חקירה פלילית נגד גבי אשכנזי בפרשת הרפז

הפרשה שמסרבת להסתיים: היועץ המשפטי הורה לפתוח בחקירה פלילית כנגד הרמטכ"ל לשעבר. החקירה תתמקד בעבירות הקשורות להתנהגות בלתי הולמת וייתכן ותתפתח מעבר לכך. אשכנזי בתגובה: "לפתוח בחקירה גם נגד ברק"

אריק בנדר | 29/1/2013 20:15 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
 
גבי אשכנזי
גבי אשכנזי צילום: ראובן קסטרו

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, החליט לחדש את החקירה בפרשת מסמך הרפז. בהוראת היועמ"ש, תיפתח חקירה פלילית כנגד הרמטכ״ל לשעבר גבי אשכנזי בחשד להתנהלות שאינה הולמת קצין. החקירה בשלב זה תהיה מצומצמת, ותתמקד בעבירות לפי חוק השיפוט הצבאי.

יו״ר הוועדה לביקורת המדינה, ח״כ אורי אריאל, הגיב על החלטת ויינשטיין: ״אני מעודד מהחלטת היועץ המשפטי לקבל את דרישתי לפתוח בחקירה פלילית כנגד המעורבים בפרשת הרפז. אני בטוח כי המשטרה תעשה עבודתה נאמנה ותבדוק את הדברים החמורים לעומקם ותפעל לנקות את העננה הכבדה מעל צמרת צה״ל״.

>>> דוח הרפז - הדמויות והממצאים המרכזיים

>>> כל השאלות הפתוחות על דוח הרפז

הפרשה החלה כאשר סא"ל במיל' בועז הרפז פיברק מסמך שכונה בתחילה 'מסמך גלנט', והסתמך על היחסים העכורים בין שר הביטחון אהוד ברק לבין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי. הרפז, קצין לשעבר באגף המודיעין של צה"ל, נפגש עם אשכנזי בפברואר 2010, והזהיר אותו כי בלשכת ברק נעשים ניסיונות לפגוע במעמדו.

 

בועז הרפז. הכל התחיל כשפיברק מסמך
בועז הרפז. הכל התחיל כשפיברק מסמך צילום: יהונתן שאול
אשכנזי הפנה את הרפז לעוזרו, אל"מ ארז וינר, ומאז ובמשך כחצי שנה ניהלו הרפז ווינר קשר שוטף.

דוח מבקר המדינה שבחן את הפרשה קבע כי הרפז ווינר פעלו על מנת לאסוף מידע בעל אופי מכפיש על התנהלות שר הביטחון אהוד ברק, סביבתו וראש מטה שר הביטחון יוני קורן. על פי הדו"ח ניהל הרפז קשר ישיר ועקיף עם הרמטכ"ל אשכנזי וקשרים שוטפים עם אל"מ וינר ועם רעיית הרמטכ"ל דאז, רונית אשכנזי.

>>> המבקר: האחראי העיקרי לפרשת הרפז - עוזר הרמטכ"ל ארז וינר

המבקר קבע גם כי רא"ל במיל' גבי אשכנזי היה מודע לפחות לחלק מהמידע שאסף וינר, לרבות המידע המכפיש על ברק ועל לשכתו. בדו"ח צוין כי אשכנזי לא הפסיק את פעילותם של וינר והרפז, וגילה נכונות להמשיך לקבל את המידע. "בכך נתן הרמטכ"ל דאז יד להמשך פעילות זו של אל"מ וינר. הדבר חמור במיוחד נוכח העובדה שהשר ברק הוא הדרג המדיני, שאליו כפוף הרמטכ"ל ישירות", כתב המבקר, אשר הגדיר את ההתנהלות "בלתי ראויה".

תגובת לשכתו של אשכנזי: "רא"ל (מיל.) אשכנזי מסר את כל  הידוע לו בפרשה מספר פעמים, בעדויות במשטרה ובפני מבקר המדינה. מובן כי רא"ל (מיל.) אשכנזי אינו חושש מכל בדיקה נוספת והוא ישוב ויימסור את גרסתו ככל שיידרש. עם זאת, לא מתקבל על הדעת שיש מסמכים רק בצד אחד , הקלטות רק בצד אחד וחקירות רק בצד אחד. נוכח הפתיחה בחקירה נוספת, ראל (מיל) אשכנזי דורש כי תתקיים חקירה גם ביחס לממצאים החמורים בדו"ח מבקר המדינה ביחס לשר הביטחון ולשכתו, לרבות שימוש פסול בסמכויות למטרות זרות תוך פגיעה בצהל וכן הרס הקלטות מלשכת שר הביטחון".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים