בחירות

ידידות מופלאה

תכירו את השותף הטבעי החדש של נתניהו. קוראים לו יאיר לפיד, ככל הנראה שותפו החדש לדרך. בינתיים, היחסים הרעועים בין רה"מ לבנט גורמים לרתיעה, כשהאחרון משתוקק להיות חלק מהממשלה. שינוי שיטת הממשל תהיה חלק מהדרך החדשה של הקואליציה

שלום ירושלמי | 24/1/2013 8:23 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
אם תשאלו את בנימין נתניהו, השותף  הטבעי שלו מאתמול ובכלל הוא יאיר לפיד. האיש שסחף את בחירת 2013 וקיבל 19 מנדטים, עם אפשרות למנדט נוסף, רואה עין בעין עם ראש הממשלה. כך לפחות אומרים בצמרת הליכוד-ישראל ביתנו.
שני חברים יצאו לדרך? יאיר לפיד
שני חברים יצאו לדרך? יאיר לפיד צילום: יוסי אלוני

לפיד הרי פתח את מערכת הבחירות שלו באריאל; הוא מעולם לא אמר מילה רעה נגד נתניהו; שלשום השניים השמיעו את אותם מסרים בנאומים שנשאו אחרי הבחירות, ואתמול לפיד עוד הודיע כי הוא פוסל הקמה של גוש חוסם. וחוץ מזה, הם כבר ניהלו ביניהם שיחה ידידותית אחת, לפחות. מה צריך יותר?

בקיצור, נתניהו מתחיל להרכיב את הקואליציה החדשה שלו עם בסיס של 50 מנדטים, יחד עם לפיד. מי מצטרף לקואליציה הזו? נתניהו, בניגוד לפרסומים אחדים, לא זורק את החרדים לשום מקום. ש"ס ויהדות התורה שווים ביחד 18 מנדטים, והוא רוצה להכניס אותם פנימה, יחד עם לפיד.

"אני לא הולך לעשות קרע בעם‭,"‬ חוזר נתניהו ואומר. האם אפשר להגיע לתמימות דעים בין יאיר לפיד ובין ש"ס בנושא השוויון בנטל? יש מי שאומר כי התוכנית של משה (בוגי) יעלון לגיוס חרדים היא מתונה בהרבה מזו שמציע לפיד עצמו.

נתניהו נועד אתמול במשך שעות ארוכות בביתו ברחוב בלפור עם שותפו אביגדור ליברמן. בהמשך הוא הגיע ללשכת ראש הממשלה ועשה טלפונים. נתניהו עדיין לא שוחח עם נפתלי בנט.

נדמה לי שיש רתיעה כלפי בנט בגלל היחסים הרעועים בינו ובין נתניהו, בעיקר אחרי התקופה הקשה שבה בנט ניהל את הלשכה, עד שעזב בזעם. גם פליטות הפה של בנט אודות שרה נתניהו לא הוסיפו למערכת היחסים בין השניים.

בנט משתוקק להיות חבר בממשלה של נתניהו. ראש הממשלה, שכבר סגור כנראה עם לפיד, יכול לחכות עם בנט והבית היהודי. הוא מעדיף לחבר אליו קודם את החרדים, ולכן הוא שוחח עם אריה דרעי, שגם הוא הביע תמיכה בנתניהו לאורך כל הדרך. את השיחות עם בנט ועם יהדות התורה משאיר נתניהו לנתן אשל, שמחזיק אותם על אש קטנה, או גדולה. גם זה אומר משהו.בתנאים הללו הקואליציה המסתמנת עשויה לכלול את הליכוד, יש עתיד, הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה ואולי גם את קדימה. בסך הכל 79 מנדטים. ההערכה היא שהתיקים, מידת ההשפעה וקווי היסוד של הממשלה לא יעמידו את לפיד במצב של עלה תאנה.

נתניהו עצמו יעשה מעתה הכל כדי לקשור את עצמו לקווי המתאר של לפיד. הוא כבר החל לדקלם כמה מן המנטרות. לא עוד איראן, אלא שוויון בנטל. לא עוד פלסטינים אלא הוזלת מחירי הדיור. ולא עוד האביב הערבי או החורף האיסלאמי. מעתה אמור: שינוי שיטת הממשל, מה שנתניהו ישמח לעשות אחרי הכישלון היחסי שספג בשיטה הנוכחית.

צילום: אי-אף-פי
לא ממש אחים. נפתלי בנט צילום: אי-אף-פי
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

שלום ירושלמי

צילום: .

פרשן פוליטי ב"מעריב", נשוי ואב לשלושה, תושב ירושלים. בוגר האוניברסיטה העברית במדע המדינה. מרצה על פוליטיקה בארץ. אוהד הפועל י-ם בכדורסל

לכל הטורים של שלום ירושלמי

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים