אורית סטרוק בראיון ראשון: "התקופה הרעה מאחוריי"

שבוע וחצי אחרי הבחירות, הח"כ הטרייה אורית סטרוק כבר לא שותקת, ובטח שלא מתחבאת. בריאיון מיוחד למגזין 'נשים' היא יורה לכל הכיוונים: "בליכוד צריכים לעשות חשבון נפש", היא אומרת. "גורמי תקשורת משתלחים בי סתם. עשו דמוניזציה של 'אורית סטרוק', ואז אמרו שמחביאים אותה כי היא דמונית". תשכחו מדף המסרים, סטרוק פה כדי לסגור חשבונות

הודיה כריש-חזוני | 31/1/2013 14:31 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אורית סטרוק נפגעה. האישה שמזוהה יותר מכול עם היכולת להמשיך לדהור קדימה, גם כשמסביב משמיצים ומכפישים, מצאה את עצמה במהלך קמפיין הבחירות האחרון במצב שבו מפלגת השלטון התמקדה בהשחרת דמותה והיא לא הייתה יכולה להגיב. "בהתחלה הופתעתי מההכפשות וההשמצות, כי לא ציפיתי לזה", אומרת לראשונה הח"כ הטרייה אורית סטרוק, כשבוע לאחר היבחרה לכנסת ובמסגרת ריאיון מיוחד וגלוי לב למגזין 'נשים' שייצא ביום שישי. "זו התנהגות פסולה בעיניי הן מהבחינה המוסרית והן מהבחינה החברית. נראה לי שאם במפלגה שלי מישהו היה מדבר כך על חברים שלי ממפלגות אחרות, הייתי מתקוממת ומתנגדת".
אורית סטרוק
אורית סטרוק מרים צחי


מי לדעתך עמד מאחורי הקמפיין נגדך?
"אני לא יודעת לשים את האצבע, אבל גם מצד האחרים הייתה הסכמה שבשתיקה, והדבר הזה נבצר מבינתי. אנשים שרק חודשיים-שלושה קודם תמכו בהתלהבות בוועדות הכנסת השונות בפעילות שלי, אנשים שישבו אצלי לא פעם בבית, אני לא מבינה איך הם עשו דבר כזה. הם הרי יודעים שמדובר בשקרים, אז למה הם לא מחו? לא מובן לי".

למה לא ענית בחזרה?
"נפתלי בנט פנה דרך כלי התקשורת לנתניהו במהלך הקמפיין וביקש ש'לא יירה בתוך הנגמ"ש'. הוא התכוון שלא יפגע בגוש הימין. במקרה שלי הפגיעה הייתה אפילו יותר חמורה, כי האנשים שדיברו נגדי הם כמו חברים לנשק, שותפים פעילים וותיקים שלי לעשייה. מהעבודה המשותפת גם אני יודעת עליהם דבר או שניים שהייתי יכולה לעשות ממנו קמפיין מכוער. אבל לא הייתי מעלה בדעתי לחשוף את זה או ללעוג להם".
תג מחיר אמיתי

סטרוק, מקום עשירי ברשימת 'הבית היהודי' ולכן חברה מן המניין בכנסת הקרובה, היא אם ל-11 ילדים וסבתא ל-12, המתגוררת עם משפחתה בחברון. היא נולדה למשפחת עורכי דין ירושלמית מסורתית ולמדה בתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. בכיתה י"א חזרה בתשובה והפכה לבת בית אצל הרב חיים ורעייתו שרה דרוקמן, שגם שידכו לה את תלמיד ישיבת אור עציון, הרב אברהם סטרוק.

סטרוק מוכרת כאחת הדוברות הבולטות של היישוב היהודי בחברון, וכמי שהקימה ועומדת בראשו של ארגון זכויות האדם ביש"ע, במסגרתו ניהלה מאבק מתמשך נגד אלימות שוטרים.
בתשדיר התעמולה של הליכוד, ששודר שוב ושוב ונועד לכאורה לחשוף את פניה האמיתיות של מפלגת הבית היהודי, צוטטה מפיה של סטרוק הדרישה "לגבות תג מחיר גבוה, מראשון המפקדים ועד אחרון השוטרים". בליכוד ניסו להציג אותה לקיצונית ואנטי-דמוקרטית, אך סטרוק מסבירה שהמשפט הזה נאמר לאחר אירועי עמונה, וכוון למישור המשפטי בלבד. "הדברים נאמרו הרבה לפני שהמושג 'תג מחיר', הפך לשם קוד לוונדליזם במעטה אידיאולוגי", היא חוזרת ואומרת.

מחית בפני מישהו מהליכודניקים באופן אישי?
"לא, לא אמרתי להם שום דבר, כי לא התייחסתי לדברים כאל עלבון אישי. לא הכאיבו לי ההשמצות כלפיי, אבל הפריעה היריקה בפרצופו של הציבור כולו. הרי זה לא שאמרו בקמפיין שלהם שיש לי אף ארוך או שאני מכוערת. דיברו על הפעילות הציבורית שלי, וזו עשייה שהציבור שלנו מאוד מוקיר. הציבור שלנו יצא מאירועי עמונה, לפני שבע שנים, כמו שיוצאים מפוגרום. חבול פיזית ונפשית. כשהשתמשתי בביטוי 'תג מחיר' התכוונתי לפעילות משפטית. בכל מקום בארץ אליו הגעתי במהלך הקמפיין, פגשתי בני נוער והורים של בני נוער שהודו לי על הפעילות הזו".

תוצאות הבחירות מעידות כי יש תיקו בין הגושים. היכן לדעתך הליכוד טעה?
"המהלך של הליכוד פגע אלקטורלית בגוש הימין. הרי הקמפיין שעשו נגדנו לא העביר לליכוד אפילו קול אחד. הוא רק הבהיל כמה מהמצביעים, שעברו ללפיד. הליכוד במו ידיו הוריד את מספר המנדטים בימין, והם צריכים לעשות על כך חשבון נפש".
לדבריה, ההשתלחות במהלך הקמפיין ברב דב ליאור, כאבה לה במיוחד. "שולי מועלם תיארה לי כי במוצאי שבת חיי-שרה עמוסת המבקרים בחברון, היא הגיעה אל הרב ליאור לבקש ברכה לריצה שלה אל הכנסת ונאלצה להמתין בתור, כי לפניה חיכו שם שר מהליכוד וחבר כנסת מהליכוד. אז איך הם אחר כך ביזו כך את הרב?"


חשוב לה להדגיש, כי גם תוך כדי הקמפיין נתקלה בפנים שונות של היחס הזה מאת אנשי הליכוד. "פגשתי פעם אחר פעם בפאנלים שונים את החברים מהליכוד, וכל פעם, לפני ואחרי הפאנל, שוחחנו בידידות ומסרנו דרישות שלום לבני המשפחה. רק תוך כדי הפאנל, חלקם דיברו פתאום כמו בתשדירים המכפישים.
"בכל מקרה, מבחינתי, כל התקופה הרעה הזאת מאחוריי. אני מקווה לחידוש יחסי העבודה עם החברים מהליכוד ואני מאמינה שבסופו של דבר נמשיך לעבוד יחד כתף אל כתף, בכנסת הבאה".

אני לא כהניסטית

ההתקפות כלפיה התנהלו במישור הפוליטי והתקשורתי. לא מוגזם לומר, כי מהתקשורת סטרוק כבר די רגילה לחטוף קיתונות של בוז, בתוקף תפקידה רב השנים כמייצגת של היישוב היהודי בחברון. ובכל זאת, כמה מהמשפטים שנכתבו או נאמרו עליה בשבועות האחרונים, הצליחו בהחלט להוציא אותה משלוותה. "חמורה בעיניי ההשתלחות של גורמי תקשורת כמו נחום ברנע שכתב עליי שאני פורעת חוק, והוא גם הולך לחטוף על זה תביעה. או שמראיינת אחת אמרה, כאילו קיללתי חיילים, מה שלא היה ולא נברא. זה חמור, כי דיבורים כאלו של אנשי תקשורת בפירוש פוגעים במפלגה שלי וגם בי.

"עוד לפני הכניסה לכנסת, הם מסמנים אותי בצורה לא נכונה כאשה כוחנית, שעוברת על החוק, וזה עלול חלילה לפגוע ביכולות שלי לפעול בכנסת. מי שיפגוש אותי שם, עלול להתייחס אליי בהתבסס על אותן דעות קדומות שהן לגמרי מנותקות מהמציאות. לכן היה לי חשוב שאנשי תקשורת שדיברו בגנותי, יתנצלו", היא אומרת. "שיהיה ברור, אני לא כהניסטית. אם הייתי כהניסטית, הייתי רצה ב'עוצמה לישראל', ואני לא".

גם מיכאל בן-ארי מ'עוצמה לישראל', תקף אותך בפאנלים שונים. דרש לדעת אם את מזדהה עם ההסתייגות של בנט מסירוב פקודה.
"זכותו במסגרת פאנל פוליטי לנסות לחדד עמדות, זה לגיטימי לגמרי. הייתי מאוד שמחה אם 'עוצמה לישראל' היו נכנסים לכנסת, ובעיקר הייתי שמחה אם אריה אלדד היה נכנס, כי עבדנו יחד ואני מאוד מעריכה את מעשיו ואישיותו. מצד שני, הריצה שלהם הייתה מאוד לא ריאלית, וכואב הלב על כל הקולות שהלכו לפח. חבל שאנשים מצביעים מהבטן ולא מהראש. היו יכולים להיות עוד שני מנדטים לגוש הימין".

בלעדיהם, את היום המגן הכי חזק של ארץ ישראל בכנסת?
"אני לא מסתכלת על זה ככה. בכל מקרה באתי לכנסת במידה רבה כדי לפעול למען ארץ ישראל. אני רואה לעצמי חובה קדושה לפעול למען ארץ ישראל בכל היכולות הפרלמנטריות שתהיינה ברשותי. אני גם מוצאת ברשימה שלנו שותפים נאמנים לעניין הזה.
"צבעו אותי בתקשורת בצבעים אולטרה ימניים, אבל זה לא אומר שאני לבד בנושא המסירות לארץ ישראל. במשך החודשים של הקמפיין יצא לנו, לחברי הסיעה, להכיר מקרוב ולברר יחד כל מיני נושאים, ואני מתרשמת שבנושא של אהבת הארץ והמחויבות אליה, יש לי שם שותפים. יכול להיות שיהיו ניואנסים, אבל בגדול כולם באותו מקום".

דב חנין זרח

מה את אומרת עכשיו, אחרי הבחירות, על כך שבבית היהודי ניסו להסתיר אותך במהלך הקמפיין?
"אני אומרת שבאופן כללי, כל המפלגות שרצו במערכת הבחירות הזו העדיפו לחשוף יותר את ראשי הרשימה, ופחות את אלו שבאים אחריהם".

היא מתארת כי ביום רביעי שעבר, יום למחרת הבחירות, השתתפה במפגש נשים שנבחרו לכנסת. "ונוכחתי לדעת שלא שמעתי אף אחת מהנוכחות שם במהלך כל הקמפיין. ברשימה של יאיר לפיד למשל, יש שמונה נשים. חוץ מעליזה לביא, שפעם אחת שמעתי ברדיו, אני לא זוכרת שמישהי דיברה או התראיינה. היו שם אפילו נשים מהרשימה של שלי יחימוביץ', שאף אחד לא שמע. זה אפיין את כל מערכת הבחירות, רק שאצלי עשו קמפיין מזה שאני לא מדברת. והאמת, שדווקא כן דיברתי. התראיינתי בקול ישראל, בגלי צה"ל, בגלי ישראל. במפגש הנשים הזה הייתי היחידה שכולם זיהו, את האחרות אף אחד לא מכיר. עשו דמוניזציה של 'אורית סטרוק', ואז אמרו שמחביאים אותה כי היא דמונית".

בכנסת הקרובה, בכל מקרה, סטרוק מתכוונת, לדבריה, להרחיב מעט את מנעד הנושאים שבהם היא עוסקת. ראשית, בכל הנוגע לאלימות משטרה, היא מתכוונת לשתף פעולה עם חברים מהשמאל הפוליטי. "מזמן פתחתי את זה מעבר לנושא המתנחלי", היא מסבירה. "הנושא של חיוב שוטרים בענידת תגים נוגע וחשוב לכל המפגינים באשר הם. לשמחתי במאבק הזה ניצחנו.

"כבר בפעילות הקודמת שלי, החוץ-פרלמנטרית, שיתפתי פעולה בנושא זכויות אדם עם ארגוני שמאל וחברי כנסת מהשמאל. בפאנל הראשון שבו השתתפתי במהלך הקמפיין לכנסת, השתתף גם דב חנין. לפני הפאנל נפגשנו בחצר בית הספר, והוא ממש זרח מאושר. אמר לי: 'את לא יודעת כמה אני שמח שתהיי בכנסת. אני כמובן מתנגד לדעות המדיניות שלך, אבל מעריך את היכולת ואת היושרה'. אני אשמח לעבוד בנושא זכויות האדם איתו, וגם עם חברי הכנסת ניצן הורוביץ ושלי יחימוביץ'. עם כולם עשיתי כבר דברים במהלך השנים. אחרי הכול, זכויות אדם זה עניין אוניברסלי. אני אומנם טיפלתי יותר במתנחלים, אבל זה רק מכיוון שאף אחד אחר לא טיפל בזכויות האדם שלהם. מעבר לזה, אני מתכוונת לעסוק בכנסת גם בנושאים של חינוך, של חברה, ובכלל של חיזוק נושא החלשים בחברה מכל היבטיו ".

קמפיין זה עומס

מי שלמרות כל ניסיונה, לא הצליחה לסייע לו משפטית כפי שהייתה רוצה, הוא בנה הבכור צביקי, המרצה בימים אלו 30 חודשי מאסר לאחר שהורשע בתקיפת נער פלשתיני. "אנחנו יודעים שזו הייתה עלילה, בטוחים שהשופט טעה בפסיקה, והטעות שלו ממש לא מחייבת אותנו לצעוד בעקבותיו. אנחנו בטוחים בחפותו של צביקי, ומה שנשאר לנו הוא לחזק אותו ואת אשתו הגיבורה שמתמודדת עם מציאות מאוד לא קלה. גם מנהלת משק באזור לא קל, כשהערבים ממשיכים פעם אחר פעם להתנכל לחלקות שלו, לעלות עליהן, לחבל ולשרוף; גם לגדל את הילדים שלה לבד, וגם כל הנסיעות לביקורים בכלא. זה ממש לא קל ואני מאוד מאוד מעריכה אותה. ברור שהמאסר של צביקי משפיע על כל המשפחה, זה כאב גדול לכולנו, אבל אנחנו בעזרת ה' נעמוד בזה. צביקי מאוד מעודד אותנו. הוא בחר להקדיש את הזמן בכלא ללימוד תורה, והוא לומד בהתלהבות גדולה, בחריצות, לומד ומלמד אחרים ולוקח את זה הכי חיובי שאפשר".

העובדה כי היא ככל הנראה קובעת שיא בהיותה חברת הכנסת שמגדלת יותר ילדים מכל אישה-חברת כנסת אי פעם, לא נראית לה כאתגר מורכב מדי. "סדר היום שלי תמיד עמוס. בניגוד לחבריי לסיעה, לא הרגשתי שבקמפיין אני עובדת יותר קשה מכרגיל", היא מחייכת. "כבר למדתי למצוא לעצמי פינות להיות בהן בבית. במהלך הפעילות הציבורית שלי, היו לי תקופות יותר עמוסות אפילו מהקמפיין, כמו אחרי עמונה למשל. מה שכן, במהלך הקמפיין הייתה לי חוויה משמחת ויפה לעבוד עם המועמדים שלנו, הייתה התרוממות רוח גדולה תוך כדי העבודה וקיבלנו משוב חיובי ומעודד מהציבור לאורך התקופה, וגם בקלפי".

הסקרים היו יותר מבטיחים.
"נכון, אבל זה עדיין מכובד וראוי. בהתחלה חשבנו שנגיע רק לחצי מכך".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים