הפתרון של עיריית ירושלים: בנות שירות לאומי במקום סייעות

המהלך בתגובה להתפטרות עשרות סייעות בשל הרעת תנאי השכר שלהן. הוא צפוי לעורר ביקורת בשל חוסר הניסיון של בנות השירות הלאומי

עמרי מניב | 4/2/2013 8:26 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
על רקע מחאת הסייעות והגננות על ההרעה בתנאי העסקתן במסגרת היישום של רפורמת יום לימודים ארוך בצהרונים, ובתגובה לכך שעשרות סייעות כבר התפטרו, החליטה עיריית ירושלים: בנות שירות
צהרון. הילדים ייפגעו
צהרון. הילדים ייפגעו צילום: יהונתן שאול
לאומי ימלאו את מקומן.

בחודשים האחרונים החלה להיות מיושמת רפורמת טרכטנברג לגילאי 9-3 ביישובים קטנים, ואתמול היא הייתה אמורה להיכנס לראשונה לעיר גדולה - ירושלים - בשלב זה לגילאי 5-3 בלבד. הרפורמה מאפשרת צהרונים לילדים עד השעה ארבע אחר הצהריים בסבסוד חלקי עד מלא.

אלא ש-400 הגננות והסייעות בירושלים שבתו אתמול ב-160 הצהרונים שבהם אמורים היו לשהות 2,000 ילדים . במקום זאת התקיימה הפגנה בהשתתפות כמאה גננות וסייעות בצהרונים מול בניין עיריית ירושלים. אלו דרשו להיטיב את תנאי ההעסקה של גננות צהרונים, שפוטרו והוצע להן להמשיך לעבוד תחת גורם מתווך כגננות קבלן. משמעות העסקה זו היא שכר שעתי, שאינו כולל שכר בחופש הגדול או בחגים. כמו כן, שכר הגננות והסייעות הופחת משמעותית, לא נצבר להן ותק ואין להן ביטחון תעסוקתי.

היום (ב') ייפגשו נציגי ההורים ונציגי הגננות שהתאגדו במסגרת "כוח לעובדים" עם מנכ"ל עיריית ירושלים, יוסי היימן, ויו"ר מנהל חינוך בעירייה, משה טור פז, במטרה להגיע להבנות. בעירייה מסרבים לתת תקצוב כלשהו לטובת הפרויקט, ואילו במשרד האוצר מסרבים להוסיף תקצוב כלשהו בטענה כי המשמעות הרוחבית של מהלך כזה היא תוספת כספית גדולה מאוד עבור כלל היישובים שיצטרפו לפרויקט. עד כה עשרות סייעות התפטרו לחלוטין והודיעו כי בתנאי ההעסקה החדשים לא ימשיכו בעבודתן.

בעיריית ירושלים מחפשים פתרון, ובין היתר צפויות בנות שירות לאומי לאייש את הצהרונים הללו. מהלך זה צפוי לעורר ביקורת בשל חוסר הניסיון והיעדר ההכשרה החינוכית. ביחידה העירונית ירושלים לשירות לאומי השיבו אתמול לבקשת העירייה: "התבקשנו להיערך למצב לפיו ייתכן ונצטרך להפנות קבוצת בנות (שירות לאומי, ע"מ) לגני ילדים ברחבי העיר לצורך סיוע בהפעלת צהרונים".

"אם לא נדאג שעובדות הצהרונים יקבלו שכר הוגן, בעתיד לא יהיו לנו עובדות צהרונים", אמרה רחל עזריה, חברת מועצת עיריית ירושלים, המובילה את מאבק האמהות.

כמו כן, במשרד האוצר קיים חוסר ודאות לגבי המשך יישום יום לימודים ארוך בכלל הארץ. המהלך שאושר בממשלה אמור להימשך חמש שנים, שבסופן יוקצבו לו 2.5 מיליארד שקל בשנה. על רקע הגירעון הכבד, ישנה אפשרות לצמצום הפרויקט ולפריסתו למשך שנים רבות יותר. ממשרד האוצר מסרו: "הפעלת מסגרות הצהריים נעשית לבקשת העירייה ובאחריותה".

מעיריית ירושלים נמסר: "אנו מעריכים כי עד היום ייפתחו כל המסגרות החדשות. כמו כן, יוקם צוות משותף שידון בהמשך המשמעויות לשנה זו ולשנה הבאה".

עוד מסרו מהעירייה, כי "בצהרונים יש איוש מלא של כח אדם מקצועי שגויס לשם כך, אין בנות שירות לאומי שמאיישות את הצוותים של הצהרונים. במידה והעירייה הייתה קולטת בנות שירות, זה היה כתגבור כח אדם, בנוסף על הקיים, ולא במקום כח אדם מקצועי".
בהכנת הידיעה השתתף יוסי גרינשטיין

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים