי להפעיל לחץ על נתניהו.

בינתיים אמר יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הפלסטינים ימתינו עד לתום הבחירות בישראל כדי לחדש את מאמציהם להביא לגינוי בינלאומי של ישראל ולמהלכים חד צדדים נוספים. במקביל הם יגבירו מאמציהם להצטרף לסוכנויות או"ם בינלאומיות כבר בסוף ינואר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של nrg

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק