המשטרה תחקור חשדות למעשי מרמה במגזר הערבי

בסוף השבוע נחשפו במעריב עדויות של חברי ועדות קלפי בישובים ערביים על זיופים וחלוקת קולות של בוחרים שלא הגיעו להצביע. בפגישה שנערכה אתמול בין ראשי ועדת הבחירות לבכירי המשטרה הוחלט לפתוח בחקירה בפיקוח המפכ"ל וראש אגף החקירות

אריק בנדר | 5/2/2013 8:20 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
משטרת ישראל החליטה לחקור חשדות לזיופים ומעשי מרמה שנעשו לכאורה בקלפיות במגזר הערבי. ההחלטה התקבלה בעקבות תחקיר של העיתונאי קלמן ליבסקינד, שפורסם ביום שישי האחרון ב"מוספשבת" של "מעריב", ולאחר פגישה של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, עם המפכ"ל וקצינים בכירים במשטרה.
בחירות במגזר הערבי
בחירות במגזר הערבי צילום: יגאל לוי


לאחר הבחירות הגיעו אל מעריב עשרות עדויות על מעשי זיוף בקנה מידה גדול של קלפיות במגזר הערבי, כולל ניסיונות של חברי ועדות הקלפי לחלק בין המפלגות הערביות את קולותיהם של מי שלא הגיעו להצביע.  

אתמול נועדו עם צמרת המשטרה השופט רובינשטיין, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס ובכירים בוועדה. הוועדה העבירה למשטרה מספר תלונות לגבי אי סדרים בקלפיות במגזר הערבי. בנוסף, בעקבות התחקיר שפורסם במעריב פנה רובינשטיין למפכ"ל יוחנן דנינו בבקשה שהמשטרה תחקור גם את הטענות העולות מהתחקיר.

מנכ"לית הוועדה, עו"ד עדס, אמרה אמש לאחר הפגישה: "ועדת הבחירות נמצאת בתהליך העברה למשטרה של כל החומרים שבידה הנוגעים לקלפיות שבהן נפלו אי סדרים לכאורה. במסגרת שיתוף הפעולה עם הוועדה מינתה המשטרה צוותים מקצועיים לטפל בנושא. החקירה תהיה בפיקוח המפכ"ל וראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה". היא הוסיפה כי את החקירות ילוו אנשי המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

"אנחנו סמוכים ובטוחים שהמשטרה תביא לחקר האמת במהרה", אמרה. "בשבוע שעבר העברנו לחקירת המשטרה שלוש קלפיות בסכנין, טייבה וירכא, שנפסלו על ידי השופט רובינשטיין בשל חשד לאי סדרים. כמו כן העברנו למשטרה תלונה שהגיעה אלינו מחבר קלפי בכפר קאסם, וכעת ייבדקו גם הטענות שעולות מתחקיר 'מעריב'".  
"רישום פיקטיבי"

אתמול שיגר שגיא קייזלר, מנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, מכתב תלונה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור זיופים שהתגלו   לטענתו בקלפיות במגזר הערבי. טענות אלה עלו גם בתחקיר מעריב. במכתבו לעו"ד יהודה וינשטיין כותב קייזלר כי ביום הבחירות הוא שימש כיו"ר ועדת קלפי מטעם הליכוד-ביתנו בקלפי מס' 15 בכפר עראבה.

"מתוקף תפקידי כמנכ"ל ועד מתיישבי השומרון, שיבצתי כ-120 איש כחברי ועדת קלפי בקלפיות הערביות ועוד כ-160 משקיפים", כתב. "במהלך יום הבחירות נחשפנו לזיופים לאורך כל שעות היממה שנעשו לנגד עינינו. בהמשך, בעת ספירת הקולות, נדרשנו לקיים רישום פיקטיבי של ההצבעה שמטרתו הגדלה של מספר המצביעים ורישומם כמצביעי המפלגות   הערביות. בין היתר הוצע לנו שוחד באמצעות הענקת עשרות קולות למפלגת הליכוד, כשבתמורה אנו נאשר את הגדלת מכסת המצביעים. חבריי ואני סירבנו לכך וזכינו לאיומים מסוגים שונים על חיינו ועל בריאותנו". 


"השוטרים חששו להתערב"

קייזלר הוסיף: "בחלק גדול מהמקרים לא יכולנו למנוע את הזיופים בגלל היותנו מיעוט. בחלק מהמקרים חששו השוטרים להתערב, וחלקם גם עזבו המקום בסיום ההצבעה ולא נותרו לספירה.

"בחלק מהמקרים מזכירי הקלפיות ויו"ר הקלפיות עצמם היו שותפים פעילים למלאכת הזיוף. חבריי ואני חשנו חוסר אונים מול תת תרבות הזיוף הזו. אנו חשים שמדובר במערכת משומנת של רמייה וזיוף עם מאפיינים זהים. אנו מוכנים להיחקר ולתת עדויות על כל מה שראינו בקלפיות שבהן שהינו, ובכלל זה זיהויים של מי שהיו מעורבים בזיופים או באיומים לאלימות".  

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים