לפיד ובנט סיכמו: ניכנס יחד לממשלה או שנלך יחד לאופוזיציה

ראשי יש עתיד והבית היהודי החליטו למנוע מנתניהו הקמה של ממשלה עם החרדים ובלעדיהם הסיכום ייאלץ את ראש הממשלה לצרף את שתי המפלגות בתנאים הנוחים להן נתניהו מנסה לטרפד את המהלך וכדי להרתיע את בנט מקפיד לציין כי הממשלה שתקום תחדש את המו"מ המדיני

זאב קם | 4/2/2013 7:57 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
עכשיו זה כבר ממשי: בין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ובין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, יש תיאום עמדות שנוצר במגעים שנוהלו מאחורי הקלעים. השניים הסכימו ביניהם על הצגת עמדה אחידה ביחס לשותפות בקואליציה הבאה.
יאיר לפיד. מגעים מאחורי הקלעים עם בנט
יאיר לפיד. מגעים מאחורי הקלעים עם בנט צילום: ראובן קסטרו


על פי הסיכום, שתי המפלגות ייכנסו יחד לקואליציה, ולא - יישארו באופוזיציה. במילים אחרות: או ששתיהן בפנים או ששתיהן בחוץ. לפי החוק, במקרה ששתיהן יישארו בחוץ יו"ר האופוזיציה יהיה יאיר לפיד.

גורמים בכירים בליכוד אישרו בשיחה עם מעריב כי אכן קיים סיכום כזה בין בנט ללפיד, ואף הוסיפו כי הדבר מגביל באופן משמעותי את מרחב התמרון של ראש הממשלה במשא ומתן הקואליציוני.
נתניהו מנסה להפריד

השיקול המרכזי שהוביל את שתי המפלגות להשגת הסיכום ביניהן הוא החשש של כל אחת מהן כי נתניהו יציב בפניה אפשרות להקמת קואליציה בלעדיה. לאחרונה טענו גורמים בליכוד כי אם לפיד לא

נפתלי בנט. חשש מישיבה באופוזיציה
נפתלי בנט. חשש מישיבה באופוזיציה צילום: ראובן קסטרו
יתגמש בעמדותיו, ניתן יהיה להקים ממשלת ימין וחרדים, מחוזקת בקדימה ובתנועה של לבני )ראו ידיעה נפרדת(, ולהשאיר את מפלגתו בחוץ.

גם אנשי הבית היהודי חוששים מאפשרות של הקמת קואליציה בלעדיהם, בעיקר נוכח היחסים האישיים העכורים בין נתניהו לבנט.

החלטה משותפת של שתי המפלגות, על כניסה או אי-כניסה לקואליציה, מנטרלת למעשה את האפשרות להקים קואליציה בלעדיהן, ומחייבת את נתניהו לצרף את שתי המפלגות לקואליציה בתנאים שיותר נוחים להן.

גורמים בכנסת הסבירו אתמול כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה מאמצים בימים האחרונים לתקוע טריז בין בנט ללפיד כדי למנוע אפשרות של חבירה בין שני הכוחות הפוליטיים החזקים הללו.
"אפשר לראות איך פתאום נתניהו מדבר הרבה יותר על חידוש המשא ומתן המדיני ומציב את הנושא כאחת ממטרותיה החשובות של הממשלה הבאה", אמרו הגורמים. "זה ניסיון ברור מצדו להעביר מסר ללפיד שעדיף לו לבטל את הסיכום עם בנט, אם הוא באמת רוצה לקדם מהלכים מדיניים. זאת משום שעמדותיו של בנט בנושא ידועות".


גורמים במערכת הפוליטית אף אמרו בתגובה לדברים: "בכנסת הקרובה יהיה ציר מאוד מעניין בין לפיד לבנט. לפיד קרוב בעמדותיו הרבה יותר לבנט מאשר לציפי לבני, ובנט עצמו הרבה יותר קרוב ללפיד מאשר לש"ס".

בבית היהודי סירבו אמש להתייחס לדברים. ביש עתיד מסרו בתגובה: "אין לנו עניין להגיב לשמועות שצצות, ועוד יצוצו, במהלך מגעי המשא ומתן הקואליציוני".


ליברמן : "הפיצול קוטבי"

מי שגילה אתמול פסימיות בקשר לסיכויים להגיע להסכמות כדי להגיע לממשלה רחבה שעליה דיבר נתניהו הוא יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שכינס אתמול ישיבת סיעה של המפלגה. "קשה מאוד לייצר פה מכנה משותף", אמר . "הפיצול הרעיוני הוא לפעמים קוטבי מאוד, ולכן התוצאה הסופית היא שבמקום פשרה יש שעטנז שלא מאפשר לנוע לשום כיוון, וזה לא מאפשר להוביל שום שינוי מאותם שינויים שהעם מצפה להם".

ליברמן ציין כי הסוגיה המרכזית בממשלה החדשה שתקום היא מבחינתו שינוי שיטת הממשל. לדבריו, הנושא ייקבע בקווי היסוד של הממשלה הבאה, ללא בזבוז זמן על ועדות משילות למיניהן. הליכוד וישראל ביתנו יתכנסו כבר בימים הקרובים כדי להגיש הצעה שתהיה מקובלת על שתי המפלגות.

לפי הצעתו של ליברמן, ראש המפלגה הגדולה הופך אוטומטית לראש הממשלה. בממשלה יכהנו 18 שרים וארבעה סגני שרים. השרים לא יכהנו כחברי כנסת ובכך תובטח הפרדת הרשויות.

אחוז החסימה יעלה לשלושה אחוזים. הפלה של ראש הממשלה תתאפשר רק ברוב מיוחס של 80 חברי כנסת, ואי אישור התקציב לא יגרום לפיזור הכנסת. הצעות אי אמון יוגשו בתנאי שיחתמו עליהן 61 חברי כנסת.

בהכנת הידיעה השתתף אלי ברדנשטיין

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים