דיווח: 35 בני ערובה ו-15 חוטפים נהרגו באלג'יריה

צבא אלג'יריה פתח במבצע צבאי לשחרור בני הערובה שמוחזקים על ידי חמושים מארגון המזוהה עם אל-קאעידה. דובר מטעם המחבלים טען כי עשרות נהרגו בהפצצה של מסוקי הצבא, אך שבעה זרים מוחזקים בחיים. לדברים עדיין אין אישור רשמי

אסף גבור וחיים איסרוביץ | 17/1/2013 10:40 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
דרמה פרשת החטיפה באלג'יריה: לפי דיווחים בלתי מאושרים של גורמים איסלאמיסטיים, לפחות 35 בני ערובה ו-15 חמושים נהרגו בצהריים (ה') אחרי שמסוקים של הצבא האלג'יראי תקפו את מתקן הגז של חברת BP במדבר. צרפת ובריטניה אישרו כי אלג'יריה פתחה במבצע צבאי לשחרור החטופים.

- אל-קאעידה מחזיק עשרות זרים בשבי: "נשחרר רק אם צבא צרפת יסוג ממאלי"

דובר "חטיבת רעולי הפנים", שמה של הקבוצה של הקיצונים האיסלאמים שהשתלטה על המתקן אתמול, טען בשיחה עם סוכנות ידיעות במאוריטניה כי המסוקים תקפו בעת שהם ניסו להעביר את בני הערובה למקום בטוח יותר. לדבריו, גם מפקד החוטפים, עבד אל-ברע, בין ההרוגים בהפצצה על השיירה. גם רשת אל ג'זירה פרסמה נתון זהה.
 
מתקן הגז באלג'יריה בו מוחזקים בני הערובה. החוטפים מיקשו את השטח
מתקן הגז באלג'יריה בו מוחזקים בני הערובה. החוטפים מיקשו את השטח צילום: אי-אף-פי
 
לפי הדובר, גם אחרי ההפצצה עדיין יש כמה בני ערובה מערבים בחיים. הוא ציין כי מדובר בשלושה בלגים, שני אמריקאים, יפני ובריטי.

במקביל, אישרו בבריטניה ובצרפת כי האלג'יראים פתחו במבצע צבאי במתקן הגז. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של אלג'יריה APS, שוחררו ארבעה בני ערובה זרים - שני סקוטים, צרפתי וקנייתי.

מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות APS כי 30 עובדים אלג'יראים ו-15 זרים הצליחו לברוח ממתקן הגז.  המחבלים אמרו כי שני בני ערובה יפנים נהרגו בהתקפה של שני מסוקים.

בתוך כך, הטלוויזיה הצרפתית מדווחת כי החוטפים אילצו חלק מבני הערובה שנלקחו על ידם לעטות חגורות נפץ. אחד מבני הערובה אמר לערוץ הצרפתי בשיחת טלפון כי החטופים חמושים בנשק רב ואיימו לפוצץ את שדה הגז אם יינקטו צעדים נגדם".

על פי רשת אל ערבייה, 150 עובדי שדה הגז שוחררו, וכעת עדיין מוחזקים במקום 41 אזרחים זרים על-ידי אנשי המילציה האיסלמיסטיים.

שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה אמר בתגובה לחטיפה כי "ארה"ב תנקוט בכל הצעדים והאמצעים הנדרשים למיגור ההתקפה". הוא סירב להרחיב לגבי הפעולות המתוכננות, אך כינה את אירוע
"התקפת טרור".

ממשלת אלג'יריה ככל הנראה הייתה במגעים במהלך הלילה עם גורמים בארה"ב וצרפת לגבי אפשרות של התערבות כוחות בינלאומיים במאבק נגד החוטפים, זאת על פי דיווח שנמסר לרשת החדשות האמריקאית "פוקס". במקביל, בכירים אלג'יראים יצרו קשר עם ראשי שבטים אשר ככל הנראה נמצאים בקשר הדוק עם קבוצת הקיצוניים האסלאמיים, בתקווה כי יסיעו בקידום מו"מ.

אמש 20 קיצוניים איסלאמיים הקשורים לאל קאעידה חטפו 41 אזרחים זרים. הם מוחזקים במתקן של חברת הגז BP. על פי הדיווח

שלושה בני אדם נהרגו עד כה באירוע - בריטי, צרפתי ואלג'יראי.

ההתקפה, על פי גורמים באל קאעידה, באה בתגובה להחלטת ממשלת אלג'יריה לחבור לצרפת ולאפשר למטוסי המדינה האירופית להשתמש בבסיסיה כדי להפציץ במאלי.

לפי עדויות טלפוניות של העובדים בשדה הגז, החוטפים הודיעו לבני הערובה כי הם מיקשו את שטח שדה הגז והניפו דגל שחור עם הכתובת "רעולי הפנים". הלוחמים הזהירו את שלטונות אלג'יריה, ששיגרו יחידות צבא המקיפות את שדה הגז, כי "כל נסיון לשחרר את בני הערובה יסתיים בטרגדיה"

שר הפנים האלג'יראי דחו ולד קאבילה הצהיר כי "ממשלתו מסרבת לשאת ולתת עם החוטפים הטרוריסטיים, שדורשים בתמורה לשחרור את הפסקת הפעילות הצבאית במאלי.

"צרפת פתחה במלחמה נגד הקבוצות הגיהאדסיטיות"

דובר ארגון "אנצר אלדין",  מולו פועלת צרפת במאלי, סנדה ולד בו עמאמה אמר כי "צרפת  פתחה במלחמה נגד כל הקבוצות הג'יהאדיסטיות במדינות אפריקה - ניז'ר, ניגריה, מאוריטניה, מאלי, סומליה ומדינות אחרות באזור. כמו כן פתחו במלחמה נגד פעילי הקבוצות במדינות האסלאמיות.

מנהיג ארגון הטרור שאחראי לחטיפה באלג'יריה, מוכתר בלמוכתר
מנהיג ארגון הטרור שאחראי לחטיפה באלג'יריה, מוכתר בלמוכתר צילום: אי-פי
 
דובר הארגון האסלאמי, הוסיף כי חטיפת האזרחים הזרים באלג'יריה הייתה פעולה שהמודיעין הצרפתי והמקומי לא ציפו לו והיא באה כתגובה לפעילות הצבאית של צרפת במאלי. "יש ביכולתנו להפתיע ולהעניש את צרפת  בכל מקום ובכל זמן, גם בצרפת עצמה", הוסיף.

לדבריו "הנשיא הצרפתי ניסה לזכות בדעת קהל בעקבות התקיפות במאלי ובסומליה, הניסיון שלו הוכח ככושל, והוא עתיד להפסיד עוד קורבנות אם ימשיך במשימה הטיפשית שלו ".

בתוך כך, שרי חוץ אירופיים נקראו לפגישת חירום בבריסל, בלגיה, היום (ה') על מנת להחליט כיצד לתמוך במלחמה אליו יצא צבא צרפת במאלי בסוף השבוע האחרון. הבכירים צפויים לסכם על שליחת מאות מחיילי האיחוד האירופי לבמקו, בירתה של מאלי, אשר יאמנו שם חצי מהצבא המקומי. בנוסף ימנו הבכירים ראש למשלחת ונציג מיוחד של האיחוד לסאהל.

עד כה מדינות רבות מהאיחוד האירופי הציעו לצרפת תמיכה לוגיסטית, לרבות מטוסי תובלה מגרמניה ואנגליה. בעוד התקשורת הצרפתית משבחת את נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, על המהלך ההחלטי לתקוף, נשמעה ביקורת על יתר מדינות אירופה אשר עד כה עמדו מנגד.

חיילי האיחוד ככל הנראה יגיעו ליעדם בחודש הבא, יחד עם שניי קציני מטה בריטיים, ויחלו לאמן ארבעה גדודים של צבא מאלי- בסך הכל 2,600 חיילים. פלוגת סיור צפויה להגיע למדינה כבר בסוף השבוע הקרוב. למעלה מ-12 מדינות באירופה נרתמו למהלך.

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, גינה את "הרצח האכזרי" של האזרח הבריטי ואמר כי המצב באלג'יר הינו "מסוכן ומתפתח במהירות". בנוסף הודה הייג כי הוא אינו יודע כמה בריטים נמצאים כרגע בשבי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים