המדינה מסרבת לרשום ילדי פליטים בשם שהעניקו הוריהם

מבקשי מקלט מקונגו טוענים כי משרד הפנים מאלץ את הילדים הזכרים לקבל את שם המשפחה של האם, המיועד לנשים בלבד, מה שגורם להשפלתם

יובל גורן | 5/2/2013 8:32 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
צרות חדשות לזרים הוותיקים שביקשו מקלט לפני שנים רבות: אחד הרגעים המרגשים בחייהם של הורים טריים הוא רגע הענקת השם לרך הנולד. אלא שכאשר מדובר בילדי פליטים ומבקשי מקלט בישראל, גם אירועים כאלה יכולים להפוך לבעיה ולגרום להורים הרבה עצב.

עוד בחדשות:
- הליכוד: לפיד טירון פוליטי, הרבנים יקפלו את בנט
- רוצח בן 20 ברח מישראל לשטח סוריה

ונסה באבאטולוואי עם בנה אליעזר, יהודית עם בתה בליסינג וטופסי רישום השמות
ונסה באבאטולוואי עם בנה אליעזר, יהודית עם בתה בליסינג וטופסי רישום השמות צילום: אריק סולטן
אל nrg מעריב התקבלו לאחרונה עדויות של פליטים מקונגו השוהים בישראל זה שנים ארוכות בחסות אשרת שהייה של מבקשי מקלט, שלפיהן כבר כשנה וחצי שהם נתקלים בהתנגדות מצדם של אנשי משרד הפנים לרשום באישורי הלידה של ילדיהם המוענקים לזרים בישראל את שם משפחתו של האב. ואם לא די בכך, על אף התנגדותם של ההורים-אנשי משרד הפנים רושמים דווקא את שם המשפחה של האם. צעד זה יוצר בעיה קשה עבור הפליטים מקונגו, שבארצם בנים נקראים אך ורק בשמות המשפחה של האב והוא הופך לחלק משמם.

ז'אן קלוד באבאטולוואי הוא קונגולזי השוהה בישראל זה יותר מעשר שנים באשרת מבקש מקלט. "כשנולד הבן הראשון שלי, מלכיצדק, לא הייתה שום בעיה ובמשרד הפנים רשמו באישור הלידה שלו את שם המשפחה שלי, כמו שביקשתי. אבל כשנולד הבן השני אמרו לי שרק אשתי יכולה להירשם כהורה שלו, ובלי לשאול אותה רשמו לו שם משפחה כמו שלה, שזה שם משפחה של אישה ולא של גבר. היא ניסתה להסביר להם שזו בעיה קשה מבחינתנו, גם בגלל התרבות שלנו וגם כי בכל התעודות של משרד הבריאות ובית החולים רשום שם אחר, אבל אמרו לה:'ככה זה'".

משיחות עם מבקשי מקלט נוספים מאפריקה השוהים בישראל עולה כי מדובר בתופעה רחבה. במקרים רבים, לטענת הפליטים, הם מעדיפים לא לקחת את תעודת אישור הלידה ממשרד הפנים, מה שיוצר עבורם בעיות קשות לאחר מכן מול העיריות ברישום ילדיהם לגנים ולבתי הספר.

"אם להורים נולדת תינוקת, אז לתת לה את השם של אמא שלה זה אולי הגיוני ולא נורא, אבל אם זה בן זכר ונותנים לו את השם של האישה זה, יוצר בעיה קשה אחר כך לילד ולהורים שלו", אומר אוסקר אוליבייר, מבקש מקלט מקונגו, השוהה בישראל כ-16 שנה באשרה של משרד הפנים. "אחד המקרים שאני מכיר זה ילד קטן שנולד ונתנו לו את השם נטלי. לילד ישראלי ייתנו שם כזה של אישה? יש בישראל בן שקוראים לו נטלי, מיכל או גלית? אין שום היגיון בדבר הזה".

לטענת אוליבייר, הסיבה העיקרית להתנהלות הזו של רשות ההגירה היא סירובה להכיר בבן הזוג של אם הנמצאת במעמד של מבקשת מקלט או מסתננת מאפריקה כאבי התינוק שהביאה לעולם. ואכן, הפליטים שמבקשים להירשם כאבות לילדיהם מתבקשים לבצע בדיקת די-אן-אי על חשבונם, שעלותה אלפי שקלים, ורבים מהם כלל לא יכולים לממן אותה. "לדרוש מאיתנו את הבדיקה זה פשוט להכריז'אנחנו לא מאמינים לך שאתה האבא'", הם אומרים. "משרד הפנים מחליט לקרוא לילדים שלנו בשמות שהוא רוצה, ומה שצריך להיות הרגע הכי שמח של הורים הופך לבעיה גדולה להרבה מאוד מהם".מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "ככלל, כאשר אין הוכחה שהאב הוא אכן אבי התינוק, נרשמת האם באופן אוטומטי ולא נרשם דבר ברשומת האב".

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים