משרד החוץ לצעירים: הפסיקו לבקש ויזות לארה"ב

במטרה להיכלל ברשימת המדינות שתושביהן יכולים להיכנס לארה"ב ללא ויזה, נדרשת ישראל להוריד את אחוז המסורבים לבקשה. לשם כך מנסים במשרד החוץ לשכנע צעירים אחרי צבא לא להגיש בקשות

אלי ברדנשטיין | 4/2/2013 9:21 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משרד החוץ קורא בימים אלה לצעירים אחרי צבא להימנע מלהגיש בקשה לקבלת ויזה לארה"ב. המטרה: להקטין את אחוז המסורבים כדי להצטרף לתוכנית האמריקאית שתאפשר לישראלים להיכנס
בניין שגרירות ארה''ב בתל אביב. רוב הסיכויים שפניית צעירים תיתקל בסירוב
בניין שגרירות ארה''ב בתל אביב. רוב הסיכויים שפניית צעירים תיתקל בסירוב צילום: רענן כהן
לשטח ארצות הברית ללא ויזה למשך 90 ימים.

כיום עומד אחוז המסורבים הישראלים על כ-5.5 אחוזים בשנה. מרביתם, על פי משרד החוץ, הם צעירים שהשתחררו מצה"ל המבקשים לבקר בארצות הברית או לעבור בה בדרכם למדינה אחרת. עבור הרשויות בארצות הברית מדובר באחוז גבוה מדי, וכדי שישראל תוכל לזכות בפטור מוויזות, אסור לה לעלות על שלושה אחוזי סירוב.

"רוב הסיכויים שפנייתם של הצעירים תיתקל בסירוב כיוון שהם אינם עומדים בתנאי הסף של בית, עבודה, לימודים או משפחה", מסביר ראש האגף הקונסולרי במשרד החוץ, יגאל צרפתי. "הרשויות שם חוששות שהם יחרגו מתנאי הוויזה, ישתקעו, ישהו מעבר לזמן או יעבדו באופן לא חוקי ולכן מסרבים להנפיק להם ויזה".

לפיכך צרפתי קורא למרבית הצעירים לא לבקש ויזה: "הייתי שמח אם אותם צעירים יחסכו מעצמם את ההמתנה בתור, את התשלום הגבוה ואת עוגמת הנפש שבסירוב בקשתם, ובכך יתרמו להורדת האחוז הגבוה של המסורבים".

צרפתי מבקש להדגיש: "לא מדובר באזהרת מסע לארצות הברית, חס ושלום. אני מציף פה בעיה אמיתית שקיימת, ושצריך להפסיק לטאטא מתחת לשטיח". לדבריו , המוניטין שנדבק לצעירים ישראלים, כמי שעובדים ללא אישור בארצות הברית, בעייתי מאוד.

"מי שנתפס מגורש לישראל ומופיע ברשימה השחורה שמונעת ממנו לקבל ויזה בעתיד. אחוז הסירוב הגבוה עושה עוול לאוכלוסייה תמימה, בעיקר בוגרת", הוא אומר. מעת לעת נעצרים צעירים ישראלים שעובדים בניגוד לחוק בארה"ב. כך קרה גם בימים האחרונים, כשלא פחות מ-50 צעירים נעצרו ביוסטון טקסס לאחר שמכרו מוצרים שונים בקניונים באזור.

הקריאה לצעירים להימנע מהגשת בקשות למתן ויזה אינה מגיעה במקרה. חברי קונגרס אמריקאים יזמו לאחרונה חקיקה חדשה, שאם תאושר תאפשר לישראל להצטרף אל 37 מדינות שתושביהן יכולים להיכנס לארצות הברית ללא צורך בוויזה לתקופה של עד 90 יום.

אין זו הפעם הראשונה שבה עולה יוזמה לצרף את ישראל לקבוצת המדינות שאינן חייבות בוויזה. הצעות חוק דומות כבר נדונו בעבר בקונגרס, אך לא אושרו בסופו של דבר. ישנם שני תנאים נוספים כדי קהל פטור מוויזה: הנפקת מסמכי נסיעה ביומטריים (דרכון הנושא שבב אלקטרוני ובו טביעות אצבע ועיניים) ושינוי היחס לפלסטינים הנושאים דרכון אמריקאי.

ישראל אוסרת על אזרחים פלסטינים להיכנס לשטחה, אלא אם הם מצוידים באישור מיוחד, והרשויות בארצות הברית אינן מרוצות מהעובדה כי אזרחים פלסטינים-אמריקאים לא זוכים ליחס שווה כמו יתר האמריקאים בישראל.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים