סכינאות בליכוד: "השרים סער וארדן הפקירו את השטח"

הלם במפלגת השלטון בעקבות הכישלון: הליכוד-ביתנו קיבלו 31 מנדטים בלבד. עיקר הזעם מופנה נגד שני השרים הבכירים שהיו האחראים על הקמפיין. נתניהו מיהר להתקשר אמש ללפיד: "יש לנו הזדמנות לעשות דברים גדולים מאוד לטובת מדינת ישראל"

זאב קם | 23/1/2013 7:33

"תחייך, תחייך למצלמות", סינן אמש אחד מפעילי הליכוד לחברו, דקות אחדות לאחר פרסום תוצאות מדגמי הטלוויזיה.

 
צילום: יוגב אטיאס. עריכת וידאו: אפרת בן יעקב. כתב: רינת אקשטיין. הפקה:  אתי כריש. מקליט: ויטלי גרינשפון
צילום: יוגב אטיאס. עריכת וידאו: אפרת בן יעקב. כתב: רינת אקשטיין. הפקה:  אתי כריש. מקליט: ויטלי גרינשפון
צילום: יוגב אטיאס. עריכת וידאו: אפרת בן יעקב. כתב: רינת אקשטיין. הפקה: אתי כריש. מקליט: ויטלי גרינשפוןרגע אחד בביתן 15 בגני התערוכה בתל-אביב מיצה אמש את סיפור הבחירות. מפלגת השלטון המאוחדת, הליכוד וישראל ביתנו, נחתכה אתמול בצורה דרמטית ואיבדה יותר מרבע מכוחה בהשוואה לכנסת היוצאת.

באופן מעט מוזר, למרות הכישלון הברור, כששלושת מדגמי הטלוויזיה הראו כי המפלגה זכתה ב-31 מנדטים, נשמעו אנחות רווחה מכל פינות האולם הגדול.
 
נתניהו עם סער וארדן במטה המפלגה.
נתניהו עם סער וארדן במטה המפלגה. צילום: ראובן קסטרו

"בשלב מסוים של היום כבר ראינו מצב הרבה יותר גרוע", אמר אתמול אחד משרי הליכוד. אחד מחברי הכנסת שנכנס לאולם, והיה נראה חיוור מתמיד, הצמיד את ידו לראשו בתנועת אקדח, ושיקף ללא מילה את התחושות במקום.

אך היו גם כאלו בליכוד שניסו לשמור על אופטימיות, לפחות ביחס לקואליציה העתידית. "מעז עוד ייצא מתוק", אמרו אנשים בליכוד. "בזכות כמות המנדטים שקיבלנו, ברור לכולם למי פונים ראשונים לקראת הקואליציה הבאה. קואליציה עם הליכוד, לפיד ובנט תתקבל פה בשמחה ותהיה עדיפה על כל אופציה אחרת".

גם בנימין נתניהו עצמו לא חיכה יותר מדי וכבר עשה את הצעד הראשון והתקשר ליאיר לפיד. "יש לנו הזדמנות לעשות דברים גדולים מאוד לטובת מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה ללפיד וסימן את הכיוון הברור של הקואליציה הבאה. "מערכת הבחירות מאחורינו ועכשיו נוכל להתמקד בעשייה למען כלל אזרחי ישראל", הוסיף נתניהו. בליכוד היו מי שאמרו אמש כי לפיד יקבל כל דבר שירצה, אם יחליט להיענות לפניית נתניהו.

עוד לפני פרסום התוצאות הרשמיות, כשכבר החלו השמועות על תוצאות המדגמים, נשלפו הסכינים על ידי השרים וחברי הכנסת והופנו ישירות לעבר השרים שניהלו את מטה הבחירות. "יש תחושות קשות ביותר בשטח על ההתעלמות מהפעילים במהלך הקמפיין", אמר אתמול שר בכיר. "השטח פשוט הופקר והוזנח".עיקר הטענות הופנו לעבר שני השרים שהיו אחראים על פעילות הקמפיין, יו"ר מטה הבחירות גדעון סער ויו"ר מטה ההסברה גלעד ארדן. טענות על מידור של שרים והרחקה שלהם מכלי התקשורת ומהפעילים היו רק חלק מהדברים שעלו בגני התערוכה. "למה לא נתנו לשרים שנחשבים לחזקים בשטח לנהל את מטה יום הבחירות?" תהו בשיחות סגורות שרים בכירים בליכוד. חלק מאותם שרים אף לקחו את הביקורת צעד נוסף קדימה וטענו כי תוצאה שהיא פחות טובה לליכוד דווקא משחקת לידיו של סער, משום שהיא צפויה לדבריהם להקדים את נפילת הממשלה הבאה ולקרב את קרב הירושה, ביום שאחרי נתניהו.

גם בסביבתו של נתניהו טענו אמש כי הכישלון בבחירות קשור בעיקרו לניהול וארגון קמפיין הבחירות, וכי יהיו לדבר השלכות בהמשך. "גם ביום הבחירות עצמו עסקו במטה כל היום בשיחות ועידה בווידאו, וזנחו את השטח".

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

מבזקי בחירות

טוויטר