סורי ניסה לתקוף את אחמדינג'אד בקהיר

צעיר סורי ניסה להשליך חפץ לעבר נשיא איראן ליד מסגד שיעי בקהיר, אך אחמדינג'אד לא נפגע. הנשיא האיראני נמצא בביקור היסטורי במצרים אחרי שנים ארוכות של עוינות

אסף גבור | 5/2/2013 20:11 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
אזרח סורי ניסה לתקוף הערב (ג') את נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, בעת שביקר במסגד בקהיר במסגרת ביקורו ההיסטורי במצרים. החשוד נעצר, ואחמדינג'אד המשיך בביקורו ללא פגע.

 

 

- ביקור היסטורי: אחמדינג'אד הגיע לקהיר

סוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה דיווחה כי התקרית התרחשה אחרי שהנשיא האיראני סיים פגישה במסגד אל-חוסיין עם ראשי ההנגנה ההנהגה השיעית במצרים ועם מתפללים שנשאו שלטים שעליהם נכתב "היכנסו למצרים והיו בטוחים".
   
בצאתו מהמסגד,  הותקף הנשיא האיראני על ידי אזרח, שעל פי גורמי ביטחון מצרים דיבר בלהג סורי.  בצילומים נראה האיש משליך חפץ כלשהו, ככל הנראה נעל, לעבר אחמדינג'אד. כוחות הביטחון עצרו את התוקף, ואחמדינג'אד המשיך בדרכו כשהוא מוקף בשומרי ראשו האישיים.
 
אחמדינג'אד במהלך הביקור בקהיר.
אחמדינג'אד במהלך הביקור בקהיר. צילום: אי-פי
 
אחמדינג'אד הגיע היום לביקור היסטורי בקהיר, אחרי שנים ארוכות של עוינות, בין השאר על רקע החלטתה של הרפובליקה האסלאמית לקרוא לרחוב בטהרן על שמו של הרוצח של הנשיא אנואר סאדאת.

במהלך ביקורו שמתקיים לרגל ועידת מדינות האיסלאם בקהיר, נועד אחמדינג'אד, נשיאה של הרפובליקה השיעית הגדולה בעולם, לפגישה היסטורית עם שיח' אל-אזהר, מוחמד אחמד א-טייב, הפוסק העליון של הזרם הסוני באיסלאם.

השיח' דרש מאחמדנג'אד שלא יתערב בנעשה במדינות הסוניות, ובעיקר בבחריין השכנה.  "אל לה לאיראן להיכנס בענייני מדינות המפרץ, עליכם לכבד את בחריין כמדינה ערבית ידידה ולא לנסות ולהתערב בענייניה", אמר. "אסור לשיעים לנסות ולהשפיע על מאמיני המדינות הסוניות".

בהודעה שפרסם לאחר הפגישה הארוכה, אמר שיח' אל-אזהר  כי הוא "מתנגד באופן נחרץ לניסיונות השיעים לחדור למדינות הסוניות ודוחה את הפצת האמונה השיעית בקרב העם המצרי ובקרב בני הנוער שלה".

השיח' הסוני ביקש מאחמדינג'אד לאפשר לקהילות הסוניות באיראן לחיות בשלום ובביטחון, וביקש ממנו לפעול כדי לעצור את שפיכת הדמים בסוריה.אחמדינג'אד, מצדו, אמר לאחר הפגישה כי הוא מכבד את המצאות הסונים במצרים, וציין כי "יש צורך לקדם אחדות איסלאמית ולפעול לקירוב בין השיעים לסונים כדי לפתור את הבעיות ההיסטוריות בין הזרמים". 

תנועת הסלאפים במצרים הוציאה הודעה לכלי התקשורת, בהם נאמר כי הם מתנגדים לביקורו של נשיא איראן במקומות הקדושים לזרם השיעי במדינה. הסלאפים ציינו כי ביקורו מהווה פגיעה חמורה בסונים ובמצרים כולה.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

עוד ב''חדשות חוץ''

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים