בחירות

יוזמה בסביבת רה"מ: לבטל הפריימריז בליכוד

נתניהו צפוי לקדם את שינוי שיטת הבחירות המקדימות וכך למנוע מחברי כנסת שלא ימונו לשרים לאיים עליו פוליטית הח"כים הצעירים כבר נערכים לקרב בוועידת הליכוד

סופיה רון מוריה | 6/2/2013 7:50 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
לקראת סבב המינויים: בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתגבשת יוזמה הקוראת לבטל את הפריימריז במפלגת הליכוד. ההצעה מבקשת לשנות את שיטת בחירת המועמדים לכנסת מטעם המפלגה עוד לפני מינוי שרי הליכוד במסגרת הקמת הממשלה החדשה. מאחר שנתניהו אינו מעוניין להתחשב בתוצאות הבחירות המוקדמות, כפי שכבר הודיע בעבר, הוא צפוי לקדם את ביטול הפריימריז ועל ידי כך למנוע מחברי הכנסת שלא ימונו לשרים לאיים עליו פוליטית.

ההכנות לקראת הפריימריז בליכוד
ההכנות לקראת הפריימריז בליכוד צילום: אריק סולטן
בישיבת הסיעה אתמול נידונה סוגיית השינויים בשיטת הממשל, כשהכוונה היא בין היתר להעלות את אחוז החסימה. במהלך הדיון אמרה השרה לימור לבנת שבמקביל לשינוי שיטת הממשל, יש לשנות את שיטת הפריימריז בליכוד. "זה פסול מהיסוד שאנשים בעלי אינטרס שאינם מצביעים'מחל' יקבעו את הרכב רשימת הליכוד לכנסת. אני מציעה מיד לאחר הרכבת הממשלה להתכנס ולקבל החלטות", אמרה לבנת. גם השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום מוזכרים בסיעה כמי שתומכים בשינוי השיטה, כמו גם הח"כים אופיר אקוניס וסגנית השר גילה גמליאל.

נתניהו, שהוביל בעבר את בחירת המועמדים בפריימריז, עתיד לתרץ את הצורך בשינוי השיטה באתגרים שבפניהם ניצבת מדינת ישראל, כשבראש וראשונה עומד האיום האיראני. ראש הממשלה לא רווה נחת מתוצאות הפריימריז כשהמתמודדים שבהם תמך - השרים בני בגין, דן מרידור ואבי דיכטר וכן הכלכלן שלמה מעוז - נותרו בחוץ. המועמד היחיד שנתניהו הצליח לקדם למקום ריאלי ברשימה היה צחי הנגבי.

היוזמה המתרקמת היא לא להחזיר את בחירת המועמדים לכנסת למרכז, אלא להעביר את הבחירה לגוף מצומצם כדי שליו"ר המפלגה תהיה אפשרות לעצב את הרשימה לכנסת, כמו במפלגותיהם של אביגדור ליברמן ויאיר לפיד.

עם זאת, אחד השרים הבכירים העריך אמש כי נתניהו ייתקל בקשיים בהעברת ההצעה. הח"כים הצעירים מצדם כבר נערכים לקרב בוועידת הליכוד. אם תעלה ההצעה לבטל את הפריימריז, מבטיחים בסיעה, הקרב בוועידה שהוביל במאי דני דנון על הצבעה חשאית לתפקיד נשיא הוועידה "ייזכר כקייטנה" לעומת המערכה הצפויה.


היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב בואו להמשיך לדבר על זה בפורום אקטואליה -

באיזו מידה תורם תוכן הכתבה לדמוקרטיה?

לא תורם כלל
1 2 3 4 5
תורם רבות
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים