אובמה

נתניהו לא יכל לבקש טובה גדולה יותר מביקור אובמה

נתניהו לא יכול היה לבקש טובה גדולה יותר מביקור אובמה. רה"מ ישלח מסר חד לשותפים הקואליציוניים העתידיים, שבראשם יאיר לפיד. עבור נפתלי בנט, מדובר במכשול לא קטן מול חברי סיעתו

אמנון לורד | 5/2/2013 23:42 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
כנראה ששיחת הטלפון שבה בירך הנשיא אובמה את ראש הממשלה נתניהו על הישגו בבחירות, באיחור של שבוע, היתה אחת משיחות הטלפון העמוסות. הברכות היו רק פתיח קצר. לפי העיתוי נסגר בה נושא התקיפות בסוריה, אולי דובר גם על איראן והוסכם גם על הביקור הנשיאותי בישראל.
רוצה להתקדם במו
רוצה להתקדם במו"מ המדיני. אובמה צילום: איי-פי

בשלב הראשון הידיעה הדרמטית על ביקור אובמה נותנת זריקת אנרגיה למשא ומתן הקואליציוני. אובמה הואשם שהתערב בבחירות, באמצעות הדלפה של כמה התבטאויות נגד נתניהו; עכשיו הוא מתערב בתהליך הפוליטי בישראל, אבל הפעם לטובת נתניהו.

הביקור, שנועד להתקיים מיד לאחר הרכבת הממשלה, תורם לעיצובה. השרים עוד בקושי ילמדו את השמות שמסביב לשולחן וכבר יחויבו להתכונן לסדר יום מדיני שמכתיב נשיא ארצות הברית. המסר של הידיעה על הביקור המוקדם כלפי השותפות הפוטנציאליות הוא שכדאי מאוד שתתחילו להיות רציניים. ליאיר לפיד המסר הוא שאם אתה רוצה הזמנה ל"מסיבה המדינית", תתחיל להתגמש בדרישות שלך לנושא "השוויון בנטל".

יש עוד כמה דברים חשובים, שעולים עכשיו לראש סדר היום. האמריקנים וכנראה גם בנימין נתניהו, לא היו רוצים להתקע עם ממשלת ימין חרדים. הביקור יוצר באחת סדר יום מדיני לתהליך הפוליטי הפנימי, והתבטאותה אמש של ציפי ליבני מזכירה כי ללפיד יש מתחרה רצינית על משבצת האגף השמאלי של ממשלת נתניהו.
תחילתה של ידידות מופלאה?

גם נפתלי בנט אמור להרגיש את הלחץ. הוא יחוש את זה מעורפו, מציבור בוחריו. בשביל לפיד, סדר יום מדיני זאת חגיגה; בשביל בנט זו תחילתה של מערכה. אנשי הבית היהודי ירמזו לו, שגיוס חרדים זה דבר נורא נחמד ורצוי במידה הנכונה, אבל אם אובמה מתניע את המסלול המדיני ועובר מיד להילוך רביעי, אז אין לך אופציה ללכת לאופוזיציה ולצפות באירועים מהיציע.

באופן מפתיע, הודעת הבית הלבן היא קריאת זירוז של המ"פ לצמצם רווחים. גם ש"ס מבינה שהיא יכולה להיות רלוונטית, למרות סדר היום הקיצבאתי שלהם. דומה שאובמה מעולם לא העניק סיוע כזה לנתניהו. האם זו תחילתה של ידידות מופלאה?

לא בטוח. גם לא ברור מה באמת סדר היום של הביקור הנשיאותי. להודעה על הביקור כמו גם לביקור המיועד עצמו, יש אפקט של הרתעה כלפי סביבתה האלימה של ישראל. מצד שני, ההודעה נועדה לרסן את ישראל.היתה השערה שהתקיפה מהשבוע שעבר בסוריה היא רק המנה הראשונה בתפריט צבאי ישראלי עמוס. עכשיו, כשהחודש וחצי הקרובים ישמשו להכנות לביקור אובמה, ישראל לא תוכל לבצע שום מהלך דרמטי.

ההערכות היו שהנשיא אובמה לא ירצה בקדנציה הזו להתקרב לנושא הישראלי-פלסטיני, שלכאורה לא ניתן להגיע בו להישג של ממש. אך ישנו גם סדר היום של ישראל מול הגרעין האיראני.

הלו"ז של נתניהו בעצרת האו"ם בסתיו שעבר, דיבר ספציפית על האביב כמועד ב' ואחרון - שעם תפוגתו, יגיע זמן ההכרעות. הערב דיבר ראש הממשלה בכנסת על הצורך להיות מאוחדים ברגעי מבחן. הביקור של אובמה משתלב בלו"ז הזה. אובמה עצמו יקבל הזדמנות לכבוש את הציבור הישראלי, המחכה כבר ארבע שנים כדי להתאהב בו.

פלאש 90
נתניהו ולפיד בכנסת. יוזמן ''למסיבה המדינית''? פלאש 90
היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

אמנון לורד

צילום: .

עיתונאי. עבד כעורך וכותב בעיתון "חדשות", לאחר מכן עבד כמבקר קולנוע בידיעות תקשורת. משמש כעורך בכיר ב"מקור ראשון". כתב מספר ספרים. האחרון: "רצח בין ידידים", ביוגרפיה פוליטית של אורי אבנרי

לכל הטורים של אמנון לורד

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים