קריסתו האידיאולוגית של הימין

בגין עשה קריירה ממיחזור שטחי של תורת ז'בוטינסקי. מאז תקופתו המשיך הימין למחזר את משנת ז'בוטינסקי ואת סיסמאותיו הממוחזרות של בגין

ארז תדמור | 30/1/2013 12:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
הימין הישראלי חטף בבחירות סטירה מצלצלת, אולם לפי כל הסימנים נראה שאין בכוונתו להתבונן ביושר בעובדות ולהפנים מדוע ולמה.

קמפיין הליכוד ביתנו היה מביך בעליבותו. סביר להניח כי אם הליכוד לא היה מנהל קמפיין כלל, הוא היה חוסך עשרות מיליוני שקלים, וגם מקבל 4-2 מנדטים יותר מכפי שקיבל בשל הקמפיין נגד הבית היהודי; קמפיין שהעביר קולות של דתיים מהליכוד לבנט, וקולות של אנשי ימין מתונים מבנט ללפיד.

אלא שזו רק קוסמטיקה חלולה שמסבירה נסיבות טפלות ולא מציגה את הסיבות המהותיות לקריסת הליכוד ביתנו ולכיווץ הדרמטי של גוש הימין. הסיבה האמיתית, שנראה שבליכוד מסרבים להבחין בה, היא הקריסה האידיאולוגית והניוון האינטלקטואלי של הימין על כל אגפיו - החילוני והדתי, הרוויזיוניסטי והקוקיסטי. אנשי הימין עלולים לטעות ולתלות את הסיבה לתוצאות בקמפיין כושל ובנסיבות זמניות. אולם אם יעשו זאת, הם יגלו שהבחירות האחרונות היו רק נורית אזהרה, ואת קריאת ההשכמה הם יקבלו בבחירות הבאות כשיגלו שגם קמפיין טוב ופרזנטורים חדשים לא יעצרו את מגמת ההתרסקות.

הימין הרוויזיוניסטי חי כבר 80 שנים על אדי הדלק של ז'בוטינסקי. מנחם בגין הגדול לא היה מעולם מנהיג אינטלקטואלי. בגין היה מנהיג כריזמטי ופופולרי שעשה קריירה ממיחזור שטחי של תורת ז'בוטינסקי. מאז תקופתו חלפו 30 שנים נוספות שבהן המשיך הימין למחזר את משנת ז'בוטינסקי ואת סיסמאותיו הממוחזרות של בגין. הציונות הדתית מצדה חיה כבר עשורים שלמים על מיחזור תורותיהם של הרב קוק האב והרב קוק הבן, אולם גם שם ישנו ניוון אידיאולוגי שרק מעטים מצליחים לזהות בשל הצמיחה הדמוגרפית והצלחת הבית היהודי בבחירות. אלא שההצלחה של נפתלי בנט התבססה על קמפיין טרנדי מוצלח ולא על מהות אידיאולוגית שמציגה משנה סדורה, כזו שיכולה להיות רלוונטית לכלל הציבור הישראלי.

בנימין נתניהו, שלפני כמעט 20 שנים פרסם את הספר "מקום תחת השמש", היה האישיות היחידה בימין שניתן לומר עליה שניסתה להציג משנה אידיאולוגית סדורה. אלא שמאז עוסק נתניהו בפוליטיקה יומיומית תוך שהוא מבסס את מעמדו הציבורי על סיסמאות שטחיות ויצירת תחושה (מוצדקת בפני עצמה) שיכולותיו כמדינאי טובות מאלו של מתחריו. לעתים זה מספיק לו על מנת לגרד ניצחונות דחוקים (בחירות 96', 2009, 2013), לעתים זה מוביל אותו לקריסה (בחירות 99', 2006). כך או אחרת, נתניהו ויתר על מעמדו ותפקידו כמנהיג אינטלקטואלי ואידיאולוגי והותיר ואקום שאיש בינתיים לא מנסה למלא.המצב בשמאל, אגב, לא מזהיר יותר. גם שם לא ניתן לזהות דמויות אידיאולוגיות ואינטלקטואליות בולטות. זו, בין היתר, הסיבה לתחלופה הלא הגיונית של ראשי מפלגת העבודה.

הקריסה האידיאולוגית הכפולה הזו היא הסיבה האמיתית להצלחה הדרמטית של יאיר לפיד. לפיד גרף קולות מהימין, מהמרכז ומהשמאל בעיקר בשל העובדה שהוא ריק מאידיאולוגיה ומציג פופוליזם שפונה לצרכיו האותנטיים של המעמד הבינוני. לפיד שגשג משום שפעל באקלים פוליטי שמתאים לו כמו כפפה ליד. אקלים פוליטי רדוד, פופוליסטי וחסר דיון ענייני בכל נושא שהוא: מדיני, ביטחוני או כלכלי. אקלים פוליטי שייצרו עבורו מנהיגי ונבחרי הימין והשמאל.

בפוליטיקה המאופיינת במנהיגים אידיאולוגיים כמו ז'בוטינסקי וכצנלסון, בגין ובן-גוריון, שמיר ורבין, פרס ונתניהו המקורי (של בחירות 96'), לא היה ללפיד שום סיכוי. אמירתו בתוכנית "עובדה" שלפיה הוא רואה עצמו מתמודד על ראשות הממשלה בעוד ארבע שנים נראית בינתיים מגוחכת, אלא שללפיד יש פוטנציאל להתפתח ויכולת לימוד גבוהה. אם הימין לא יתעשת ויציג בפני הציבור משנה רעיונית סדורה, צפויים אנשי הליכוד לגלות שאם מערכת הבחירות היא רק תחרות בין פרזנטורים וסיסמאות, אין שום סיבה שהציבור לא יבחר בפרזנטור החדש, הזוהר והפוטוגני יותר.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

ארז תדמור

צילום: עצמי

ראש דסק באתר nrg מעריב

לכל הטורים של ארז תדמור

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים