הכנות לנפילת אסד

ככל שהמדינה הסורית תקרוס לתוך עצמה ההתלבטויות הבינלאומיות יתרחבו. שוב ושוב ייאלצו מקבלי ההחלטות בוושינגטון, אנקרה וירושלים להכריע באשר לדרך הטיפול בפצצה המתקתקת האזורית

נדב איל | 31/1/2013 11:02 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
להתפרקותה של סוריה פנים רבות. אחת מהן היא תעלת מים בפרברי חלב, שכאשר מפלסה יורד, נחשפות בה הגופות הכפותות. או הקרב המתחולל סביב נמל התעופה של דמשק. ובמקרה של ההתקפה שלשום בלילה - לפי מקורות זרים - החשש שנשק סורי יתחיל את זליגתו לחיזבאללה או אפילו ליעדים גרועים יותר.
הטבח בחלב
הטבח בחלב צילום: אי-פי-אי

הקהילה הבינלאומית נזהרה מאוד עד כה ממעורבות בחתימה גבוהה במלחמת האזרחים הסורית. יועצים צבאיים, מימון הכשרה למורדים, אספקת נשק - כן. פעולות צבאיות ישירות, גם בהיחבא - לא. כאמור, לפי דיווחים זרים, את השורה שברה אתמול ישראל. אפשר להבין מדוע; בניגוד לאמריקאים או האירופאים, לנו יש גבול עם סוריה ולבנון. ההשלכות עלינו מיידיות.

כל הסימנים מעידים שזו לא תחילתה של הסלמה. המדינות והארגונים המעורבים יעדיפו הכלה והבלגה בשלב זה. אבל הנקודה כאן עקרונית יותר: ככל שהמדינה הסורית תקרוס לתוך עצמה, הנזק הנלווה החיצוני יגדל. ההתלבטויות הבינלאומיות יתרחבו. שוב ושוב ייאלצו מקבלי ההחלטות בוושינגטון, אנקרה וירושלים להכריע באשר לדרך הטיפול בפצצה המתקתקת האזורית.

המצב נפיץ במיוחד משום שחיזבאללה מוצא את עצמו מושקע עמוק בתוך המצב הסורי. לפי חלק מהדיווחים, חיזבאללה מצוי בשיתוף פעולה עם כוחות של משמרות המהפכה בפעילות בתוככי סוריה בפיקודו של קאסם סולימאני, מפקד כוח אל קודס האיראני. יש מחלוקת חריפה על מספרי הלוחמים, אבל הם נעים בין 1,000 ל-5,000 לבנונים שיעים שנמצאים בסוריה, ועוסקים לכאורה בלוחמה בשטח בנוי.

מהות הדברים היא שנפילת משטר אסד מהווה אתגר קיומי לחיזבאללה, ולכן מתמרצת אותו לפעול בדרך מסוכנת כדי להאריך את חיי הרודן הסורי. סביר להניח שההערכות המפוכחות של האיראנים והלבנונים הן שגורלו של אסד נחרץ, אך הם שואפים לרכך ולדחות את עוצמת המכה כדי להגיע למצב החדש מוכנים יותר. חלק מהכנות הללו הן העברה של נשק, טכנולוגיה ונכסים אחרים אל מחוץ לסוריה - תהליך שהמערב ינסה למנוע בכל מחיר.


הנשק הכימי הוא האלמנט הסנסציוני בסיפור הזה, אבל ממש לא הדאגה המרכזית. כלי נשק שוברי שוויון, דוגמת נ"מ מתוחכם, מטריד לא פחות את ישראל. בנוסף, הנשק הכימי הסורי מצוי תחת מעקב יוצא דופן של קהילית המודיעין האמריקאית. כל תזוזה שלו תנוטר על ידי האמריקאים ולא מן הנמנע שבמקרה כזה, הם ו/או נאט"ו יפעלו - וישראל תוכל לצפות מהיציע. ניסיון מרכזי ודיסקרטי כעת במערב הוא להגיע לסיכומים הדוקים עם כוחות המורדים כדי להוציא במהירות את הנשק הכימי ברגע שאלה ישתלטו על מאגריו. אפשר להניח שיש כוחות אמריקאים להתערבות מהירה שכל תכליתם להוציא במהירות ובבטחה את הנשק הכימי מסוריה. הטבח בסוריה, כמובן, מתחולל באין מפריע וברצחנות מתמדת גם בלי שימוש בגז.הכותב הוא עורך חדשות החוץ בערוץ 10

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

נדב איל

צילום: אלי דסה

עורך חדשות החוץ של ערוץ 10. לשעבר כתב באירופה. כתב שטחים וכתב מדיני ופוליטי

לכל הטורים של נדב איל

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים