בחירות

"יש עתיד" דורשת את מינהל מקרקעי ישראל

למרות ההבטחה לכחלון, מפלגתו של לפיד, שרוצה גם את משרד השיכון, מתנגדת לתוכניתו של נתניהו להעביר את המינהל למשרד רה"מ

זאב קם ואריק בנדר | 1/2/2013 8:44 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
השבוע פורסם כי במסגרת המגעים הקואליציוניים הביעו במפלגת יש עתיד את רצונם לקבל לידיהם את תיק ההשיכון בממשלה הבאה. עכשיו מתברר כי הדרישה שהציבה המפלגה היא הרבה מעבר לקבלת המשרד עצמו. לדברי בכירים בליכוד, הדרישה מצד מפלגתו של יאיר לפיד מדברת גם על השארת מינהל מקרקעי ישראל בתוך משרד השיכון, כפי שהיה עד היום.

נתניהו וכחלון במסיבת העיתונאים לפני כשבועיים
נתניהו וכחלון במסיבת העיתונאים לפני כשבועיים צילום: יוסי זמיר
בכך הבהירו במפלגה החדשה כי הם מתנגדים לכוונתו של בנימין נתניהו להעביר את מינהל מקרקעי ישראל ממשרד השיכון למשרד ראש הממשלה, שמטרתה לחזק את השפעתו של נתניהו בנושא שיווק הקרקעות. כזכור, יומיים לפני הבחירות כינס נתניהו מסיבת עיתונאים עם שר התקשורת משה כחלון, והצהיר כי כחלון ימונה בקדנציה הבאה ליו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל. נתניהו הוסיף אז כי בכוונתו להוציא את המינהל ממשרד השיכון ולהעבירו למשרדו.

בנוסף לכך, על פי הערכות במערכת הפוליטית, מספר השרים בממשלה הבאה צפוי לעמוד על 24-22. אותם גורמים הוסיפו כי במסגרת המגעים הקואליציוניים המתנהלים מול מפלגתו של לפיד הובהר מראש כי לא תהיה התעקשות מצד יש עתיד על 18 שרים, אלא על צמצום משמעותי של מספר השרים לעומת הממשלה היוצאת, שבה ישבו 30 שרים. בנוסף לכך לא צפויים להתמנות שרים ללא תיק בממשלה הבאה, כפי שהבטיח לפיד בקמפיין הבחירות שלו. משמעות הדבר היא כי מתוך מספר השרים הכולל יוקצו 13-12 לליכוד ולישראל ביתנו, לא כולל ראש הממשלה. שמונה או תשעה שרים יגיעו מהליכוד, וכארבעה או חמישה יתמנו מטעם סיעת "ישראל ביתנו".
החרדים ביקשו למנוע מו"מ קואליציוני בשבת

לאחר שנשיא המדינה שמעון פרס השלים אתמול את סבב ההתייעצויות עם נציגי כל הסיעות שנבחרו לכנסת ה-19, הוא אמור לזמן אליו במוצאי שבת את נתניהו ולהטיל עליו את תפקיד הרכבת הממשלה ה-33 של ישראל. זאת אחרי ש-82 חברי כנסת המליצו להטיל את התפקיד על ראש הממשלה הנוכחי. מדובר בסיעות הליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי, ש" "ס, יהדות התורה וקדימה. מנגד, העדיפו סיעות העבודה, התנועה מרצ, חד"ש והמפלגות הערביות שלא להמליץ על איש.

פרס התכוון לזמן אליו את נתניהו כבר היום, אולם ראשי יהדות התורה ביקשו לדחות את ההודעה למוצאי שבת כדי למנוע את התחלת המשא ומתן הקואליציוני במהלך השבת, ופרס נענה לבקשה. מרגע שהנשיא יטיל את התפקיד על נתניהו יעמדו לרשותו 28 ימים להרכבת ממשלה חדשה, אולם הוא יוכל לבקש אורכה נוספת בת 14 ימים.

ראשי ש"ס, אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס, התייצבו בבית הנשיא ומסרו לפרס איגרת ממנהיגם הרוחני, הרב עובדיה יוסף, שבה הוא מבקש את התערבות הנשיא כדי למנוע קרע בעם על רקע תוכנית לפיד לגיוס החרדים לצה"ל. "בוודאי שיש לקיים שיחות בכובד ראש ולמצוא פתרונות הולמים בעבור אלה שאין תורתם אמנותם, אולם חלילה ליצור מלחמת אחים שתקרע ותפלג את העם היהודי בארץ ישראל", כתב הרב לנשיא. יצוין כי גם נציגי יהדות התורה הזהירו מפני קרע ושסע בעם, אם תהיה פגיעה בעולם הישיבות וביקשו אף הם את התערבותו של פרס.יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', הודיעה לנשיא כי לא תתמוך בהטלת תפקיד הרכבת הממשלה על נתניהו, אך הבהירה כי "לא מדובר בפסילה אישית אלא אידאולוגית". יו "ר מרצ, זהבה גלאון, הבטיחה "להיות אופוזיציה לוחמת שתוציא את המיץ לממשלה".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים