תגובות רבות להודעת הפרישה של סטנלי פישר

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ הודו לפישר על תרומתו לכלכלת ישראל וגם שר הפנים ישי ויצחק הרצוג נפרדו מהנגיד במילים חמות

יוסי גרינשטיין | 29/1/2013 16:46 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
תגובות רבות במערכת הפוליטית להודעת הפרישה המפתיע של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום בצהריים עם פישר והודה לו על תרומתו הרבה לכלכלת ישראל בשתי הקדנציות שמילא בשמונה השנים האחרונות.
בנימין נתניהו וסטנלי פישר בפגישתם
בנימין נתניהו וסטנלי פישר בפגישתם צילום: עמוס בן גרשום לע"מ


"פרופסור סטנלי פישר היה שותף מרכזי בצמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ובהישגים הכלכליים שאליהם הגיע המשק הישראלי. ניסיונו, חוכמתו וקשריו הבינלאומיים פתחו דלת לכלכלות העולם וסייעו למשק הישראלי להגיע להישגים רבים, ועוד בתקופה של משבר כלכלי עולמי", אמר נתניהו והוסיף: "אני מודה לסטנלי פישר. הייתה לי הזכות לעבוד איתו הן כשר אוצר כאשר הוא מונה לתפקיד והן כראש ממשלה בארבע השנים האחרונות, ואני בטוח שהוא ימשיך לתרום למדינת ישראל". 

בפגישה עם פישר אמר נתניהו: "לפני שמונה שנים אמרתי לך שיש פה תפקיד קשה, מאתגר, אבל שאתה יכול לעשות איתו דברים גדולים למען כלכלת ישראל. היום אתה מאמין לי. אני חושב שכולנו רואים שתרמת תרומה ייחודית למשק הישראלי, לא רק בדברים שנעשו כאן ובבנק ישראל אלא גם בדרך שבה פתחת דלתות וייצגת את כלכלת ישראל בעולם. סגרנו פערים מול אירופה ומול מדינות רבות בעולם ואת זה לא יכולנו לעשות בלי מדיניות משולבת, כולל מדיניות אחראית של בנק ישראל. אחרי שמונה שנים של עבודה משותפת גם כשר אוצר וגם כראש ממשלה אני רוצה להודות לך על התרומה הגדולה שלך למשק הישראלי ולהגיד שיש לך צו 8. אתה עוד תיקרא ותידרש לעזור לנו. אי אפשר לוותר עליך".

פרופ' פישר אמר: "אני מודה לך. בשנים שהייתי כאן הצמיחה המהירה שלנו הייתה מבוססת על דברים שנעשו בשנים הקודמות – תוכנית הייצוב, הרפורמות וכו', שגרמו לצמיחה המהירה שהייתה לנו אפילו עד לפני שנה, כאשר צמחנו בקצב של חמישה אחוז שזה מצוין. אני מודה לך על ההזדמנות הזאת".

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, הודה לפישר על כהונתו ותרומתו לכלכלת ישראל: "אני מודה לנגיד סטנלי פישר על שנים של תרומה איכותית ומשמעותית לכלכלת ישראל – תרומה שבאה לידי ביטוי גם בתקופות של שגרה ורגיעה כלכלית וגם בתקופה הסוערת של המשבר הגלובלי והתערערות הסדר העולמי הכלכלי".

שטייניץ הוסיף: "סטנלי הפך לנכס לא רק לכלכלת ישראל אלא גם לתדמיתה הבינלאומית של ישראל, בזכות מעמדו וקשריו בעולם. כשר אוצר בארבע שנים האחרונות זכיתי לשיתוף פעולה הדוק, פורה ושוטף עם הנגיד, ובהזדמנות זו אני מודה לו במיוחד על התרומה החשובה בקבלת ישראל לארגון ה- OECD ולגיבוי הפומבי והקריטי בתקופת פעילותה של ועדת ששינסקי מול הלחצים האדירים שנאלצנו להתמודד עמם בארץ ובעולם".
 

נתניהו נפרד מפישר, היום במשרדו
נתניהו נפרד מפישר, היום במשרדו  עמוס בן גרשום לע''מ
שר הביטחון אהוד ברק, אמר היום בתגובה לפרישתו הקרובה של פישר: "ישראל עומדת להיפרד ממנהיג כלכלי יוצא דופן שתרם תרומה עצומה לחיזוק הכלכלה, למעמדה הבין לאומי של ישראל, דרך הניווט של בנק ישראל והייעוץ הכלכלי השוטף לממשלה. משקלו הסגולי והאישי של סטנלי פישר תרם לכך שעמדתו נשמעה מעבר לתחום המיידי של אחריות בנק ישראל, בכל הסוגיות הקשורות לסדר העדיפות הלאומי והמשמעויות הכלכליות והתקציביות שלו. הנגיד פישר תרם גם ליחסים עם שכנינו ולמעמדה של ישראל בקהילה הכלכלית הבין-לאומית". ברק הוסיף כי "לא נותר לאחל לסנטלי פישר הצלחה מכל הלב בכל אשר יפנה ולצפות שישראל תוכל תמיד ליהנות מעצתו, גם כשלא יהיה בתפקיד".


שר הפנים וסגן ראש הממשלה אלי ישי הגיב על הודעת פישר ואמר: "אני מצר על הודעת הנגיד, שהיווה נכנס למדינת ישראל ומושא לקינאה של מדינות העולם".

עוד הוסיף ישי: "מדינת ישראל חבה חוב גדול לנגיד סטנלי פישר, אשר הצליח בתנאים ובזמנים לא פשוטים להצעיד את המדינה קדימה ולהוות מושא לקנאה ע"י רבות ממדינות העולם. כולי תקווה ואמונה שהנגיד ימשיך לתרום מידיעתו ומניסיונו למען מדינת ישראל, וחיזוק כלכלתה אף בעתיד".

>>> יחימוביץ': "עזיבת פישר - סטירה מצלצלת למדיניות נתניהו"

יו"ר התנועה, ציפי לבני הגיבה גם היא: "אני מצרה על פרישת סטנלי פישר. זכינו במקצוען בינלאומי ראשון במעלה, אדם עם נשמה שאכפת לו מישראל ושידע לנווט את המשק בעת סערות מבית ומבחוץ".

חבר הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג אמר: "בשנים האחרונות סטנלי פישר היווה את עמוד התווך המרכזי של כלכלת ישראל ואזרחי המדינה חשו ביטחון ושקט נפשי מתפקודו כנגיד. עם פרישתו תרחף עננה של ספק מעל מדיניותו הכלכלית של בנימין נתניהו ואמון הציבור בה יפחת עוד יותר".

יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי, ומנכ"ל הבנק ציון קינן, הגיבו להודעת הפרישה של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ואמרו: "פישר ניווט בהצלחה מרשימה את בנק ישראל ואת המערכת המוניטרית הישראלית, שמר על יציבות המשק הישראלי בתקופת משבר כלל-עולמי חריף, וזכה להערכה מקצועית גבוהה ביותר, כאשר קיבל את פרס "נגיד השנה" מטעם המגזין "יורומאני", ופעמיים את הציון A (הגבוה ביותר) מטעם המגזין "גלובל פייננס".

"המערכת הבנקאית הישראלית כולה,ואנחנו באופן אישי, ראינו בסטנלי נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו, אך אנו מקווים שהוא ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד בעצה ובהנחייה, ומאחלים לו מקרב לב הצלחה בעתיד".

פרופ' ג'ימי וינבלט, כלכלן בכיר ונשיא המכללה האקדמית ספיר אמר: "נגיד בנק ישראל היוצא סטנלי פישר הביא לייצוב מבורך של הכלכלה בישראל. אני מאוד מקווה שנגיד בנק ישראל החדש יהיה נגיד עם רגישות חברתית שפיתוח ההשכלה הגבוהה ופיתוח הפריפריה יעמדו לנגד עיניו".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים