קריאה מלפיד, בנט ולבני: להקים ממשלת חירום

רגע לפני שהעם הולך לקלפי התאספו אמש מנהיגיהן של רוב המפלגות הגדולות לפאנל סוער בוועידת • למעורבות עסקית בחברה • "הכלכלה בגירעון של 50 מיליארד שקל, בכנס "מעורבים" של מערבי התריע יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי "יש להקים ממשלת חירום חברתית". לבני ולפיד הצטרפו לקריאה

זאב קם | 18/1/2013 8:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
חמישה ימים לפני פתיחת הקלפיות יוצאת מוועידת "מעריב" למעורבות עסקים בחברה הישראלית קריאה פוליטית שטרם נשמעה במרוץ הנוכחי: בפאנל פוליטי סוער, בהשתתפות רוב ראשי המפלגות
נפתלי בנט בכנס
נפתלי בנט בכנס "מעורבים" של מעריב. הכלכלה במצב קשה צילום: אריק סולטן
הגדולות, קראו יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, יו"ר התנועה ציפי לבני ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד להקים מיד לאחר הבחירות ממשלת חירום לאומית.

"כלכלת ישראל במצב קשה ובגירעון של 50 מיליארד שקל, ולא 39 מיליארד שקל," הפתיע בנט את באי הכנס באילת בדברים קשים. 50 מיליארד שקל זה כולל החוב של חברת החשמל. אני קורא להקמת ממשלת חירום חברתית, עם כל הגורמים האחרים. אנחנו צריכים לשבת יחד ולפתור את בעיות היסוד של חנק הכלכלה הישראלית".

מיד אחריו הפנה לפיד קריאה דומה. "אין לי בעיה ללכת לאופוזיציה, בדיוק כמו שאבא שלי עשה," הסביר. "לא אהיה עלה תאנה בממשלת חרדים וימין, ובטח לא בממשלה שלא תפתור את נושא השוויון בנטל".

הוא תקף את יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' על החלטתה לא להיכנס לממשלה הבאה תחת נתניהו, וקרא גם הוא להקמת ממשלת אחדות לאומית: "בניגוד ליחימוביץ,' אני גם אחראי," אמר, "ולכן אם אפשר לבנות מהלך של ממשלת אחדות חברתית-כלכלית, צריך לעשות הכל כדי למנוע ממשלת ימין וחרדים".

לבני אשאר בכל מקרה

גם יו"ר התנועה ציפי לבני קראה לממשלת אחדות והכחישה את הטענה כי תפרוש מהפוליטיקה אם תקבל מספר נמוך של מנדטים. "חזרתי בלי קשר למספר המנדטים ואני אשאר בכל מצב, למרות הקמפיין שמנסים לעשות על הגב שלי," אמרה בזעם.

ציפי לבני בכנס
ציפי לבני בכנס "מעורבים". יחימוביץ' הרימה ידיים צילום: אריק סולטן
"לפיד יהיה בכל ממשלה, זה ברור. שלי הרימה ידיים והודיעה   שהיא כבר הולכת לאופוזיציה. ואני שואלת: למה? אפשר ללכת ביחד. אבל הם לא רצו. הרעיון הזה של לקבל החלטה משותפת יכול לתת כוח להקים ממשלת חירום אמיתית".

שר התחבורה ישראל כץ (ליכוד) שנאם אף הוא בוועידה, נשאל על ירידת הליכוד-ביתנו בסקרים והפנה בתשובתו אל הבית היהודי. "תשאל את נפתלי בנט למה אנחנו מקבלים רק 32 מנדטים, אולי תהיה לו תשובה," אמר. הוא דחה את המתקפות על הליכוד שמשמיעות רוב המפלגות:  "על נתניהו תוטל הרכבת הממשלה, וכולם יעמדו בתור להיכנס לאותה ממשלה שכל כך תוקפים אותה," הכריז.

בנט התריע בדבריו על בעיה נוספת. "המצב של התקשורת רע, וזה לא סוד," אמר. "התקשורת בשנים האחרונות הוחלשה. רוב הסיבות הן בינלאומיות, אבל לא רק. גם המחאה החברתית הכתה אנושות בהכנסות התקשורת, והיו עוד אי אלו עיתונים שגם פגעו בתקשורת. אני
חושב שהגענו לסף סכנה, יש מונופול בכלי התקשורת המרכזיים. אנחנו חייבים במדינה תקשורת נושכת ונוגסת. אני קורא לתקשורת - תנשכי, מימין ומשמאל".

בנט אף תקף את הטייקונים ואת ועדי העובדים. "מה שמונע מהמדינה שגשוג הוא כוחות נסתרים שהציבור לא כל כך מבין את עוצמתם, טייקונים וועדי עובדים," טען.

את החיבור בין הנושא הכלכלי למדיני עשה בנט באמירה כי גירוש של מאות אלפי אזרחים מיהודה ושומרון יגרום להפלתה של כלכלת ישראל.  "מה יקרה למחירי הדיור במצב כזה"? שאל. "אני לא מתבייש, אני מתנגד להקמת מדינה פלסטינית. ארץ ישראל היא שלנו כבר יותר מ-3,000 שנה.

אם במשך הדורות היו אומרים את זה לעולם, לא היינו מגיעים למצב של היום. העולם בז למדינה שכל הזמן מתקפלת ולא יודעת להגן על אזרחיה כמו שקרה במערכה האחרונה. העולם מכבד מדינה חזקה", בנט כיוון בדבריו לתפקודה של ישראל במבצע "עמוד ענן".

לפיד: מפלגת העבודה פופוליסטית

אבל לפני הקריאה לאחדות היו גם מילים קשות. יו"ר התנועה ציפי לבני תקפה את הליכוד-ביתנו ואמרה כי "הליברליות שבליכוד קיבלה בעיטה אחרי הפריימריז, כשאנשים כמו בגין ומרידור הועפו

יאיר לפיד בכנס
יאיר לפיד בכנס "מעורבים". מאיפה יחימוביץ' תביא את הכסף? צילום: אריק סולטן
מהרשימה. זה מה שקורה כשדני דיין מצטרף לליכוד. והוא אומר שיביא אותנו לנקודת
האל-חזור בנוגע להסכם שלום, ומודיע לנו שלא נוכל לקבל את ההחלטה על הסכם שלום".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף את יו"ר העבודה יחימוביץ,' ובעיקר את התוכנית הכלכלית שהציגה לאחרונה. "מפלגת העבודה פרסמה מניפסט פופוליסטי שאומר 'בואו ניקח מהעשירים הרעים וניתן לעניים,"' האשים. "הבעיה היחידה היא שאין לה מושג אמיתי מאיפה נביא את הכסף. הדבר הכי טוב שיש לי להגיד על התוכנית הזאת הוא שאין שום דרך ליישם אותה".

שר השיכון אריאל אטיאס, שהשתתף גם הוא בפאנל, התחייב כי מפלגתו תקבל יותר מ-12 המנדטים שהראה לה הסקר של האחרון של מעריב. "יש לנו דבר יותר חזק מכל - הרב עובדיה יוסף מתפלל עלינו", אמר בחיוך.

אטיאס התייחס גם לביקורת נגד מפלגתו על קמפיין הגיוס וסצנת החתונה שעוררה זעם בקרב רבים. הוא ציין כי לא מדובר בקמפיין גזעני. "זה קמפיין חד, שמראה מה יקרה אם ש"ס לא תהיה חזקה", אמר. "יש פה אמירה שאם החוקים של ישראל-ביתנו יעברו, ככה ייראו הגיורים. השגנו את המטרה בכך שעסקו בקמפיין שלנו במשך שבוע".  

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים