בחירות

יום הבחירות לכנסת ה-19 : אזרחי ישראל הולכים להצביע

הבוקר בשעה 07:00 יפתחו ברחבי הארץ כ-10,000 קלפיות. 5,656,705 בעלי זכות בחירה יתבקשו להכריע באמצעות פתק ההצבעה את הרכב הכנסת ה-19. התוצאות הרשמיות של הבחירות לכנסת יתפרסמו רק ב-30 לינואר לאחר שיושלם תהליך חלוקת עודפי הקולות בין הסיעות

אריק בנדר | 22/1/2013 0:07 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגיות: בחירות 2013
יום הבוחר. אזרחי ישראל הולכים אל הקלפי. הבוקר בשעה 07:00 יפתחו ברחבי הארץ כ-10,000 קלפיות שבהן יתבקשו 5,656,705 בעלי זכות בחירה להכריע באמצעות פתק ההצבעה את הרכב הכנסת ה-19 ולקבוע למעשה מי יעמוד בראש הממשלה השלושים ושלוש של מדינת ישראל.
שמעון פרס. הצביעו בלב מלא
שמעון פרס. הצביעו בלב מלא צילום: מארק ניימן, לע''מ

הקלפיות יהיו פתוחות במשך כל היום ברציפות וינעלו בשעה 22:00. אזרחים שיתייצבו בתור לקלפיות בשעת הסגירה יוכלו להצביע גם לאחר מועד זה. בישובים בהם פחות מ-350 מצביעים הקלפיות תנעלנה בשעה 20:00. בצה"ל החלה ההצבעה כבר אתמול והחיילים מצביעים בבסיסי הצבא באמצעות מעטפות כפולות.

המשטרה נערכת במבצע רחב היקף כדי להבטיח את הסדר הציבורי ואת ההתנהלות התקינה של מהלך הבחירות. אלפי שוטרים ימנעו כל ניסיון להפר את הסדר, לפגוע בתהליך ההצבעה או לנהל תעמולה אסורה ליד או בתוך הקלפיות.

נשיא המדינה שמעון פרס ויושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, הפנו אמש לציבור האזרחים קריאה לממש את זכותו ולבוא להצביע בקלפיות. הנשיא אמר כי "מחר בשמונה וחצי בבוקר אני הולך להצביע – אני עושה זאת בהתרגשות ובגאווה, כאזרח שאוהב את מדינתו.

"כאזרח הגאה שיש לו מדינה דמוקרטית אני קורא לכם: עשו זאת – הצביעו בלב מלא, בגאווה ובהשתתפות מלאה. חשוב שכל אחד מכם, פעם אחת בארבע שנים, יראה לעולם שזוהי מדינה דמוקרטית עם אזרחים האוהבים את המדינה ואת הדמוקרטיה", אמר.

הנשיא הוסיף כי "ההצבעה בקלפי משפיעה על הגורל האישי של כל אזרח והיא זו שתעצב את העתיד של כולנו כחברה וכמדינה".

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט רובינשטיין, עמד בדבריו על טוהר הבחירות ועל חשאיותן ואמר כי מי שלא יצביע "יאבד את זכות הקיטור".

נשיא המדינה יצביע הבוקר בשעה 08:30 בקלפי בירושלים. באותה שעה יצביע בבירה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו. במפלגות שוררים דריכות ומתח רב לקראת יום הבוחר והן נערכות בעיקר לדרבן את תומכיהן לצאת אל הקלפיות ולהצביע. חלק מהמפלגות יפעילו מערך הסעים גדול שיעמוד לרשות המצביעים.
תוצאות אמת ראשונות לקראת חצות

מייד בתום נעילת הקלפיות יתחיל תהליך ספירת הקולות. מזכירי וחברי ועדות הקלפי יספרו את קולות המצביעים ויעבירו את התוצאות לוועדת הבחירות האזורית, משם יוזרמו התוצאות למחשבי ועדת הבחירות המרכזית בכנסת. במקביל נערכים בכנסת לספירת מאות אלפי המעטפות הכפולות שבהן הצביעו חיילים, שוטרים, סוהרים, כלואים, עצירים, חולים, אנשים בעלי מוגבלויות וגם נציגים ישראלים בחו"ל

הקלפיות מוכנות לפעולה
הקלפיות מוכנות לפעולה דני מרון
 
תוצאות אמת ראשונות יתפרסמו לקראת חצות באתר ועדת הבחירות המרכזית. אזרחים יוכלו להוריד מהבוקר אפליקציה מיוחדת מאתר ועדת הבחירות המרכזית שתאפשר להם לעקוב מהמכשיר הסלולרי או מהאייפד אחר תוצאות האמת. תוצאות לא רשמיות ראשונות של הבחירות בקלפיות הכלליות יתפרסמו ביום רביעי לפנות בוקר ואילו תוצאות ההצבעה של המעטפות הכפולות יתפרסמו לקראת יום חמישי בבוקר ואז כבר תהיה תמונה מלאה של ההצבעה.

התוצאות הרשמיות המלאות של הבחירות לכנסת ה-19 יתפרסמו רק לאחר שיושלם תהליך חלוקת עודפי הקולות, על פי הסכמים שנעשו בין הסיעות השונות. חוק יסוד הכנסת קובע שהתוצאות הרשמיות צריכות להתפרסם בתוך 8 ימים מיום הבחירות וכבר נקבע כי ביום רביעי בשבוע הבא, ה-30 בינואר, יתייצבו השופט אליקים רובינשטיין וחברי נשיאות ועדת הבחירות המרכזית בפני נשיא המדינה כדי למסור לו את התוצאות הרשמיות של הבחירות לכנסת ה-19.

מייד באותו ערב מתכנן נשיא המדינה לפתוח במרתון של התיעצויות עם נציגי הסיעות שנבחרו לכנסת כדי להחליט על מי להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה. על פי חוות דעת שהוגשה לנשיא על ידי היועצת המשפטית שלו, עו"ד אודית קורינלדי, פרס יטיל את תפקיד מלאכת המרכבה לא באופן אוטומטי על ראש הסיעה הגדולה ביותר, אלא על בעל הסיכויים הטובים ביותר להרכיב ממשלה, מועמד שמרבית סיעות הבית ימליצו עליו.


מרתון ההתייעצויות ימשך עד יום שישי. בכוונת הנשיא להודיע ביום שישי או במוצאי שבת בשבוע הבא על מי הוא מטיל את תפקיד הרכבת הממשלה. לרשותו יעמדו 42 יום כדי להציג בפני מליאת הכנסת את הממשלה החדשה ולבקש את אמון הבית.

בתוך כך נקבע כבר כי הכנסת ה-19 תתכנס לישיבת פתיחה חגיגית בבפברואר במעמד נשיא המדינה. הנשיא יפתח ישיבת הכנסת בנאום ואחר כך יעביר את שרביט הניהול לותיק הח"כים, ח"כ בנימין פואד בן אליעזר (עבודה), שינהל את הדיונים עד לבחירת יושב ראש קבוע לכנסת ישראל.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים