בעקבות התקיפה: צה"ל נערך לירי בגבול הצפון

בשל הפרסומים על הפצצת חיל האוויר בסוריה חוששים במערכת הביטחון מתגובה חריפה של החיזבאללה בארץ ונגד מטרות ישראליות בחו"ל. היעד: הוצאת פיגוע דומה לזה שהתרחש בבורגס. סוללת כיפת ברזל שלישית הוצבה באזור עמק יזרעאל

עמיר רפפורט, אחיקם משה דוד, אסף גבור ועדי חשמונאי | 1/2/2013 8:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
יומיים לאחר תקיפת חיל האוויר בסוריה, על פי מקורות זרים, איימה איראן כי לתקיפה יהיו "השלכות חמורות על תל אביב", על רקע האיומים נערך צה"ל לסוף שבוע מתוח: עדיין לא ברור מה תהיה התגובה על התקיפה המיוחסת לחיל האוויר, אם בכלל תהיה תגובה. סוכנויות הידיעות ברחבי העולם המשיכו אתמול במאמצים ללקט פרטים על היעד (או מספר יעדים) שהותקפו בלילה שבין שלישי לרביעי. דובר הצבא הסורי הודה שלשום כי מטוסי חיל האוויר הישראלי התקיפו מתקן צבאי בשטח המדינה. לדבריו, המתקן שהותקף הוא המרכז הצבאי למחקר ופיתוח אמצעי לחימה במרחב דמשק.

צה
צה"ל נערך לסוף שבוע לא שקט. גבול לבנון צילום: איי-אף-פי
אתמול התברר כי המתקן הוא חלק ממתחם צבאי הכולל בתי ספר, מחסני חירום, שטחי אימונים לכוחות מיוחדים, מרכז אמצעי תקשורת של חברה סוריתקוריאנית ובית הספר הטכנולוגי הגבוה השייך לסוכנות הסורית למחקרים מדעיים האמונה על פיתוח הנשק הבלתי קונבנציונאלי ובראשו ארסנל הנשק הכימי והביולוגי. הקומפלקס הצבאי השוכן בצמוד לשכונת ג'מראיה, מוגן באמצעות סוללות נגד מטוסים מתוצרת רוסיה.

לפי דיווח של איש החדשות רונן סולומון, הסוכנות הסורית למחקרים מדעיים (SSRC), היא למעשה שם תמים לגוף העל העוסק במחקרים צבאיים סודיים ביותר. הסוכנות נוסדה בשנת 1971 ופעלה בשמות שונים מול גופי מחקר וגורמים עסקיים במערב, עד שזוהתה על ידי המודיעין האמריקאי והמודיעין הצרפתי על סניפיה השונים בעיר דמשק ובעיר התעשייתית חלב. בראש SSRC עומד בעשר השנים האחרונות ד"ר אמר ארמנאזי, מהנדס מחשבים בהשכלתו.

הנשיא אסד פגש לראשונה את ארמנאזי כשעמד בראש החברה הסורית למחשבים. על פי פרסומים זרים, בעולם לא הוציאו מכלל אפשרות כי במקביל לתקיפת המתקן הותקפו גם אמצעי לחימה שאוחסנו בו, והיו אמורים לעבור בתקופה הקרובה מסוריה לידי החיזבאללה בלבנון. כפי שפורסם בימים האחרונים, החשש הגדול ביותר בישראל היה מפני העברה של טילי נ"מ מסוג SA17, טילי חוף ים מסוג "יאחונט", טילי סקאד D מדויקים ונשק כימי. המורדים בסוריה הפיצו אתמול סרטון שבו, לטענתם, תועדו המטוסים ברגע התקיפה.

מאז ההתקפה המיוחסת לישראל בתקשורת הזרה נערכו על ידי הקבינט המדיניביטחוני מספר התייעצויות, בהרכבים שונים. אמש בוצעה הערכת מצב בקריה בהשתתפות ראש הממשלה וראשי מערכת הביטחון. גם בצמרת צה"ל נרשמה דריכות רבה על רקע התקיפה המיוחסת לישראל.

אתמול עדיין נראו בצפון סוללות "כיפת ברזל" שנפרסו לקראת סוף השבוע שעבר-אחת באזור חיפה, והאחרת על יד צפת. כיפה נוספת נפרסה אתמול לפנות בוקר באזור עמק יזרעאל. על פי אחד התרחישים, בתגובה על התקיפה בסוריה יבוצע ירי רקטות לעבר ישראל - אולי על ידי ארגון בעל "שם כיסוי" שיפעל מטעם סוריה או חיזבאללה, מבלי לקחת אחריות על הירי.

אפשרויות נוספות שהועלו אתמול היו שיבוצע ניסיון לתגובה באמצעות ביצוע פיגועים ברחבי העולם נגד יעדים ישראליים או יהודיים, כדוגמת הפיגוע בבורגוס בקיץ האחרון, שבוצע, ככל הידוע, על ידי ארגון חיזבאללה.

למרות המתיחות הרבה לא ניתנו הנחיות שהפרו את השגרה לתושבים בצפון הארץ או למטיילים שצפויים להגיע לאזור לקראת סוף השבוע. אבל אף שלא ניתנו הנחיות מפורשות, בעיריית קריית שמונה מספרים כי מאות תושבים מבוהלים פנו אתמול למוקד העירוני. "אנחנו כל הזמן עם האצבע על הדופק. ממשיכים לעבוד בקצב רצחני כדי להכשיר את כל מקלטים לשעת חרום", סיפר אתמול ראש העיר נסים מלכה אתמול כינס גם ראש עיריית צפת, אילן שוחט, את עובדי העירייה והנחה אותם לסרוק את המקלטים ולוודא שכולם מתוחזקים היטב למקרה חירום. למרות המתיחות המורגשת היטב ביישובי הצפון, לא נרשמו ביטולים בהזמנות החדרים בצימרים, בחדרי האירוח ובבתי המלון בגליל העליון וברמת הגולן.
המשלוח הקודם

העיתון אלוטאן הסעודי ציטט אתמול מקורות בכירים באופוזיציה הסורית שאומרים כי "המשטר הסורי העביר לחיזבאללה כמויות של נשק כימי". על פי המקורות, "משלוחים של נשק הועברו ללבנון ומי שפיקח על המשלוחים היו קצינים בכירים שמקורבים לנשיא בשאר אל אסד".

המקורות ציינו כי "העברת הנשק הסורי לידי חיזבאללה בוצעה כבר בשנה שעברה, כאשר משלוח נשק גדול הועבר במשך 40 ימים - מה-17 בפברואר 2012 ועד אמצע מרס". המקורות הוסיפו כי על פי המידע שיש ברשותם, ומעקב שעשתה האופוזיציה, הועברו לידי חיזבאללה שני טונות של גז חרדל בנוסף לטילים ארוכי טווח המגיעים ל-300 קילומטרים ויכולים לשאת ראשי נשק כימי.


סיקור נרחב על התקיפה בסוריה במוספשבת

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים