השקט שלפני התהליך המדיני

בוושינגטון מיהרו אמש להנמיך ציפיות לקראת ביקור אובמה, ובעיקר ביחס להסכמות על חידוש התהליך המדיני. ההצהרות הרשמיות מוושינגטון לא כללו את הביטוי "תהליך השלום", רק דיבור על "חידוש המחויבות" ההיסטורית בין ארה"ב לישראל, וגם דיון בנושאים אזוריים כגון סוריה ואיראן. פלסטינים? בינתיים יוק

נדב איל | 6/2/2013 9:58 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר RSS
לכאורה, סיבה לשמחה עבור השותף הקואליציוני נפתלי בנט, שממש, אבל ממש לא רוצה לפתוח את תקופתו בממשלה בתהליך מדיני אינטנסיבי. אם יהיה תהליך כזה, סביר להניח שלא יעסוק, עם כל הכבוד, בתוכניתו לסיפוח ההתנחלויות בגדה. רחוק מכך.

אבל השקט מטעה. הנשיא אובמה לא מגיע בפעם הראשונה לישראל כנשיא (רק) כדי להניח זרים ביד ושם. גורמים בוושינגטון הופתעו אמש מעיתוי הפרסום הבלעדי בערוץ 10, ובעיקר לא היו מוכנים עם האג'נדה. אך מי שכן עודכנו סיפרו כי הנשיא מתעתד לתת עוד דחיפה - אולי אחרונה? - בניסיון להביא לחידוש התהליך המדיני ויצירת מתווה ישים להסכמי קבע בין ישראל לפלסטינים.
מתעתד לתת עוד דחיפה בניסיון לחידוש התהליך המדיני, אובמה.
מתעתד לתת עוד דחיפה בניסיון לחידוש התהליך המדיני, אובמה. צילום: אי-פי

אובמה עומד לעשות את הדבר שייעצו לו לעשות שוב ושוב בקדנציה הראשונה: לדבר אל הציבור הישראלי, גם מעל ראשה של הממשלה. אובמה, אז, התעלם מהעצות הללו. הוא רצה להיות מושקע באורח חלקי מאוד בתהליך המדיני; בין היתר, כדי שהכישלון לא ידבק בממשל שלו. הוא גם הבין כי הקואליציה של נתניהו איננה מאפשרת ממילא התקדמות אמיתית - "ואנחנו לא יכולים לרצות בזה יותר מהצדדים עצמם", כלשונו.  

אחרי הבחירות הללו, המציאות השתנתה. הבוחר הישראלי נע למרכז. ראש הממשלה, לפי כל ניתוח בוושינגטון, הוא שבוי של מפלגות מרכזיות עם גישות מתונות יותר. האמריקאים רוצים לתפוס את הרגע, ואובמה יוכל לנצל אותו כדי להפיח רוח במפרשי הממשלה החדשה. רוח של שמאל, אם למישהו יש ספק. עד כמה יצליח בכך? עד כמה, מאחורי הקלעים, מנסה הבית הלבן להשיג את הסכמת הצדדים לחידוש מידי של השיחות?

רשמית, הפלסטינים דורשים עדיין הקפאת בנייה בהתנחלויות בדרך למו"מ מדיני. עד כמה יעמדו מאחורי התנאי הוותיק הזה, אם האמריקאים יערבו להם שתהיה התקדמות אמיתית? כנראה שלא. המתווה האפשרי הוא הבטחה ישראלית (כתובה) שמאשררת מחדש את התחייבויות נאום בראילן, אולי בצירוף לאמירה מפורשת של נתניהו על הכוונה להגיע להסדר.

אז אנחנו נראה, כנראה, נאום בכנסת. נשיא, בקדנציה שנייה וללא מגבלות פוליטיות משמעותיות, מדבר על הצורך בשלום. על האינטרס הישראלי בהשגתו. על הזמן הדוחק. הוא יעשה מאמץ לשבות בקסמו את הישראלים. אם לשפוט מאחוזי התמיכה שהוא זוכה להם כעת בארה"ב, הוא גם יצליח.עיתוי הפרסום מסייע כמובן לנתניהו במלאכת הרכבת הממשלה. הוא מפעיל לחץ עצום על יאיר לפיד, ציפי לבני ואחרים לחבור לראש הממשלה. הרי התהליך המדיני אולי יחודש. רוח חדשה נושבת בוושינגטון.

קל מאוד יהיה לנתניהו לדרוש משותפיו האפשריים לחדול לעסוק בזוטות כגון גיוס לכל, כאשר עוד רגע צריך להתמודד עם שיחה אמריקאית-ישראלית בדרגים הגבוהים ביותר, ועל הנושאים הקריטיים ביותר לאינטרסים האסטרטגיים שלנו. שלא לדבר על תהליך מדיני, עניין המצוי בראש סדר העדיפויות (לכאורה) של לפיד.

היכנסו לעמוד הפייסבוק החדש של מעריב
כל המבזקים של nrgמעריב לסלולרי שלך

תגובות

טוען תגובות... נא להמתין לטעינת התגובות
מעדכן תגובות...

נדב איל

צילום: אלי דסה

עורך חדשות החוץ של ערוץ 10. לשעבר כתב באירופה. כתב שטחים וכתב מדיני ופוליטי

לכל הטורים של נדב איל

עוד ב''דעות''

כותרות קודמות
כותרות נוספות

פייסבוק

קבלו עיתון מעריב למשך שבועיים מתנה

פורומים

כותרות קודמות
כותרות נוספות
;
תפוז אנשים