דיווח: ישראל רוצה רצועת ביטחון בגבול הסורי

לפי הסאנדיי טיימס, צה"ל הגיש לאחרונה לראש הממשלה נתניהו הצעה לפרוס שתי חטיבות חי"ר וגדוד טנקים בעומק של 16 ק"מ מעבר לגבול. המטרה: להרחיק את הפלגים האיסלאמיסטים תומכי אל-קאעידה שפועלים בשטח. ישראל גם עשויה לתקוף בסיס מודיעין שאיראן הקימה בדרעא, כ-11 קילומטרים מהגבול

עוזי מחניימי | 3/2/2013 7:12 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
ישראל שוקלת ליצור בתוך סוריה רצועת ביטחון ברוחב של כ-16 קילומטרים , כדי להגן על עצמה מפני מורדים פונדמנטליסטים בצידו השני של הגבול. ההצעה, שגובשה על ידי צה"ל והוגשה לראש הממשלה בנימין נתניהו, אמורה לשמור על הגבול בן 75 הקילומטרים לנוכח האיום האיסלמיסטי, באם משטרו של הנשיא בשאר אסד יאבד שליטה על האזור. 

- הטלוויזיה הסורית פרסמה צילומים של מקום התקיפה

אזור החיץ יהיה במתכונת דומה לזו שאפיינה את רצועת הביטחון בלבנון, שרוחבה היה כ-25 קילומטרים, וכוחות צה"ל סיירו בה במשותף עם צבא דרום לבנון, בין השנים 1985 ל-2000.
 
כוחות צה
כוחות צה"ל בגבול הסורי. צילום: ראובן קסטרו

"הצגנו בפני ראש הממשלה תוכנית מקיפה להגנה על גבול ישראל אחרי, או אולי לפני, נפילת משטר אסד", אמר מקור המקורב למתכנני התוכנית הצבאית. "בלב התוכנית ניצבת רצועת ביטחון שתוקם תוך שיתוף פעולה עם כפריים מקומיים. אם סוריה תמשיך להיות לא יציבה, אולי נצטרך להישאר שם שנים".

בחודשים האחרונים דווח כי קבוצות של ג'יהאדיסטים, כמו "חזית נוסרה" שאותה וושינגטון רואה כארגון טרור הקשור לאל-קאעידה, חדרו למספר כפרים באזור הגבול. שניים מהכפרים, ברייקה וביר אג'אם, נמצאים במרחק של פחות משלושה קילומטרים מהגבול עם ישראל.

נתניהו, אשר ביקר במוצבים ישראלים המשקיפים אל כפרי המורדים בחודש שעבר, צפה בפועלים מקימים לאורך הגבול חומת ברזל בגובה כשישה מטרים, במקום הגדר הרעועה.

"הגדר הישנה הייתה בסדר במשך יותר מ-40 שנים", אמר המקור הצבאי. "אז ידענו שיש אדם חזק בדמשק. אבל זה כבר לא המצב. החומה החדשה תעזור כשהיא תהיה מוכנה, אבל בלי אזור חיץ, ירי טילים ומרגמות על ישראל עלול להפוך לעניין שבשגרה".

לפי התוכנית, שתי חטיבות חי"ר ישראליות וגדוד טנקים יוצבו במוצבים בשטח סוריה. הגבול הנוכחי, אשר אינו מוכר על ידי הקהילה הבינלאומית, שורטט מחדש אחרי מלחמת יום כיפור, ב-1973. לפי מקורות ביטחוניים, המודיעין הישראלי מקדיש כיום את כל האמצעים האפשריים לסוריה, בעוד הלחץ על משטר אסד גובר ומתחזק החשש כי השכנה מצפון תצלול לתוך אנרכיה.המקורות הזהירו כי תקיפות ישראליות כמו אלה שעליהן דווח בשבוע שעבר - כולל אחת על שיירה שכנראה נשאה טילי נ"מ מסוג SA-17 מתוצרת רוסיה ליד ג'מאריה, צפונית מזרחית לדמשק - לא יהיו האחרונות. הספקולציות בכלי התקשורת בישראל נעו בין השערות על כך שבשיירה היה נשק כימי, לטענה כי היא הייתה תחת פיקוד משמרות המהפכה האיראניים וכי מספר חיילים איראניים נהרגו בתקיפה.

"ישראל תגעגע לאסד"

למרות זאת, לטענות האלה אין שום אישוש. חומרת הדאגה בישראל לגבי השיירה ומכון המחקר מודגשת על ידי העובדה שגורמים רשמיים יידעו לא רק את אמריקה, אלא גם את הקרמלין לפני התקיפה.

אלוף אביב כוכבי, ראש אגף המודיעין בצה"ל, ביקר בוושינגטון זמן קצר לפני התקיפה ושוחח עם עמיתיו בפנטגון וב-CIA. באותו זמן, יעקב עמידרור, ראש המטה לביטחון לאומי של נתניהו, ביקר במוסקבה כדי לתדרך גורמים רשמיים רוסים, שנמנים על בני בריתו הקרובים של אסד. המטרה הספציפית לא הוזכרה, אבל הרוסים הוזהרו כי ישראל לא תסבול נפילה של נשק רוסי לידי חיזבאללה.

עד עתה ישראל נזהרה שלא להתערב ישירות בעימות בסוריה, אבל כעת גובר החשש כי איראן מנסה לשמור על השפעתה במדינה במקרה שמשטר אסד ייפול. לסאנדיי טיימס נודע כי מתקן מודיעין איראני מאובטח היטב ליד העיר דרעא, כ-11 קילומטרים מהגבול, נמצא גם הוא ברשימת המטרות העתידיות של ישראל.

ראש הממשלה נתניהו בסיור ברמת הגולן
ראש הממשלה נתניהו בסיור ברמת הגולן  צילום: קובי גדעון, לע''מ
 
"לאיראנים יש עדיין תפקיד מרכזי בסוריה", אמר המקור הצבאי. "יש להם ברית הגנה עם אסד ובשנתיים האחרונות הם ניסו לעזור לו. אבל הם יודעים שגורלו נחרץ ורוצים להשיג כמה שיותר השפעה ארוכת טווח לפני שהוא הולך".

תחנת הניטור האיראנית נמצאת כ-16 קילומטרים ממתקן ישראלי דומה בהר אביטל. "אנחנו יודעים שהם עוקבים אחרי התקשורת הצבאית שלנו, אוספים מודיעין ומנסים לפרוץ למחשבי הצבא שלנו", אמר המקור. "זאת בעיה רצינית עבור כוחותינו".

בצה"ל יש מודעות גוברת לכך שנפילת המשטר הסורי עלולה לשאוב את ישראל למצב שיחייב אותה להתמודד במשך שנים ארוכות עם מצב חדש וסבוך במדינה. "ישראל תתגעגע לאסד", אמר מקור ותיק במודיעין. "האסדים - האב והבן - היו אנשים מרושעים. אבל איתם לפחות ידענו שהבטחה היא הבטחה, וכל הסכם היה איתן כמו סלעי החרמון".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''צבא וביטחון''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים